Instalowanie win8 na drugim dysku

Aktualnie używam Win7, chcę teraz na dysku zewnętrznym zainstalować Win8, co się stanie gdy utworzę na tym dysku zewnętrznym nową partycję i zwyczajnie Win8 zainstaluję na niej? Jaki wpływ to będzie miało na dysk nr 1? Nie chcę by mi przypadkiem instalator Win8 nadpisał MBR, bootloader na dysku nr 1.

Po co o to pytam? Bo nie wiem, czy na czas instalacji Win8 na partycji nowej, na dysku nr 2, nie odłączyć dysku nr 1.

Może się mylę bez specjalnie przygotowanej instalacji na pewno nie zainstalujesz na dysku zewnętrznym poza tym system na dysku zewnętrznym będzie działać wolno. Nie rozumiem po co w ogóle chcesz instalować drugi system na dysku zewnętrznym nie widzę sensu. Jak już wydziel nową partycję z obecnego dysku około 30GB na Windows 8. Wtedy oczywiście bootloader będzie nadpisany.

  1. Gdy zainstaluję na jednym dysku drugi system, wtedy jeśli chciałbym go wywalić to nie miałbym problemów z tym żadnych?

  2. I dlaczego instalacja Win 8 na dysku zewnętrznym wg ciebie będzie trudnym zadaniem?

  3. Dlaczego system ma działać bardzo wolno na tym dysku zewnętrznym? Mam nowoczesne gry zainstalowane na dysku zewnętrznym, działają bardzo dobrze, włączanie gry, wczytywanie i wszystko wygląda tak jak ta sama gra zainstalowana na dysku wewnętrznym. Nie sprawdzałem specjalnymi programami jaka jest różnica w działaniu gier na obu dyskach, nie musiałem bo wzrokowo dla mnie gry działają tak samo (a gdyby w praktyce okazało się, że włączanie gry na drugim dysku trwa 2, 3 sekundy dłużej to różnicy by mi to nie robiło). Dysk zewnętrzny mam pojemny, skoro dałoby się na nim instalować systemy to nie widzę powodów by z tego nie korzystać, system na razie chcę tylko przetestować, porównać z Win 7, gdyby przypadł mi do gustu to podpiąłbym dysk zewnętrzny normalnie lub zainstalowałbym win 8 na starym dysku.

Dysk zewnętrzny pod USB2.0 transfer 2-3x wolniejszy od SATAII. Nie instalowałem nigdy systemu na dysku zewnętrznym nie będę tutaj się wypowiadać ale na moje się nie da tak normalnie bez specjalne przygotowanej instalki. Będzie zapewne komunikat “nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku”. Sam zobacz może się mylę.