Instalowanie Windows 8.1 32bit i 64bit na jednym laptopie

Witam,

Nie, nie możesz tak zrobić, bo po pierwsze, instalację możesz wykonać tylko raz (Microsoft traktuje partycje tak samo jak dyski fizyczne i zabrania wielokrotnej instalacji, tzn. na osobnych partycjach nie możesz mieć zainstalowanych dwóch systemów, taką informację znajdziesz na stronach Microsoftu). Po drugie, nie możesz zainstalować dwóch architektur jednocześnie, w przypadku licencji BOX po to masz dwie płyty z różnymi architekturami, abyś mógł zainstalować tę, która Ci odpowiada. Tak więc albo instalujesz 32-bity dla gier i liczysz się, że system wykorzysta tylko 3,5GB, albo instalujesz 64-bity, aby mieć pełną obsługę RAM i kombinujesz z kompatybilnością, zresztą wersja 64-bitowa powinna zawierać biblioteki do obsługi aplikacji 32-bitowych, między innymi dlatego edycje 64-bitowe zajmują więcej miejsca.

 

Niewiele aplikacji napisanychj pod strukturę 32 bitową nie daje się uruchomić  na strukturze 64 bit.

 

Próbowałeś  chociaż instalacji pomimo głupotek wypisanych na pudełku czy w instrukcji ?

 

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/32-bit-and-64-bit-windows#1TC=windows-7

 

Tak. Na jednym lapku gdzie mam Windowsa 8.1 64bit i na drugim gdzie mam Windowsa 7 64bit. Na obu nie daje się to uruchomić (pomimo bawienia się kompatybilnością). Sądzę, że byłoby łatwiej gdybym miał DVD z tymi grami a nie musiał pobierać ich przez Origin… (w pudełku był tylko klucz).

Dzięki za odpowiedź! Zaciekawiło mnie jedno zdanie, które napisałeś “na osobnych partycjach nie możesz mieć zainstalowanych dwóch systemów”. Czy dobrze rozumiem, że gdybym na C: miał Windowsa 8.1 a na D: Windowsa 7 to złamałbym warunki licencji? Oba oryginały BOX.

No i druga kwestia, czy jest gdzieś możliwość wyboru “kompatybilności” tzn czy jest możliwość wybrania, że dana apka ma działać tak jak np. pod Widnows 7 32 bity a nie jak na 64bitach?

Dzięki wielkie za poświęcenie czasu! :slight_smile:

Systemów  możesz  mieć ile  chcesz, chodzi  tutaj o ilość  posiadanych  licencji.

Masz w pudełku po prostu dwie wersję systemu Windows  8.1 - wersję 32 bitową i 64 bitową i tylko jeden klucz, który możesz użyć tylko dla jednej z wersji tego systemu który posiadasz. Jeżeli zainstalujesz i aktywujesz na tym kluczu wersję 64 bitową, to nie masz już takiej możliwości jeśli chodzi o wersję 32 bitową i na odwrót również.

Tak dla jasności. Jednak odinstalowując wersję 64bit i instalując 32bit przy czym wykorzystam ten sam klucz to wtedy nie będzie to złamaniem warunków licencji czy jednak i tego MS zabrania? Pytania mogą wydawać się głupie ale wolę zapytać i poprosić o szczegóły niż nie wiedzieć…

Chodziło mi o tę samą wersję, tj. nie można instalować na jednej partycji wersji 32, a na drugiej 64-bitowej tej samej wersji systemu, jeśli na każdą z instalacji nie masz osobnej licencji.

Jeśli odinstalujesz, to możesz tak zrobić.