Instalowanie Windowsa 7 64-bitowego na laptopie VAIO


(Mimlad) #1

Witam,

na laptopie VAIO mam zainstalowanego Windowsa 7 64-bitowego z całą masą różnych syfiastych programów od Sony. Mam też oryginalną płytę do Windowsa 7 64-bitowego (kupiłem ją do innego komputera) i chciałbym niejako postawić czysty system na VAIO. Czy uda się to? Czy to bezpieczne?


(adam9870) #2

Spokojnie dasz radę.

Tylko wcześniej załatw sterowniki ze strony SONY VAIO.

Zobacz: zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

-- Dodane 26 grudnia 2012 21:32:01 --

  1. Jeżeli potrzebujesz, to wykonaj kopię zapasową danych.

W sytuacji gdy system działa, w tym można użyć Total Commandera

W sytuacji gdy system nie działa, w tym celu można użyć np. płyty z Windows, Ubuntu albo Paragon Rescue Kit 11 Free Edition

  1. Sprawdź na jaką edycję Windows posiadasz licencję (np. Home Premium).

Jeżeli to laptop, to odwróć go i poszukaj naklejki z kluczem.

W przypadku komputerów stacjonarnych naklejka z kluczem znajduje się na obudowie.

Upewnij się, że klucz na naklejce jest czytelny.

  1. Załatw Windows w edycji na jaką posiadasz licencję

  2. Uruchom komputer z płyty Windows

W razie gdyby komputer nie uruchamiał się z płyty Windows, zapoznaj się z Listą klawiszy wywołujących Boot Device Menu

  1. Zainstaluj Windows z kluczem, który znajduje się na naklejce pod spodem laptopa albo na obudowie komputera stacjonarnego.

Podczas instalacji na ekranie "Gdzie chcesz zainstalować system Windows" wybierz "opcje dysku (zaawansowane)", zaznacz partycję systemową, kliknij formatuj, zaznacz partycję systemową aby został tam zainstalowany system i kliknij Dalej

  1. Zainstaluj sterowniki

Jeżeli nie posiadasz sterowników, to poszukaj ich na stronie producenta laptopa.

W przypadku komputerów stacjonarnych poszukaj sterowników na stronie producenta płyty głównej i karty graficznej (nvidia.com lub amd.com).

Programy do identyfikacji sprzętu, które mogą pomóc: AIDA64, SIW, HWiNFO , CPU-Z.

W razie wątpliwości zapoznaj się z poradnikiem Zmiana systemu preinstalowanego na czysty Windows.

Gdy zainstalujesz system na czysto, sterowniki, programy, dostosujesz system do własnych potrzeb i wszystko będzie działać w porządku, to proponuję wykonywanie kopii zapasowych, aby mieć gotowe rozwiązanie w przypadku awarii w przyszłości. Proponuję Paragon Backup & Recovery 2012 Free (instrukcja w pliku PDF, program do odczytu instrukcji Adobe Reader, Foxit Reader lub Sumatra PDF). Przykładowo instalujemy i konfigurujemy system, uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musismy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem), tworzymy obraz partycji systemowej albo całego dysku na inną partycję albo inny dysk albo nawet pendrive. W razie problemów uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musismy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem) i odtwarzamy obraz. I wszystko znowu działa. Albo na przykład możemy zrobić obraz partycji C na partycji D (jeżeli takowe mamy) i w razie gdyby system padł, to uruchamiamy komputer z płyty Paragona i odtwarzamy obraz partycji C z partycji D. I wszystko działa. Jest mnóstwo możliwości, narzędzie jest proste w obsłudze, robimy obraz raz i zapominamy do czasu awarii.


(Mimlad) #3

Dzięki. :smiley: