Intel 965M03A1-8EKS2 - problem z płytą główną

Witam.

Aby podratować stary komputer (padła płyta główna a w zasadzie wszystkie USB) kupiłem płytę główną Intel 965M03A1-8EKS2.

Wszystko byłoby super gdyby nie to, że nie jestem w stanie uruchomić systemu a także nie mam mozliwości jego reinstalacji… Początkowo pomyślałem, że po zmianie płyty głównej należy przeinstalować też system i dlatego nie mogę uruchomić Windowsa. Z ciekawości (aby wykluczyć uszkodzenie czy wirusa na dysku) odpaliłem komputer bez HDD. Co ciekawe w tym przypadku również pojawił się blue screen (->załącznik). Kod błędu:

0x0000007B (0xF78D2524 , 0xC0000034 , 0x00000000 , 0x00000000)

Przeszukałem internet (głównie strony zagraniczne) i znalazłem, że w takim przypadku pomaga zmiana ustawień w BIOSie z “RAID Auto/AHCI” na “RAID Auto/ATA”. Problem jest tego typu, że w ustawieniach BIOSa tej płyty nie ma takiej opcji… Podejrzewam więc, że należałoby zaktualizować BIOS:

System BIOS Version 6.00 PG

SMBIOS Version 2.4

System BIOS ID R01-B0

BIOS Release Date 06/18/2007

Prosiłbym o wypowiedź fachowców w tej sprawie oraz o ewentualną pomoc. Szkoda by było gdyby nowa płyta główna poszła do śmieci…

Pozdrawiam.

tmechatronik , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Coś tu jest nie tak. Skoro odpalałeś bez dysku, to BSOD nie miał jak się pojawić, bo wywołać go można tylko w Windowsie, a skoro nie było dysku, to skąd Windows i jego BSOD?

Tak, zgadza się. Uruchomiłem instalatora Windowsa z płyty bez podpiętego dysku twardego. Odnośnie AHCI to idąc za Twoją radą poszperałem w BIOSie i znalazłem zakładkę “OnChip IDE DEVICE”. Niestety nie ma tam “ide mode enchanced” a jedynie to http://eu07.pl/userfiles/3948/priv-DSCF8469.JPG. W zasadzie jest to jedyne miejsce w BIOSie gdzie mam do czynienia z “IDE” …

Odnośnie memtestu to mam 2 sztuki starych pamięci które są w 100% sprawne oraz 2 nowo zakupione (podejrzewam, że uszkodzonych mi nie wcisnęli). Problem pojawia się niezależnie czy są stare czy nowe. Druga sprawa jak uruchomić memtest jak do Windowsa wejść nie mogę a stacji dyskietek nie mam żeby uruchomić z dyskietki startowej.