Intel Core i3 4170 wysoka temperatura w stresie


(Marcin1025) #1

Posiadam procesor Intel Core i3 4170 z zamontowanym chłodzeniem Silentium Spartan He924.Pastę na procesor dałem Arctic MX-2.

Reszta komputera to Zasilacz Aerocool VP-450W,płyta główna Gigabyte GA-B85M-D3H,karta graficzna Radeon 7770.

Temperatura procesora po 10 minutach testu programem OCCT dobija do ponad 70 stopni.

Podczas przeglądania Internetu temperatura wynosi ok 35-40 stopni

I tu mam pytanie dlaczego temperatura jest tak bardzo wysoka?


(MacGregor) #2

według ARK, ten procesor sięga limitu 72 stopni więc póki co staraj się go nie przeciążać bo może się uszkodzić. Powiedz mi jakie masz doświadczenie z wymianą pasty i czy wiesz jak to należycie trzeba zrobić. Poza tym sprawdź czy radiator dobrze jest przymocowany (dociśnięty z każdej strony. Moim zdaniem jedynym winowajcą jest kiepskie chłodzenie i to tutaj szukaj winowajcy.


(Marcin1025) #3

Pastę myślę,że nałożyłem dobrze,gdyż już kilka razy wymieniałem pastę.Myślę podobnie jak Ty ,że to może być wina chłodzenia gdyż poprzednio miałem te chłodzenie założone na Celeronie G1620 i temperatury były Max 50 stopni w stresie.Ale biorę pod uwagę,że i3 jest mocniejsza i chłodzenie nie wyrabia.


(MacGregor) #4

hmm… a wiatrak chodzi głośniej przy dużej temperaturze? może wiatrak nie “wchodzi na obroty” i przez to łapie temperaturę. ściągnij program “speed fan” i sprawdź jak wyglądają prędkości na chłodzeniu i ew. (jeśli można) troszkę podkręć. Oczywiście to wiąże się z większym hałasem i szybszym zużyciem wentylatora ale chyba lepiej wymienić wentylator za kilkadziesiąt zł niż procesor i3 :wink:

 

Edit: oba procesory mają praktycznie takie same TDP (przelicznik wydzielania ciepła) więc chłodzenie nie jest za słabe tylko jest jakiś problem z jego działaniem


(Atronics) #5

a czy na co dzień ten procesor jest tak katowany jak tym programem OCCT.

Sprawdź jaka będzie temp. po około pół godziny jak w coś zagrasz.


(Marcin1025) #6

Co do obrotów wentylatora sprawdziłem w programie Speedfan i wszystko jest w porządku,regulacja działa tak jak trzeba.

Załączyłem GTA 4 i po 30 minutach grania temperatura procesora wynosi max 63 stopnie


(MacGregor) #7

dziwna sprawa… a spadki taktowania są? może ten procesor ma takie temperatury pracy (blisko limitu) i to są normy. o ile nie masz spadków w taktowaniu a procesor nie przekracza 70 stopni myślę że możesz spokojnie korzystać z komputera. Dla bezpieczeństwa możesz poszukać jakiegoś programu który włączy jakiś alarm dźwiękowy ew. wyłączy komputer po przekroczeniu danej temperatury i ustaw go na 71 stopni później trochę poużywaj komputera. jeśli alarm się nie włączy wszystko jest ok, jeśli będzie inaczej daj znać i poszukamy jeszcze czegoś.


(Atronics) #8

musisz tez mieć na uwadze temp. otoczenia ,

jak masz za dużo tej pasty,a chcesz się pobawić w takie przekładanki to można sprawdzić jeszcze tę pastę czy odpowiednio nałożyłeś. Daj ciapka na procek .

 

https://www.youtube.com/watch?v=ulM5qOCbNHU


(Marcin1025) #9

Temperaturę otoczenia mam wyższą niż na filmiku bo mam około 27-28 stopni.