Intel Core i3 4170 wysoka temperatura w stresie

Posiadam procesor Intel Core i3 4170 z zamontowanym chłodzeniem Silentium Spartan He924.Pastę na procesor dałem Arctic MX-2.

Reszta komputera to Zasilacz Aerocool VP-450W,płyta główna Gigabyte GA-B85M-D3H,karta graficzna Radeon 7770.

Temperatura procesora po 10 minutach testu programem OCCT dobija do ponad 70 stopni.

Podczas przeglądania Internetu temperatura wynosi ok 35-40 stopni

I tu mam pytanie dlaczego temperatura jest tak bardzo wysoka?

według ARK, ten procesor sięga limitu 72 stopni więc póki co staraj się go nie przeciążać bo może się uszkodzić. Powiedz mi jakie masz doświadczenie z wymianą pasty i czy wiesz jak to należycie trzeba zrobić. Poza tym sprawdź czy radiator dobrze jest przymocowany (dociśnięty z każdej strony. Moim zdaniem jedynym winowajcą jest kiepskie chłodzenie i to tutaj szukaj winowajcy.

Pastę myślę,że nałożyłem dobrze,gdyż już kilka razy wymieniałem pastę.Myślę podobnie jak Ty ,że to może być wina chłodzenia gdyż poprzednio miałem te chłodzenie założone na Celeronie G1620 i temperatury były Max 50 stopni w stresie.Ale biorę pod uwagę,że i3 jest mocniejsza i chłodzenie nie wyrabia.

hmm… a wiatrak chodzi głośniej przy dużej temperaturze? może wiatrak nie “wchodzi na obroty” i przez to łapie temperaturę. ściągnij program “speed fan” i sprawdź jak wyglądają prędkości na chłodzeniu i ew. (jeśli można) troszkę podkręć. Oczywiście to wiąże się z większym hałasem i szybszym zużyciem wentylatora ale chyba lepiej wymienić wentylator za kilkadziesiąt zł niż procesor i3 :wink:

 

Edit: oba procesory mają praktycznie takie same TDP (przelicznik wydzielania ciepła) więc chłodzenie nie jest za słabe tylko jest jakiś problem z jego działaniem

a czy na co dzień ten procesor jest tak katowany jak tym programem OCCT.

Sprawdź jaka będzie temp. po około pół godziny jak w coś zagrasz.

Co do obrotów wentylatora sprawdziłem w programie Speedfan i wszystko jest w porządku,regulacja działa tak jak trzeba.

Załączyłem GTA 4 i po 30 minutach grania temperatura procesora wynosi max 63 stopnie

dziwna sprawa… a spadki taktowania są? może ten procesor ma takie temperatury pracy (blisko limitu) i to są normy. o ile nie masz spadków w taktowaniu a procesor nie przekracza 70 stopni myślę że możesz spokojnie korzystać z komputera. Dla bezpieczeństwa możesz poszukać jakiegoś programu który włączy jakiś alarm dźwiękowy ew. wyłączy komputer po przekroczeniu danej temperatury i ustaw go na 71 stopni później trochę poużywaj komputera. jeśli alarm się nie włączy wszystko jest ok, jeśli będzie inaczej daj znać i poszukamy jeszcze czegoś.

musisz tez mieć na uwadze temp. otoczenia ,

jak masz za dużo tej pasty,a chcesz się pobawić w takie przekładanki to można sprawdzić jeszcze tę pastę czy odpowiednio nałożyłeś. Daj ciapka na procek .

 

https://www.youtube.com/watch?v=ulM5qOCbNHU

Temperaturę otoczenia mam wyższą niż na filmiku bo mam około 27-28 stopni.