Intel Core2 Duo - pracuje tylko 1 rdzeń

Witam.

Mam Vistę i Intel Core2 Duo. Problem? - Pracuje tylko 1 rdzeń. Co zrobić, by pracowały oba?

a skąd wiesz, że pracuje 1 rdzeń?

Vicuss , jaki to model tego C2D?? Grzebałeś coś samemu ostatnio przy opcjach procka?? Podczas “wysiłku” procek też pracuje tylko na 1 rdzeniu?

Jeżeli praca nie wymaga użycia 2 rdzeni, pracuje tylko 1.

Przykład: Gra/program xx wymaga 1,5 ghz a ty masz c2d 2,5 więc będzie używany tylko 1 rdzeń gdyż pokrywa zapotrzebowania gry/programu.

Myślę, że jak się włączy jednocześnie renderowanie w programie graficznym animacji a z drugiej strony grę, to dopiero wtedy ruszą dwa rdzenie, gdzie będą niezależnie liczone dwa wątki.

Ja np. mam jedno-rdzeniowy procesor i gdy włączę na Blenderze liczenie animacji w tle, i np. sobie surfuje to wszystko się tnie, bo procesor musi dzielić swoje działanie na dwie aplikacje.

Dopiero jak wejdę do Menadżera Zadań i pomniejsze ustawienie priorytetu dla danego zadania to wszystko wraca do normy, ale kosztem zmniejszenia tempa liczenia animacji.

Dwa rdzenie usuwają ten problem, gdzie jeden obsługuje animacje a drugi grę.

Vicuss , jeszcze coś:

Jeśli coś wymaga 2GHz, a Ty masz 1,86, to jeśli program nie obsługuje wielowątkowści, to… będziesz miał tylko 1,86.

Tak i należałoby tu dodać, że 1,86GHz w technologii Core@ to nie to samo co 1,86GHz w technologii NetBurst Pentium 4 czy Pentium D.

W dużym uproszczeniu : C2D 2x1,86GHz = Pentium D 2x3,6GHz. :o

Dla zainteresowanych tematem technologi Intel Core http://pclab.pl/art20995.html

Na Viście zdarza się problem błednego wykrycia ilości rdzeni podczas instalacji systemu. Wejdź w menedżera zadań i podaj, ile wykresów do procesora CI się tam wyświetla.

Nie nie grzebałem. A wiem, bo mam taki gadżet na sidebarze. Wcześniej pracowały 2 rdzenie na raz, a nawet teraz, gdy mam 1 rdzeń na 100%, to i tak jest 1 rdzeń…

Pokazuje ci 1 rdzeń?

To znaczy, czy pokazuje np. 1 rdzeń na 100%, a 2 na 0%, czy w ogóle pokazuje tylko 1?

*****************************

Aha, zapomniałem jeszcze dodać. Zainteresuj się programem Ashampoo Core Tuner, ten program wszystkie procesy (domyślnie) ustawia na oba rdzenie, albo jak ktoś ma więcej to na wszystkie. Program może nie być napisany na wielowątkowość, a i tak pracują oba rdzenie. Mam Dual Core E2140 podkręcony na 2x2,2GHz i nawet w grach rzadko się zdarza żeby oba rdzenie pracowały na 100%(zawsze pracują oba). Monitoruję cały system Everestem Ultimate i wiem to z logów.

P.S. Mam Windows XP Professional.

Tak, dokładnie. 1 na sto procent, 2 na zero.

http://www2.ashampoo.com/webcache/html/ … 0061__.htm

Zainstaluj sobie na próbę tego Core Tunera, jak to nie zadziała to już chyba nic nie pomoże i jedyna opcja wtedy to uszkodzony rdzeń, myślę.

Daj znać czy pomogło. Wystarczy program zainstalować, nie wymaga konfiguracji, bylebyś go nie wyłączał z autostartu. :wink:

Można ustawić żeby dowolny proces/program działał na 1 albo na 2 rdzeniu (domyślnie na obu rdzeniach) z dowolnym priorytetem.

A jak uszkodzony to do sklepu na gwarancję (jeśli ma), lub po nowy…

Przecież ten gadżet na sidebarze pokazuje tylko sumaryczne obciążenie procesora, bez podziału na rdzenie.