Intel czy kolejny AMD

Cześć!

Używam komputera głównie do grafiki 3D.
Mam na stanie Ryzena 7 3800x i rtx 3060.
Potrzebuję dodatkowej stacji roboczej i zastanawiam się nad Intelem. Może ma ktoś porównanie co lepiej się sprawdza przy większym obciążeniu i lepiej sobie radzi.
Jako że ostatnio nie śledzę tematu kart graficznych, jak tam rtx 40…?

Seria Rtx 40 jest bardzo spoko. Co do Intel vs AMD no to zależy chyba od budżetu/potrzeb.

1 polubienie

mam AMD ale odradzam , bo Win 11 nie idzie zrobić win10 na win 11 a mam AMD Ryzen 7

1 polubienie

Pomyśl ile chcesz wydać, potem wpisz ten przedział cenowy w wyszukiwarkę na stronie sklepu i zobacz co zaoferuje. Wybierzesz kandydata z Intela i z AMD i poszukaj w Internecie, jak te procesory sprawują się w programach, których używasz oraz może też jakie wyniki mają w Cinebench.

Jeżeli popatrzysz na Cinebench, czyli test CPU w zastosowaniach 3D, to zdaje się że wyniki są ściśle powiązane z ceną procesora

Oczywiście Cinebench w przybliżeniu pokazuje wydajność w obliczeniach 3D ale w praktyce to ona może być różna w zależności od programu i od tego na ile program wykorzystuje GPU.

1 polubienie

Na dzień dzisiejszy Intel jest wydajniejszy (tj. topowy intel z dobrymi pamięciami ddr5). Fakt faktem, jest to koniec tej platformy, a w wypadku AMD jest otwarte okno do upgrade procka w 2025 (o ile AMD dotrzyma słowa).

Wzrost ceny porównywalny do wzrostu wydajności. Innym słowy jest wydajniej, ale jest także drożej. Jeśli nie chcesz rtx4090, to jakaś bardziej topowa karta z poprzedniej generacji może być lepsza do tych zastosowań. Na ten przykład zapowiadany rtx4060 ma mieć wydajność i cenę w okolicach rtx3070.

1 polubienie