Intel d910gldw, miejsce na slot pcie x16 ale jego brak :/

Dostałem do naprawy komputer z płytą główną intel d910gldw (pierwszy raz na oczy widzę płytę intela), W komputerze był procesor Celeron D, 80gb dysk sata, zasilacz tracer który właśnie się zepsuł, 512 mb ram ddr oraz cholernie głośny wentylator intela. Komputer jak wiem został kupiony w roku 2005/2006, działa na nim piracki xp, zamówiłem do niego jakieś chłodzenie od aab na 775, 3x512mb ddr 400, zasilacz chieftec 400w i wentylator 80mm, oraz wsadziłem tam mojego pentiuma 4 2cośtam ghz. Chciałbym na nim zainstalować windowsa 7 (xp już powoli kończy swój żywot), wszystko pasuję, tylko nie karta graficzna, jest tu 910gml, niby są sterowniki pod 7 na to (jeszcze do tego zmodyfikowane, bawiłem się nimi na laptopie z 915gma), ale bez aero a karta wydajnością nie powala. Teraz muszę podziękować panom z intela, za prawdopodobnie umyślne usunięcie slotu pcie x16, więc nie można zainstalować dedykowanej grafiki, jest slot pcie x1, on jeszcze ratuję jakoś sprawę bo można po modyfikacji slotu lub karty, wsadzić tam grafikę (oczywiście wydajność strasznie przez to spada), np gf 210. Teraz pytanie, czy można by było w miejsce slotu pcie x16 wlutować slot (są dziurki)? działało by to? chipset obsługuję w ogóle ten slot? Tu macie zdjęcie płyty (są 2 wersje, z 2 slotami na ram i 4) http://www.ascendtech.us/mmASC/Images/D915GVWB.JPG

Prawdopodobnie nie zadziała bo ma zintegrowaną, a płyta ma miejsce na gniazdo bo klepali ten sam pcb dla 2 wersji chipsetu

Przychylam się do tej opinii choć nie do końca się zgadam z argumentacją, fakt że płyta ma zintegrowaną grafikę jest absolutnie bez znaczenia.

Jest wysokie prawdopodobieństwo że płyta została pozbawiona obsługi tego slotu na poziomie biosu, funkcje odpowiadajce za obsługę tego portu mogą być biosie ale deaktywowane (modyfikując plik biosu może uda się to reaktywować) ale mogły one zostać całkowicie usunięte z biosu (choć to mało prawdopodobne aby chciało się producentowi wywalać całkiem te funkcje z biosu).

Jak ci się chce i masz umiejętności (oraz posiadasz ten slot) to możesz się pobawić i go wlutować a potem sprawdzić czy zadziała, jeśli to poprawnie zrobisz to nic się uszkodzić nie powinno ale płyty główne są wielowarstwowe a spoiwo w nich użyte topi si w wyższych temperaturach niż w innych sprzętach co utrudnia pracę.

Po wlutowaniu (zakładając że to poprawnie zrobisz i będą przejścia gdzie trzeba na wszystkich warstwach płyty) może się okazać konieczne wgranie zmodyfikowanego biosu lub biosu od wersji tej płyty niepozbawionej tego slotu (o ile taka istnieje co też nie gwearantuje że będzie on kompatybilny) a i to może nie pomóc.

Zabawę w lutowanie slotu możesz sobie zrobić w celach edukacyjnych ale jeśli to jest sprzęt kogoś to lepiej wymienić płytę główną na inną, zwłaszcza że chodziła na zasilaczu z czarnej listy który mógł już ją uszkodzić.

 

Ależ tu nie chodzi o sam fakt, że jest zintegrowana grafika, tylko o to, że jest kilka wersji tego samego chipa i akurat wersja z aktywną zitegrowaną grafiką ma blokowanie obsługi pci-e.

Trudno tu powiedzieć jak blokują czy na zasadzie odrzutów produkcyjnych, czy strzał laserkiem, a może poprostu nie wstawiają gniazda :stuck_out_tongue:

Najtańszą, najmniej problematyczną opcją będzie w tym wypadku kupno używanej płyty głównej pod ten procesor (chociaż prawdopodobnie przesyłka będzie droższa niż sama płyta).

Dobrze z tego co widzę to bardziej będzie opłacać się kupić nową płyte. Sprzeda ktoś ^_^, 775, 4 sloty ddr, pci x16. Jeśli nie to kupię już coś nowego, np. APU od amd na am1 + 4gb ddr3 1866mhz, ale to wtedy jak będzie miła kase. Ps. Ten komputer należy do 70 letniej osoby, bo woli zamiast telewizji sobie onet poprzeglądać + uczy się włoskiego z płyty :slight_smile: