Intel HD 4000 - artefakty po instalacji sterowników

Witam.

Sprzęt to laptop Asus z procesorem Intel i7-3610QM, zintegrowaną grafiką Intel HD 4000 i 8 GB RAM, Windows 8.1.

 

Problem polega na tym, że na ekranie pojawiają się różnokolorowe małe kropki. Pojawiają się w różnych miejscach, czasami jest ich więcej, czasami mniej, dobrze je widać np. na przycisku X do zamykania okna programu. Kropki te rzucaj się w oczy, jednak nie ma ich na tyle dużo, żeby bardzo przeszkadzały w pracy na komputerze. Przykładowo, jeśli odpalę w chromie Angry Birds i włączę pełny ekran kropek nie ma w ogóle.

 

Dziwne jest to, że kropki te pojawiają się doppiero po zainstalowaniu dedykowanych sterowników Intela. Instalowałem 3 różne wersje sterowników: najstarsze, jake udało mi się znaleźć dla Win8, z Windows Update i z Intel Driver Update Utility. Gdy odinstaluję sterowniki i grafika pracuje na podstawowych sterownikach systemowych kropki znikają i obraz jest idealny. Jednak wtedy nie mogę sterować podświetleniem matrycy i nie mogę podłączyć laptopa do zewnętrznego monitora (ani przez HDMI, ani przez D-Sub).

 

Dodatkowo sprawdziłem RAM memtestem przez ok. 7 godzin - zero błędów, uruchamiałem system z jednym modułem pamięci, przepinałem je itd. Wgrałem najnowszy BIOS ze strony Asusa.

Kropek oczywiście nie ma w BIOSie, nie ma ich również, gdy system ładuje się, a na ekranie widać logo Windows i ekran logowania. Pojawiają się ewidentnie wtedy, gdy doczytują się dedykowane sterowniki grafiki.

 

Proszę o opinię, czy problem leży bardziej po stronie softwaru (sterowników) czy hardwaru (uszkodzona grafika w procesorze).

Komputer działa stabilnie i płynnie. Zastanawiam się, czy może być tak, że na procesorze padł tylko moduł grafiki, a poza tym procesor pracuje bez zastrzeżeń.

Z gór dzięki za opinie i sugestie.

Wygląda na to że raczej wina jest po stronie grafiki a nie sterowników. Jeśli komputer jest na gwarancji, to znajdź na chwilę inny i ten oddaj na gwarancję, dadzą ci nowy procesor i przedłużą gwarancję. Minusem serwisów jest niestety to że czasami lubią przetrzymywać komputer w magazynie, plusem za to przedłużona gwarancja. Jeśli jednak nie chcesz jeszcze oddawać kompa na gwarancję, to spróbuj sterowniki do Windowsa 7 (Win8 jest kompatybilny wstecznie, nawet sterowniki Visty pójdą).

Za @Kraefezze, uwalona płyta główna, procesora bym się nie czepiał… serwis Cię czeka.

Im szybciej, tym lepiej. Póki nie ingerowałeś mocno w laptopka masz szansę na wymianę mobo.

 

A tam… integra jest częścią CPU.

 

Wygląda, to na uszkodzenie grafiki - serwis.

Problem leżał po stronie zintegrowanego modułu grafiki Intel HD 4000. Wymieniłem procesor i wszystko śmiga jak należy - brak kropek i innych artefaktów. System działa stabilnie na najnowszych sterownikach. Nie sądziłem, że CPU może uszkodzić się tylko częściowo (w tym przypadku moduł grafiki). Procesor działał normalnie - zero zwisów, BSOD, czy przegrzewania.