Intel i3 2100 vs AMD FX-4100

Raczej zamawiam Intela

A komputer służy głównie do gier bo jak tak to bierz intela

Cyferki niewiele mówią. Przykładowo na Andku po instalacji nowej wersji wydajność wzrosła niby o 10%, a rzeczywiście chodzi widocznie szybciej (nie wiem od 30 do 100%).

Tu klika porównań (niektóre to stare proce)

a tego jest więcej.

Czy warto przepłacać za Intela np. tak samo jak za Ajfona?

Warto dopłacać do Intela. Do gier lepiej się sprawdza, a w sumie nowe i7 z LGA2011 nie ma żadnej konkurencji ze strony AMD, i7-2600K też nie ma konkurencji. i5-2xxx ma już konkurencję, jednak akurat w grach wypada słabiej.W renderingu występuje może jakaś tam przewaga AMD występuje :wink:

Czy warto dopłacać do iPhone? Tego nie wiem, zależy czego się naoglądam :wink:

Tak na marginesie dodam że na pewnym kanale na YT potwierdzono że sprzedaż procesorów AMD do Intel to ok 1 do 2 - dość ciekawe. Pewnie intel mocno nadrabia w rynku urządzeń przenośnych, ale mimo tego Inteli jest od diabła, patrząc u mnie we firmie czy u znajomych. AMD na laptopie spotkałem u jednego znajomego.

Najlepiej samemu sprawdzić. Ja używam i wierz mi że nie warto;-) To co na YT, w komentarzach się sprawdza - żadnych rewelacji poza samym fizycznym wykonaniem. Mimo tego jets to dobry sprzęt.

HAHAHA Testy a sprawdzenie się w praktyce to co innego wybierz 4 rdzenie.

Ale są również testy w praktyce i zmierzony czas - o ile jeden test może być niewiarygodny, to już kilka jest - no a w znacznej większości FX przegrywa.

nie zgodze sei z opinjami typu AMD FX-4100 to slabiak… i z tymi osobami ktore twierdza ze AMD FX-4100 nie sprawdzi sei w grach…

na COD3 wszystkie ustawienia mam na MAX zadnych lagow ( offline ).

NeedForSpeedMostWanted FULL ustawienia MAX… zero lagow zero przycinek lub innychgowien…poprostu Brak czekokolwiek co moglo by mi zaklucac gre…

teraz przystawiam sie do BattleFileld 3 i tu tez sadze ze polece na MAX bez konkretnych problemow…al tu zobacze za jaksi czas…

skonczylem przed chwila grac NFS MW …gralem okolo 4 godzin oto statystki rdzenow…:

tu jak widac procek sie rozpedzil do 3.8 Ghz…ale jego rekord to jak narazie 3950.0 z czego producent opisuje go jako 3.6

w renderingu tez sie sprawdza.z tym ze mam slaba karte graficzna …nei jest to WorkStation czyli rendering nei jest az tak wydajny…

jedne z czym jak dotad mialem problem to o dziwo podglad w SonyVegas 10.0 na 80 FPS zacina mi sie podglad ( projekt na 720p)…ale sadze ze to przez karte graficzna lub jakeis ustawienie…jeszcze to badam…

ale FX-4100 jak narazie Wymiata…

Niektóre miały jakąś opcję Turbo, z tego co pamiętam Phenomy też (chyba te z oznaczeniem T).

Pewnie w tych działających max na 1 rdzeniu. FX ma tą przewagę że mimo zapuszczonego pakera 7zip można spokojnei grać czy robić coś w grze/programie działającym na 2 rdzeniach i to bez ścinek.

Skoro nie masz mocniejszej karty graficznej, to w sumie jak możesz oceniać? Gdybyś miał np. HD6870 i potem porównywał twoje wyniki z i3-2120, mocno byś się zdziwił.

TO wtedy byłby benchmark układów GPU+CPU a nie CPU.

Moj procek ma te wlasciwosc Turbo…z tym ze ja jej nei wlaczalem ( chyba jest domyslnie wlaczona) procek pozatym jest odblokowany…po za tym jeszcze go nei podkrecalem i narazie takiej potrzeby nie widze…

Dodane 26.05.2012 (So) 17:20

moja karta graficzna to Ati Radek HD 6670 z 2GB RAM DDR3 …z ty mze karta ma HyperMemory i do tych 2 GB dodaj jeszcze 4 GB ktore t omi karta zabiera z glownego Ramu ktorego mam 8 GB.

mysle ze jak wymienie karte graficzna na minimum FirePro V4800 1GB ( minimum) jakiekolwiek problemy podgladem w programie do edycji Video Vegas 10.0 sie skoncza :)…

co do intela to pamietam mojego Celerona 2.6 hgz z tego co pamietma jeden rdzen…moje wspomnienia sa przyjemne mimo to ze byl to jeden Core…ale to intel

Dodane 26.05.2012 (So) 17:22

w sumie to nie oceniam bo nie mialem zadnego kontaktu z i3…nawet google…wiec bardizej wyrazam moja opinije na temat procka AMD a nie oceniam lub porownuje

Spokojnie? Kultywujesz mit procesorów wielordzeniowych z czasów gdy takie dopiero wchodziły na rynek konsumencki. Wtedy też we wszystkich gazetach rozpisywano się, jak to na dwóch rdzeniach będzie można równocześnie nagrywać/kompresować/grać.

Zresztą, cała ta dyskusja jest zbędna, gdyż oba procesory obsługują tyle samo wątków. Pamiętajmy, że pojedynczy moduł w procesorach FX to nie są pełne 2 rdzenie. Stąd coraz częściej pojawia się takie nazewnictwo:

FX-4100 - 2M/4T

i3-2100 - 2C/4T

Co innego gdybyśmy porównywali do Phenoma II X4, chociaż tutaj też dla większości użytkowników, i3-2100/2120 byłby lepszym wyborem.

No bo można. Widzę to chociażby porównując jednordzeniowiec 2.8 GHz z HT a dwurdzeniowiec 1.8 GHz (oba Intela) - ten drugi w niektórych sytuacjach wydaje się słabszy, ale finalnie i tak jest dużo szybszy - można odpalić wirtualną maszynę i nawet o tym nie wiedzieć że działa.

FX ma 4 rdzenie, i3 2 rdzenie - tu nie ma żadnych wątpliwości. Co do wątkół Intelowskich widziałem na wykresach jak to działa no i ogołnie to pomaga albo nie pomaga - w większości przypadków wykres pokazuje ok 50% - prawie 100% na 1 wątek i prawie 0% na drugi. Sam nie wiem od czego to zależy, może podczas niektórych operacji brakuje jednostek ALU, FPU albo czegoś i nie robi 2 operacji na 2 wątkach. FX ma 2 moduły - ale mają one wpływ na sposób zarządzenia pamięcią podręczną, a nie mają żadnego związku z ilością rdzeni.

FX-4100 - 2M/4C

i3-2100 - 2M/2C

albo

FX-4100 - 4C/4T

i3-2100 - 2C/4T

Na moduł Buldożera przypada jedna jednostka FP (wcześniej u AMD każdy rdzeń miał swoją), stąd określenie “niepełne” dwa rdzenie i preferowane nazewnictwo xM/2xT. Co do HT u Intela, wystarczy zobaczyć test G850 vs i3-2100:

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/di … -g620.html

i3-2100 z racji taktowania większego o ~200MHz będzie około 5-7% szybszy od G850, reszta różnic to już tylko HT. Tam gdzie HT nie pomaga prawie w ogóle, można również zaobserwować brak różnić między Athlonami II X2/X3 (obecne w teście) i odwrotnie. Dwa przykłady:

http://www.xbitlabs.com/images/cpu/pent … 620/f1.png

http://www.xbitlabs.com/images/cpu/pent … itunes.png

Więc HT działa całkiem dobrze, oczywiście pazur pokazuje tylko w aplikacjach wielowątkowych, bo jak inaczej. W grach i3-2100@stock (3.1GHz) wypada lepiej niż Phenoma II X4@3.8GHz:

http://www.frazpc.pl/artykuly/886931,IN … DOBRE.html

Tutaj natomiast artykuł w którym są m.in. i3-2100 i FX-4100, ten pierwszy wypada lepiej w zdecydowanej większości testów:

http://pclab.pl/art48623.html

Sam mam AMD i naprawdę liczę, że któraś z przyszłych generacja FXów pokaże na co stać tę architekturę (najpewniej dopiero czwarta), ale składałem wczoraj zestaw dla znajomego do ~1800zł i na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie wpakowania czegoś innego niż i3.

Spokojnie, za tydzień wychodzi Trinity i AMD (może) pokaże na co je stać :smiley:

Trinity to APU (następca Llano), czyli procesor ze zintegrowanym układem graficznym (dość mocnym). Maksymalnie 2 moduły (czyli tyle co w FX z serii 4100-4170) i bez pamięci L3. W żaden sposób nie zagrozi najmocniejszym Buldożerom czy i5/i7. To po prostu inny target. Zresztą mobilne wersje Trinity miały premierę prawie 2 tygodnie temu, pod względem CPU jest dość miła niespodzianka, co dobrze wróży na przyszłość, ponieważ Trinity korzysta ze zmodyfikowanych rdzeni Piledriver, które pojawią się w nowych FXach (ale to dopiero trzeci kwartał). AMD zakłada wzrost wydajności/wat 10-15% rocznie, więc jak wspomniałem, zadowalająca wydajność zostanie osiągnięta najwcześniej w czwartej generacji (2014r.), a może i później.

Taki pól Celeon lub pół Sempron - czyli coś słabszego (te zwykle miały mniej L2), ewentualnie podobny do Athlona (one chyba nie mają L3) tylko z układem GPU. Bardziej przydatny do laptopa anizeli do kompa domowego, gdzie zużycie energii ma się gdzieś. Tylko pytanie czy AMD w ogóle robi jeszcze wersje mobilne…

Ceną;-)

Ja też ale raczej na wersje mobilne bardziej niż na stacjonarne. Na stacjonarne albo Athlony albo Phenomy.

i5 albo Phenom II X6. Chyba że włożyłeś dobra obudowę, zasilacz, grafikę i SSD to chyba i5 nie wejdzie w tą cenę.

Zgadza się.