Intel i5 3470S turbo boost a drugi dysk twardy

Podczas używania PC z podłączonym tylko jednym dyskiem twardym, systemowy SSD, taktowanie procesora zmienia się tak jak powinno załączając turbo boost prawidłowo (do 3.6GHz). Po podłączeniu dysku HDD z danymi taktowanie procesora zatrzymuje się maksymalnie na bazowym 2.9 GHz. Dysk SSD wpięty do pierwszego portu SATA3, dysk HDD do drugiego portu SATA3, potem próbowałem podłączać pod każdy inny port (sata2) i jest tak samo, turbo nie włącza się. Podmieniałem także kable sata na inne, bez zmian. Oczywiście komputer działa normalnie w obu przypadkach, ale zawsze trochę więcej MHz się przyda.

Konfiguracja PC:
Mobo GA-Z77X-UD5H
CPU i5 3470S
RAM 2x4gb 1600MHz
SSD Samsung EVO 120GB
HDD WDblue 1TB
zasilacz Corsair hx520

Jedno z drugim raczej nie ma nic wspólnego? ale…

Najnowszy HD Tune Pro i wklej cały smart tego WD,opcja health.

No właśnie też bym nie szukał połączenia, ale jakoś odłączyłem w biosie drugi dysk i zobaczyłem tę zależność.

Dysk OK.

Bios masz najnowszy?

Może reset biosu baterią coś da? - oba dyski podłączone - SSD pierwszy port, HDD drugi

Komputer odłączony od zasilania 230V, wyjmujesz baterię z płyty na 10 minut, wkładasz, uruchamiasz kompa i start do biosu i ustawisz datę i godzinę (prawidłowy reset zresetuje te dane) i zapiszesz bios Save.

Bios najnowszy, reset baterią nie przyniósł rezultatów.

A system masz jaki?

Windows 7 x64, problemem okazał się program RealTemp, który używałem wcześniej z C2Q i inną płytą.
Nie pomyślałem że on będzie ucinał mnożnik. Był ulokowany na drugim dysku, dlatego mylnie podejrzenie padło na dysk HDD.
Dzięki za sugestie.

OK… tylko jaki wpływ ma nieuruchomiony RT na drugim dysku? ale najważniejsze, że gra.

Bo domyślnie w RT jest zaznaczone “disable Turbo” i ucinało mnożnik, odznaczenie tej opcji pomogło.

No OK, ale program musiał się automatycznie przy starcie systemu uruchamiać z drugiego dysku? a przecież system i programy masz chyba na SSD - ale najważniejsze, że ok.

Był w autostarcie właśnie, a pliki programu były na drugim dysku. Najważniejsze że już po problemie.