Intel i5 3570k vs i5 2500k

Witam.

Temat chyba mówi sam za siebie :wink:

2500k jest procesor Sandy Bridge, czyli ten starszej generacji, a 3570k jest to Ivy Bridge, czyli trzecia generacja procesorów Intela.

Z testów wynika, że 3570k jest trochę szybszy od 2500k, lecz nie są to zbyt duże różnice (3570k ma podwyższone taktowanie o 100Mhz). W testach w “zegar w zegar” wciąż i5 3570k ma przewagę, ale jeszcze mniejszą niż na ustawieniach Stockowych. Wydawałoby się więc, ze i5 3570k jest lepszy od 2500k, lecz jest to sprawa dyskusyjna. Mówi się, że i5 3570k gorzej się podkręca tj. osiąga szybciej wysokie temperatury. Poza tym 3570k posiada pastę termoprzewodzącą (czy jakoś tak), która po paru latach może się wyschnąć (tymbardziej jak się podkręca, to z tego co słyszałem, wysycha jeszcze szybciej).

Po podkręceniu okazuje się, że owszem i5 2500k lepiej się podkręca, ale i5 3570k ma taką samą wydajność, co 2500k przy mniejszym taktowaniu. Wychodzi więc na to, że 3570k nie trzeba aż tak mocno podkręcać, by osiągnąć zadowalające wyniki. Kolejną sprawą jest także płyta główna. Do 2500k jest polecana płyta AsRock P67 (B3), na której można podkręcić ten procesor do wysokich taktowań (a koszt tejże płyty to nieco ponad 300zł). Z i5 3570k nie jest aż tak kolorowo, bo żeby móc go ładnie podkręcić (ponad 4,5Ghz) potrzebna nam będzie płyta główna za ok. 500zł (np. MSI Z77 GD55). Choć z drugiej strony jak już mówiłem, i5 3570k nie trzeba znów tak wysyko podkręcać, by osiągnąć wyniki i5 2500k przy wyższym taktowaniu (z tego co słyszałem to różnica wynosi coś koło 200 Mhz).

Dodatkowo z tego co przeczytałem w testach i5 3570k po OC ma mniejszy pobór energii niż 2500k

Cały ten mój wywód powstał z tego, co przeczytałem w internecie, z moich rozmyśleń i testów. Możliwe, że to co napisałem może się trochę mijać z prawdą (z tymi płytami głównymi możliwe, że przesadziłem), bo nie miałem do czynienia z żadnych z tych procesorów. Tu właśnie dochodzimy do sedna sprawy.

Od jakiegoś już czasu szukam swojego wymarzonego zestawu. Tyle się naczytałem o tych dwóch procesorach, że już prawie zgłupiałem. Nie wiem, który wybrać.

Z jednej strony do 2500k nie musze kupować jakieś drogiej płyty głównej i są mniejsze problemy z podkręcaniem.

A z drugiej strony i5 3570k jest ogólnie ciut szybszy (już tymbardziej na stocku, a ja zamierzam podkręcać do max 4,5Ghz dopiero po roku od zakupu komputera) i posiada nowsze technologie, lecz niestety się mocniej grzeje przy podkręcaniu i nie wiem jak to jest z tą pastą termoprzewodzącą. Pewną rekompensatą jest w tym, że może być niżej podkręcony, a i tak dorównywać i5 2500k)

Swoją drogą zastanawiałem się także na którymś z Xenonów, bo możliwe, że będę trochę się bawil w montowanie video.

Proszę o pomoc i podzielenie się swoim zdaniem.

co do pasty to co za różnica i tak trzeba ją wymienić np na Zalman STG-2.

jak nie szkoda ci kasy to bierz 3570 w końcu to nowszy procesor mniejszy proces technologiczny.

z tego co ja słyszałem to 3570 k lepiej się kreci. ale to zapewnie zależy również od sztuki na jaką się trafi.

jeden i drugi procesor według mnie jest dobry o ile stać cię na niego.

bo mi np wystarcza Q6600:D i nie narzekam;]

Xenony to są w samochodach :smiley: Jeśli chodzi o Xeony to nie nadają się do podkręcania, ale to pewnie wiesz :slight_smile: ich zaletą jest za to niższa cena.

Poczekaj jednak do Intel haswell, premiera już niebawem. Sam miałem dylemat co do i7 sandy b czy ivy b, z tym że w moim przypadku decyduje potencjał OC (potrzebuję silnego pojedyńczego rdzenia). Co do grzania się, to że ivy mają czapkę na paście nic nie zmienia, chłopaki ją ściągali i nadal się grzał, więc wina leży po stronie układu. Ivy trzeba traktować jako przejściówkę (tri-gate też w sumie nic nie dało). Ostatnio można było przeczytać o problemach haswell`i z usb3.0 po wychodzeniu z uśpienia, choć dla mnie najmniejszy problem bo rzadko na stacjonarce korzystam (co innego laptopy, tu może być zonk), dlatego czekam na premierę i wyjaśnienie sytuacji. Sam celuję w haswell i7 ale jak nie będzie wyraźnej poprawy do sandy b to biorę tego najstarszego, dokładnie i7 2700k, ceny około tysiaka (pewnie nieco spadnie po premierze najnowszego) mi pasują.

Jak gry to bierz i5 jak renderowanie czy cos w tym stylu bierz i7

a co do modelow i5 to roznica jet niewielka wiec jak chcesz ja posiadam 3570k i jade na 4,9GHz i nie mam problemow

@Torba252, a jakie chłodzenie i płyta główna? (ew. jaka obudowa jeszcze)

@michaello Jak sprawuje się ten Xenon, co Cię skusiło do jego kupna. Z tego co widzę, to go nawet podkręciłeś o 100Mhz.

Czyli twierdzicie, że warto czekać na Haswell? Bo z tego co czytałem z plotek, to cudów nie będzie.

Tak w ogóle to kiedy jest przewidywana premiera (komputer zamierzam kupić kwiecień-czerwiec)?

Może w tym sensie że powinny stanieć poprzednie generacje procesorów (na początku Haswell będzie drogi, dodatkowo pojawiły się informacje że analogicznie będzie droższy od poprzedniej generacji).

Żadnej rewolucji się nie spodziewam.

Wtedy kosztował coś koło 900 zł, parametry jak i7, TDP 69W (“my” go namówiliśmy).

compl

jeśli pod ten Intel i5 3570k

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi- … re-459863/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asro … e4-458745/

http://www.morele.net/plyta-glowna-giga … re-458753/

co do chłodzenia

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-th … te-517030/

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-th … 20-517031/

Co do przecen, to nie bylbym tego taki pewien. Intel i5 2500k ktory ma juz swoje lata kiedyś (przed premiera 3570k) kosztowal 750zl… Cos czuje ze bardziej prawdopodobny scenariusz to taki, że 2500k przestaną produkować (w pierwszym kwartale miały być przygotowania do wycofania, a jutro zaczyna sie drugi kwartał) i na allegro będą licytacje ostatnich nówek i albo bedzie drogo albo tanio. No i to jest problem, bo nie wiadomo czy cena spadnie, czy wzrośnie.

compl ,

Ja wybierałem zestaw właśnie do zadań typu renderowanie, CAD, photoshopy, więc pasował mi bardziej i7. Xeona polecono mi w zasadzie na innym forum ale mniejsza o to :slight_smile: Jak napisał falcon89 Xeon parametry ma jak i7 (wyłączając brak zintegrowanej grafiki i 100 MHz mniejsze taktowanie w Turbo - porównuję od i7-3770). Na razie sprawuje się bardzo dobrze. Zaskoczony jestem dobrymi temperaturami na boksowych chłodzeniu (nie udało mi się przekroczyć 66 st. na rdzeniu do tej pory). Co do podkręcania to nie ruszałem go (nawet Turbo na razie mam wyłączone :slight_smile: ). E3-1240v2 ma 3,4 GHz. Pewnie pomyliłeś z E3-1230v2 :slight_smile:

Co do Haswelli to chyba warto czekać jeśli koniecznie chce się mieć nową podstawkę (wtedy za parę lat można będzie wstawić procka z serii Broadwell). Bo jakiegoś mega skoku w wydajności nie będzie.

Też miałem podobny dylemat pół roku temu ale wybrałem i53570k ze względu na lepszą zespoloną kartę graficzną w tym procku. Płytę do tego procka polecam na chipsecie Z77. Nie bardzo rozumiem po co chcesz kręcić ten procesor skoro i tak ciężko jest go obciążyć choćby do połowy?

Zależy co się na nim robi :wink: Poza tym podkręcać chcę, bo po coś wydaje się te 150zł, żeby mieć wersje z literką “K” na końcu (odblokowany mnożnik).

@michaello Aaa, bo Ty masz tą lepszą wersje :wink: Chciał Ci się dopłacać ponad 100zł, żeby mieć te 100mhz więcej? (a płacić 100zł mniej, że nie mieć i7 3770 z 100mhz więcej)

Kiedy miesiąc temu kupowałem kompa byłem dość zacofany w znajomości podzespołów :wink: i wziąłem to co mi chłopaki na forach zaproponowali, byleby mieściło się w budżecie. A o moim Xeonie pisali, że to w zasadzie i7 co okazało się prawdą. Różnica w cenie wtedy była ponad 200 zł, teraz prawie 250 zł.

jak zamierzasz podkręcać do max 4.5GHz to i5 3570k wydaje się lepszym wyborem ,dla tego samego efektu i5 2500K musiałbyś podkręcić w okolice 4.8GHz ivy ma kontroler PCI-E 3.0 przy jakiejś karcie z półki hi-end ze 3-4 FPS w grach na plus

do 4.5GHz na 3570k powinna wystarczyć płyta MSI Z77A-G45

Ja bym patrzył na to wszystko w taki sposób:

Grasz na komputerze? Nie -> bez wahania i5 3570K

Grasz na komputerze? Tak -> i5 2500K + jakiś Radeon HD 7870 (przykładowo)

HD4000 wystarczy na luzie, jeśli nie grasz w nowsze gry. Jeśli masz zamiar jednak grać to wybierz procesor ze starszej generacji + dodatkowa grafika. Nie ma sensu dopłacać do lepszej integry, jeśli i tak nie grasz.

Od siebie polecę i5 3570k. Są do niego tanie płyty które kosztują około 350zł, na nich można podkręcić do 4,5Ghz, ale to też zależy od sztuki. Przykładem jest asrock z77 pro3, 4,5Ghz da się wycisnąć. i5 2500k dorówna wydajnością do 3570k jak go podkręcisz dopiero na 4,7-4,8GHz. Dodatkowo i5 3570k jest nowszym procesorem, zawsze jakiś plus.

Mam podobny dylemat do Ciebie - kupić i5 3570k czy czekać na podstawkę 1150? Skok wydajności ma być nie duży, podobno w nowych procesorach mają zmniejszyć pobór prądu i ulepszyć zintegrowaną grafikę, ale jeszcze się okaże. Boję się tylko, że ceny procesorów na podstawkę 1150 będą duże (jak to każdego produktu po premierze) i cena 1155 też skoczy.

Jak jesteś niecierpliwy do czekaj na 1150, jeśli chcesz kupować teraz to kupuj i5 3570k ;).