Intel i5 9300h vs AMD Ryzen 5 3550h

Witam, czy procesor Intela będzie dużo wydajniejszy od Ryzena w laptopie o takiej samej konfiguracji? Oba laptopy będą posiadały 16GB RAM, taki sam dysk ssd oraz kartę graficzną GeForce Gtx 1650.

Nie wiadomo.
Teoretycznie Intel powinien być wydajniejszy, ale konfiguracja laptopa (ram, karta) jest jedną stroną medalu. Drugą jest chłodzenie i budżet energetyczny. W praktyce oznacza to, ze i5 może działać od 35 do 45 W, a to się przełoży np na częstotliwość wchodzenia w turbo, temperatury i wydajność. :slight_smile: Przy przegrzaniu, niektóre modele mają taki feler, wydajność spada do poziomu 10 letniego Celerona. :wink:

Najlepiej porównaj oba konkretne modele w testach gier na YT.

1 polubienie

Sam procesor Intela jest wydajniejszy trochę. Jednak też droższy i stosunek ceny do wydajności w tym przypadku jest nieoplacalny. Ja sam mam 3550h i jestem zachwycony jego wydajnościa. Laptop w ogóle nie zwalnia, nie zacina się, nie ma spadku wydajności a często w tym samym czasie pracując na dwóch monitorach mam włączone, kopiwoanie w tle, odtwarzanie filmu w 4k i przeglądanie netu na kilku zakładkach. I to wszystko w tym samym czasie a laptop zachowuje się tak lekko jakby nic w systemie się nie działo.

A jakie modele masz na oku?

Wydajniejszy jest i5H, lecz z reguły AMD jest tańszy, spokojnie oba wystarczają do GTX1650.
Patrząc na cenę dostaniesz już nawet model 17-calowy w okolicach 3k.
ASUS TUF Gaming FX705DT R5-3550H/16GB/512 120Hz

Mimo wszystko jeżeli ja miałbym doradzać to zamiast wybrać serię 3000 wolałbym zaoszczędzić i kupić 4000. 3000 jest wydajna ale skok wydajności między 3000 a 4000 jest ogromny i wart dopłacenia.
Sam miałem przez moment ochote sprzedać mojego 3550h i kupić coś z serii 4000h ale podobno w przyszłym roku pojawi się seria 5000 (na wrzesień 2021 planowana premiera) i podobno pozamiata. Więc chyba się wstrzymam i poczekam ten rok.

Do tej grafiki 3000 seria jest wystarczająca.

3000 jest wystarczająca ale 4000 idealna.