Intel optane

Posiadam procesor i5 9600k płyta ASUS PRIME H370-PLUS ram adata 16gb 2666 ddr4
system mam na ssd. Posiadam 2 dyski talerzowe 3,5 cala. Czy dorzucenie pamięci intel optane 32gb przyspieszy ich prace w takiej konfiguracji ?


Max # of Memory Channels 2

Ram nie przyśpieszy.
System Prawdopodobnie nieznacznie, musiałbyś renderować solidną grafikę lub programować by “marne” 16 GB RAM dławiło komputer.

Tak, optane przyspieszy działanie dysków HDD, w pewnych zastosowaniach. Np system będzie startował znacznie szybciej.

Optane nie ma przyspieszać RAM, a operacje na HDD. A te przyspiesza znacznie, zwłaszcza sam system + kilka najczęściej używanych programów. Szybkość odczytu Optane to 900 MB/s… :slight_smile:

Teraz doczytałem, że system masz na SSD. W tym przypadku kupno Optane jest raczej nieopłacalne.

Jak już wspominał @Radek68 przy Twoim SSD (jeżeli tam jest OS), to nie przyspieszy a może w niektórych sytuacjach spowolnić. Nie piszesz też jaki OS - dorzucenie Intel Optane jest mocno powiązane z OS, czyli powinieneś mieć W10.

no chodzilo mi konkretnie czy przyspieszy to odczyt plików i zapis z tych 2 hdd ? system windows 10 pro 64 bit grafike zakupie w nowym roku w gry nie gram wiec zintegrowana mi wystarcza

Co te dwa HDD robią? One są w jakimś RAID? Jakiego typu dane zapisujesz i odczytujesz?

Pardon , było trochę późno i i odczytałem, że on chce dodać 32 GB RAM od intela ;D

no własnie o takie operacja mi chodzi typu rozpakowywanie duzych plikow, kopiowanie, konwersja video i czy w tej mojej konfiguracji jest sens to pakowac zwykle 2 dyski bez raida

Ale on ma system na SSD…

To niech sprzeda ssd, doloży to co chciał wydać na optane i kupi m2 nvme :slight_smile:

Nie, nie ma sensu.

no radek juz mi to opisal na pw i oto mi chodzilo sens by byl jak mial jeden dysk talerzowy bez SSD :slight_smile:

To też nie ma sensu nawet wtedy, 32GB kosztuje więcej niż 240-256GB SSD…

ale nie 2TB i więcej i przy takich wielkosciach tanie by bylo zastosowac optane ale juz napisalem ze temat rozwiazny :slight_smile:

Nadal nie ma sensu taka hybryda.