Intel Rapid Storage Technology - co to za sterownik?

Witam

W sterownikach do laptopa dell mam taki sterownik “Intel Rapid Storage Technology” . Czy ktoś mi może wytłumaczyć , powiedzieć co to za sterownik, do czego on śluzy , czy należy go instalować czy tez nie ? (system windows 8 )

Tutaj masz wytłumaczone: http://www.intel.pl/content/www/pl/pl/a … ology.html (w skrócie: podobno poprawia wydajność i oszczędność dysku twardego). Osobiście mogę powiedzieć, że na razie nie instalowałem tego sterownika na swoim laptopie.

a do dysków SSD to tez działa czy tylko HDD ?

Tak, do dysku SSD również jest opracowana ta technologia: http://www.intel.pl/content/www/pl/pl/a … ology.html

Jednak jeśli chcesz poprawić żywotność i wydajność swojego dysku SSD to zainteresuj się tym hasłem: https://www.google.pl/search?q=optymali … sd+windows

(nie mam dysku SSD, więc nie jestem w tym obeznany :P)

powyłączałem różne opcje dla dysku SSD (według poradników), tylko ciekawi mnie czy instalując ten sterownik cos jeszcze poprawie dla SDD czy lepiej zostać przy tym który jest z windows update dla AHCI

Według mnie ten sterownik nie jest ci już potrzebny, jednak lepiej poczekaj jeszcze na zdanie kogoś innego :slight_smile:

Od Siebie dodam że z IRST na SSD są czasem sceny, przeprowadziłem szereg testów z tym sterownikiem i najlepsze siągi mam bez niego, pozostawiam kwestię driverów w gestii Windows 7 i SSD ma bardzo stabilny transfer, osiągający górne poziomy swojej prędkości, na IRST transfer skakał jak oszalały, spore spadki, start systemu zwolniony itd.

Jednak trzeba sobie samu przetestować ten sterownik i sprawdzić w jakiej konfiguracji mamy najlepsze osiągi.

 Jeśli masz sprzęt na Intelu i zainstalowałeś sterowniki chipsetu, to owe drivery nie leżą już w gestii Windows, tylko Intela - zainstalowałeś je wraz z chipsetem. IRST również je instaluje, ale to dlatego, że sterowniki są wymagane do jego działania i są w komplecie na wypadek, jakbyś z jakiś względów nie zainstalował wcześniej sterowników chipsetu. Głównym zadaniem IRST jest zarządzanie dyskami i monitorowanie, a nie dostęp do nich, więc - jeśli nie korzystamy z kilku dysków połączonych w macierz - IRST nie ma dla nas zastosowania i możemy pominąć jego instalację.

// Wybaczcie odgrzanie tak starego kotleta, jednak mało gdzie spotkać można jasne informacje na temat konieczności instalacji tego narzędzia.

 

 

1 polubienie

Ja ogólnie jeśli chodzi o laptopy to nie zauważyłem na WIN 8/10 żadnej różnicy z czy bez tego IRST

Mam SSD + HDD (128 + 1000 ) System + dane

IRST powstał z myślą o przyspieszaniu zwykłych talerzówek przez SSD CACHE np 32 GB, które były montowane w Lenovo hp itp itd… 

Przyspieszenie HDD + SSD-CACHE działa bardzo podobnie jak do zwykłego SSD’ka powiem nawet że nie odczułem większej różnicy od obecnej konfiguracji ( SSD system + HDD dane )

SSD jako Cache nie jest widoczny w systemie, działa coś jak pamięć SWAP w linuxie. 

Dysk jest widoczny, w IRST będzie widoczny jako RAID z głównym HDD ( w HP max 64 GB SSD może pracować jako CACHE ) .

 

Moim zdaniem bardzo fajny sposób aby tanim kosztem przyspieszyć laptop / komputer bez wydawania 200+ zł na normalny dysk SSD z prędkościami 550 / 530 

 

Pozdrawiam

AHCI to interfejs dla dysku a IRST to sterownik z panelem w trayu, używałem przy macierzy raid żeby sprawdzać jej spójność przy pojedynczym dysku nie przydatne a teraz nawet nawet jak nie mam raid to tylko powoduje BSOD