Intel Turbo Boost, Jak to działa?

Witam. Pobrałem sobie dziś aplikacje Intel Turbo Boost, a konkretnie to gadżet na sidebara. Gdy wykonuję jakieś bardziej złożone operacje (np obróbka zdjęcia w PS) pokazuje mi że Procesor chodzi mi z prędkością 2.53GHz jednak inny wskaźnik pokazuje mi że jest tylko 2.26GHz (Default).

O co chodzi? Z góry dzięki za pomoc.

image_id: 3115

wycinek z wikipedi Udostępniają także nową funkcję zwiększającą wydajność - Nehalem Turbo Boost lub Intel Turbo Boost, która automatycznie zwiększa szybkość taktowania jednego lub kilku rdzeni procesora w przypadku obciążenia, jeśli procesor nie przekroczy swojego TDP. Dzięki niej wydajność procesora zwiększa się (zarówno w aplikacjach jedno jak i wielowątkowych), jednocześnie nie zwiększając poboru prądu w trakcie spoczynku.

a tu link http://pl.wikipedia.org/wiki/Intel_Core_i7

Domyślam się że w moim procku (Core i5 430M) przyśpiesza się tylko jeden rdzeń.

Dzięki za odpowiedź.

A i jeszcze jedno. Czy Turbo Boost działa również w przypadku kiedy go nie zainstaluję? Czyli czy jest to sterowane programowo czy hardwarowo?

Wydaje mi się że jest to sprzętowe a ten toolbar po prostu pokazuje użycie procka i wiesz kiedy ci go przyspiesza. Ale to tylko taka moja teoria

Procek ma Turbo Boost i nawet bez tej aplikacji zmniejszałby moc obliczeniowa jeśli byłoby to potrzebne. Program wyswietla ci tylko dane.