Intel

czy ktosmoze mi podac stronke gdzie znajde budowe i zasade działania stosowanych obecnie chipsetów INTEL.

Być może przyda Ci się na coś moja wiedza:

Intel 850

Jest to pierwszy chipset współpracujący z procesorem Pentium 4, więc jest pierwszym tego typu układem opartym na architekturze NetBurst. Chipset 850 został opracowany z myślą o bardzo wydajnych stacjach roboczych.

Składa się on z 2 układów:

  1. 82850 Memory Controller Hub. Obsługuje dwukanałową pamięć RDRAM taktowaną zegarem 400 MHz, oferując przepustowość 3,2 GB/s i współpracujący z magistralą procesora 100 MHz.

  2. 82801 BA I/O Controller Hub. Układ ICH2 obsługuje 32-bitową magistralę PCI 2.2, podwójny kontroler UDMA 33/66/100 IDE, cztery porty USB.

Intel 860

W tym wypadku, chipset ten jest zaprojektowany do obsługi procesorów Xeon, opartych na gnieździe Socket 602 i wykorzystywanych w dwuprocesorowych stacjach roboczych. Chipset 860 oparty jest na budowie modularnej, w której dwa główne komponenty moga być uzupełnione o dodatkowy układ 82860AA P64H pracujacy z częstotliwością 66 MHz i układ 82803 AA MRHR.

Firma Intel posługuje się dwoma odmiennymi architekturami chipsetów - architekturą mostka północnego i południowego i nowszą architekturą koncentratora. Z tego co mi wiadomo najnowsze chipsety z serii 800 są oparte na architekturze koncentratora.

To tak w pewnym skrócie. Gdyby Cię interesowało więcej szczegółów, napisz. Postaram się jeszcze coś dopisać.

Może to cię zainteresuje:

:arrow: http://www.intel.com/cd/products/services/emea/pol/chipsets/index.htm

Wybierasz chipset, który cie interesuje, a następnie klikasz na View Chipset System Diagram