Inteligentne oświetlenie

Przeprowadzam mały remont pokoju, m.in. podwieszany sufit, w którym chciałbym zastosować oświetlenie LED z możliwością sterowania z poziomu aplikacji mobilnej (ew. dodatkowo przeglądarki)

Zrobić to się da na pewno, jednak nie mam pojęcia od czego zacząć, co muszę kupić. Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Fachowiec, który remontuje mimo dobrze wykonywanej pracy nie jest człowiekiem technologicznym także nie jest w stanie mi pomóc

Masz dryg do majsterkowania? Jeśli nie - drogo i dobrze (Philips Hue), tanio i przeciętnie (jakiś chiński system z Allegro), albo tanio i dobrze ale pracochłonnie (własny system w oparciu o Arduino / Raspberry Pi - można się fajnie pobawić i dodawać własne funkcje zależnie od upodobań).

Albo żarówki od Yi, czy Xiaomi
#xiaomilepsze

Jesi zdecydujesz się na takie oświetlenie to jednak dobrze byłoby poszukać fachowca, który trochę orientuje się w temacie i bedzie w stanie Ci takie oświetlenie zamontowac. Poczytaj sobie o systemie Philips Hue: https://www2.meethue.com/pl-pl - daje możliwość na przykład sterowania światłem przez smartfona. Czy bajery takie jak ustalanie natężenia, barwy oświetlenia. Na przykład w trakcie nocy wchodzisz sobie do kuchni oraz światło nie włacza się na pełna moc ale stopniowo zwiększa się od półmroku.

Oświetlenie samo w sobie nie jest inteligentne. Inteligentne są systemy które odpowiadają za sterowaniem owym oświetleniem. Sterowanie oświetleniem może odbywać się na zasadzie czujek, które dostosowują poziom natężenia światła do realnych potrzeb użytkowników. A więc, jeżeli jest jasno, to np lampy są wyłączone, w półmroku lampy świecą na 50% swojej mocy, przy całkowitej ciemności, uruchamiane są na 100%. Dzięki takiemu podejściu, można zredukować koszta zużycia energii elektrycznej.
Ich specyfikację można sprawdzić tutaj pod linkiem.