Internet 100 Mb/s - po kablu jest ok, po WiFi maks 50 Mb/s

Szanowni Państwo,

chciałbym przedstawić mój problem dotyczący internetu. Tak jak w temacie, prędkość po samym WiFi na laptopie Dell Inspiron 5758 (karta WiFi: Intel Dual Band Wireless-AC 3160, teoretyczna prędkość wg Intela to 433 Mb/s) jest o połowę mniejsza od tego co mogę osiągnąć na kablu.

Jako, że router (Linksys E900 N300) ma osiągać 300 Mb/s, karta sieciowa również na to pozwala, to powinno być ok, jednakże tak nie jest.

Takie mam ustawienia WiFi na routerze:
1

Czy jest możliwość zrobienia czegoś, żeby po WiFi prędkość ta była bliższa tej, którą mam na kablu? Zanieczyszczenie sieciami wokół siebie mam dosyć duże, w tym momencie wyszukuje mi 39 innych sieci(!).

Zasięg kanału ustaw na tylko 40 Mhz. Kanał ustaw 5 lub 7.

Te predkosci sa teoretyczne. W routerze masz WiFi maks N 300Mb/s, a w laptopie karta WiFi obsługuje 5Ghz w trybie AC z maksymalną teoretycznie tylko predkością 433Mb/s. Musisz mieć router z WiFi 5Ghz AC.

Np taki:

Co do szerokości pasma, tu jest problem, bo mam do wyboru albo 20 Mhz, albo automatycznie jak na obrazku poniżej:

1

Ustawiłem więc na razie na “Automatycznie”, a kanał na 5.

Widzę już lekką poprawę, z ~45 Mb/s, wzrosło do ~64 Mb/s.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to są prędkości teoretyczne, ale jednak są one 3x wyższe niż to co bym chciał osiągnąć. Rozumiem, że na nic lepszego nie mam co liczyć, przy aktualnym routerze?

Pokaż Stan połączenia karty z laptopa z routerem jaka ma prędkość tego połączenia z routerem. Zrób zrzut ze Stanu połączenia.

A ile “siedzisz” od routera, ile ścian, mikrofalówek etc. po drodze masz. :wink: ?

Stan pokazuje 72,2 Mb/s. To by się zgadzało z prędkościami które osiągam, tylko dlaczego tak?
1

@anon7248146 - od routera mam jakieś 3 metry w linii prostej, bez ścian i mikrofali po drodze. Jestem w tym samym pomieszczeniu co router.

72,2Mb/s masz połączenie z routerem to teoretycznie połowe powinieneś miec na czysto w tym samym pomieszczeniu. W “Zasięg kanału” Auto 20/40 Mhz wiecej nie uzyskasz. Tylko przy opcji na sztywno 40Mhz, ale w 2,4Ghz i tak więcej jak 60-80Mb/s wątpię. W 5Ghz co innego.

W routerze Huawei WS5200 mozna ustawić sztywno 40Mhz dla 2,4Ghz i 80Mhz dla 5Ghz. Mam i używam tego routera. Ma świetną opcje w sobie łączenia pasm z piorytetem dla 5Ghz. Jak urzadzenie łączace się z routerem ma tylko 2,4Ghz to tak się łączy. Ma się jedno SSID.