Internet 100 Mbps - router - pytanie

Witam,

parę dni temu zmieniłem dostawcę Internetu na Internet światłowodowy. Mam teraz prędkość 100 Mbps. W rzeczywistości Internet dochodzi mi do 110 - 120. Potrzebuję router, który ten Internet ogarnie (przepustowość min 200 Mbps, tak mi powiedział dostawca). Patrzyłem trochę w sieci i znalazłem parę routerów, ale mają napisane np: 4x100Mbps LAN. Mam rozumieć, że taki router jest niedobry? Nie uciągnie mi pełnej prędkości? Może ktoś mi polecić jakiś dobry router, który to uciągnie? Zależy mi też na standardzie WiFi N czyli teoretycznie 300 Mbps. Bardzo proszę o pomoc, bo się trochę pogubiłem :slight_smile:.

Dziękuję z góry i pozdrawiam.
krzysiek95123

Hej,
Mieszasz troszkę pojęć. Po pierwsze - jaką masz usługę? Jaki dostawca? 100Mbps, czy 200Mbps? Mówimy tutaj o wyjściu na internet (dalej nazywane WAN).
Router a dokładniej wbudowany firewall musi mieć możliwość (“szybkość działania”) ogarnąć coś powyżej 100Mbit, ale w dzisiejszych czasach nie powinien to być duży problem.
Teraz strona sieci wewnętrznej (LAN). Router w dzisiejszych czasach powinien mieć 4x1000Mbit (4x1Gbit). Nic innego nie kupuj. Traktuj to jako komunikację w sieci wewnętrznej (np. między komputerami) i właśnie dodatkowo wyjście na internet. WIFI - wiadomo, że najlepiej, jak urządzenia są podłączone kablem. Ważne, żeby miał najlepiej także obsługę pasma 5GHz i obsługę AC. Po stronie np. laptopa też musi być odpowiedna karta.
Napisz jaki to dokładnie dostawca, jak jest dostarczane to 100Mbit (co dochodzi do domu) i jaki masz budżet na router.

Dzięki za odpowiedź. Mój dostawca to CityNet, taka firma u mnie w mieście. Do domu ze słupa dochodzi mi surowy kabel światłowodowy do puszki. Z puszki do modemu, z modemu już RJ45 do komputera. Mam predkość 100Mbps pobierania i 10Mbps wysyłu. W rzeczywistości dochodzi do 110-120/11-15. Ale jak mówie, Pani w CityNecie mi powiedziała ze router musi mieć min 200Mbps przepustowości. Budżet to nwm, do 200 zł. Nie mam pojecia ile taki sprzęt kosztuje. Jak szukałem to znajdywałem za 80 zł do 200 coś zł. Czy to oznaczenie że 4x100 Mbps to znaczy że router ma przepustowosć do 100Mbps? To już z ciekawości pytam, bo jak będę kupował to raczej 1GB. A co do 5 GHz i AC to raczej nire, bo urzadzenia w domu mogą tego nie pociągnąć.

Widzę popularna nazwa. Mój pierwszy ISP, który już nie istnieje, tak samo się nazywał.[quote=“krzysiek95123, post:3, topic:527464”]
Do domu ze słupa dochodzi mi surowy kabel światłowodowy do puszki. Z puszki do modemu, z modemu już RJ45 do komputera.
[/quote]
Czyli masz FTTH. Ten modem to terminal (ONT - Optical Network Terminal). Za 200 zł ciężko będzie znaleźć router GbE, szczególnie z AC. Takie routery (Mikrotik, Netgear, czy nawet badziewny TP Link to koszt 300 zł). Jakbyś dogadał się z ISP, to mógłbyś nawet zlikwidować jego ONT i postawić własny router FTTH, ale za 200 zł będzie ciężko, więc ta opcja odpada.

1 polubienie

Jeśli chodzi o router to zerknij na TP-Link TL WR1043ND.Router ma porty 1Gbitowe,niestety nie posiada wsparcia dla ac,jedynie n-kę.

Natomiast jeśli chodzi o ac to najtańszy router jest to Netis WF2780.

Ja powiem autorowi tak. Jeśli chcesz wydajności to zainwestuj w ten sprzęt raz, a dobrze bo oszczędzając możesz się zawieść. AC to jest kwestia dyskusyjna gdyż raz, że mniejszy zasięg w 5Ghz, a dwa czym dalej prędkości moga być gorsze niż w N na 2.4Ghz. Jak się chce takie predkości uzyskiwac to tylko i aż kablowo. Wiem, że nie zawsze można, ale na WiFi tyle czynników wpływa, że nawet najdroższy sprzet sieciowy po wifi czasem nie radzi sobie z takimi prędkościami. :slight_smile:

Dzięki za pomoc. Chyba zdecyduje się na tego TP-LINKa co Enzo1 pisał. Kusi mnie to wejście USB i serwer plików.

Do dysku kup długi kabel USB i nie kładź dysku blisko routera, a tym bardziej na nim, bo Ci się dysk usmaży. Serio piszę.