Internet 1000 Mbps - czy warto?

Tak wyglądają prędkości do różnych serwerów pobierając jednym połączeniem:

Netia:
netia

Atman
atman

OVH
ovh

Inea
inea

Tak wygląda pobieranie 1 torrenta na ssd z włączonym cache

Czy warto musisz sobie sam odpowiedzieć

1 polubienie

MatX_ dzieki za screeny

niechialbys w takim razie opcji 250 Mbps?

Twoje przydatne testy pokazuja ze niewykorzystamy w pelni lacza 1000

a zawsze troche grosza byś na abonamencie zaoszczedzil

Mam łącze ze starej oferty gdzie 1 Gbps kosztował 100 zł/msc, aktualnie za tyle dają 250 Mbps, więc nie bardzo mi się opłaca :slight_smile:

250 Mbps jak najbardziej by mi wystarczyło.
Często jednak wysyłam duże pliki, a tylko w ofercie 1 Gbps jest 100 Mbps upload’u, dlatego nie planuje zmiany.

i to jest bardzo przydatna odpowiedź

myślałem że może już nadeszły czasy że 1 Gb/s się wykorzysta (dom) ale jak widać nie warto zmieniać jak się ma co najmniej 150 Mbps

powyższe nie dotyczy oczywiście sytuacji kiedy zależy nam na wyskokim upload

Jakie to “warunki domowe”?
Tak, to może też i być jedynie reklama. To zależy.

Oczywiście, że jest to wykonalne. Zależy to od warunków sieciowych w domu i samego sprzętu działającego na takim łączu. Jeśli są odpowiednio nowoczesne, nie ma problemu z “wykręcaniem” bardzo dużych prędkości.

Generalnie mówiąc tak. Dokładnie zależne to jest od tego, co wymieniłam powyżej, oraz samego serwera, z którego coś jest zaciągane.

Powinno się dać osiągnąć. To znów zależne jest głównie od dostępności tzw. “seed’ów” i prędkości ich łącz wysyłających. Jeśli mówimy o downloadzie, bo upload (wysyłanie od Ciebie) będzie prawdopodobnie mniejszy, ponieważ jak przypuszczam jest to łącze asymetryczne. Czyt.: Więcej idzie DO, niż OD.

z tego co pisal max to raczej 50-60% predkosci lacza sie wykorzysta w dogodnych warunkach

Pytałem wcześniej o operatora ponieważ taka INEA trzyma swoich klientów za NATem - czyli ze nie masz publicznego adresu IP a prędkość która INEA oferuje to trochę ściema i totalnie nie warto za to płacić, chyba ze dla uploadu.
Można poprosić o publiczny IP ale niechętnie to robią.

Po kontakcie z infolinią dostałem publiczne IP, teraz chyba trzeba za to dodatkowo zapłacić, ale ogólnie nie ma z tym problemu.
Wszystkie prędkości >100 Mbps w konsumenckich łączach to “ściema”, overselling jest spory, u każdego operatora.

Ja tam w firmie wykorzystuję 1 Gb/s. Tyle, że to symetryk. Tu prędzej serwer w Internecie bedzie ograniczał. Ostetnio pobierałem stery z HP, to lecialo 2Mb/s. Tak poza ciągnie pełna rurą. Dysk nie jest tu żadnym wąskim gardłem, no bo jak skoro masz 1Gb/s, a dysk 6Gb/s?

Takie dedykowane symetryczne łącze 1 Gbps za zapewne 1-2k/msc to co innego niż łącze konsumenckie od kablówki za stówkę miesięcznie :slight_smile:
Chyba masz świadomość, że jakość takiego łącza jest zupełnie inna, Gbit Gbitowi nie równy.
Posty wyżej znajdują się moje screeny, które pokazują jakiej prędkości można się spodziewać przy codziennym pobieraniu plików bez używania akceleratorów itd.
Dlatego moja opinia, że nie warto dopłacać za do łącza 1 gbps gdy ma się 100-250 mbps, chyba, że zależy nam na uploadzie.
Wcześniej też mówiłem kiedy dysk zaczyna być wąskim gardłem.
Przy pobieraniu pliku jednym połączeniem dysk nie stanowi problemu ale wtedy wypukla się polityka operatora.
Taką prędkością pobieram o godzinie 1 w nocy z serwerów netii łączem 1 gbps od kablówki:
inea

A tak dedykowanym łączem 500 Mbps
500

A gigabitem powinno być szybciej! :slight_smile:

Odnosiłem się do dysku jako wąskiego gardła, a łącze akurat za grosze od operatora, z ktorym wspolpracujemy :wink:

Wiesz… jak masz porządną infrastrukturę sieciową, dobry sprzęt… to leci pięknie.

po ci ci MatX1 public IP a moze miales na mysli static IP co?

czyli @WODZU potwierdzilo sie to co powyzej pisalem ze liniowy podjedynczy transfer nawet z 1000Mbps to nawet na zdechalu kompie podjdzie.

Publiczne IP ma wiele zastosowań; domowy serwer VPN, dostęp do dysku sieciowego, monitoring. Możliwości jest sporo :slight_smile:
Statycznego IP niestety inea nie oferuje dla klientów indywidualnych, tylko dla biznesu.

Ależ nigdzie tego nie kwestionowałem. Zastanawiałem się jak slaby musiałby być dysk, aby nie poradzić sobie z takim łączem zarówno przy pojedynczym pliku, jak i torrentach.

no juz multi torrenach sobie nie poradzi akurat przy 1000 na moj guess

Dopóki, zamiast liczb, będziemy posługiwać się wobec dysków pojęciami “szybki, wolny, zdechal, padaka” ta dyskusja do niczego nie doprowadzi :slight_smile:

Nawet nie dysk, a sama szyna danych na mobo może być wąskim gardłem.
Z resztą, sam wiesz jak to jest… teoria teorią, reklamy sprzętu reklamami, a praktyka pokazuje co i jak :wink:

1 polubienie

Owszem ale skoro to dotyczy 10letnich zdechalkow czy starszych to jeezzcze wteedy nie dizal marketingu wymslal specyfikacje tylko inzynierowie ktorym bardziej zalzalo na product long life time

Myślę, że ten offtop do niczego nie prowadzi, a już na pewno nie do założeń tego tematu :slight_smile: