Internet bluetooth na laptopie - jak to się je?

Wahałem się czy zamieścić ten temat tutaj czy w Hardware ale temat dotyczy internetu więc zamieszczam tutaj.

Do rzeczy:

chciałbym zapytać jak wygląda sprawa internetu komórkowego używanego na laptopie ?

Tzn. kupuję sobie taką usługę, u operatora komórkowego (np. Era), dokupuję jakiś adapter Bluetooth do lapka i mogą korzystać?

Jak jest z prędkością takiego neta? W jaki sposób adapter identyfikuje użytkownika(mnie) dla którego odbiera internet? To podobno działa tak, że można odbierać go zewsząd, a nie w obrębie routera (jak WiFi). Prawda to?

Bardzo proszę by ktoś kto się orientuje rozjaśnił mi w głowie na temat tego zagadnienia.

Wszystkim, którzy odpowiedzą z góry dzięki za pomoc.

chodzi ci o coś w rodzaju Blueconnect?

jeśli tak to zobacz to–> http://www.era.pl/pl/indywidualni/uslug … y/internet

Tak o to chodzi.

Ale jak jest z jakością takiego internetu? Czy jest to dobra inwestycja czy lepiej podłączyć standardowo internet i kupić router?

To nie jest bluetooth ;p Internet faktycznie jest właściwie tam gdzie i zasięg komórek jest(Twojego operatora), z tym, że masz tam limit bodajże 5GB/mc czyli do pobierania się nie nadaje, prędkość uzależniona w jakim zasięgu się znajdujesz.

GPRS-56kb/s czyli jakieś 8KB/s w transferze

UMTS-chyba 384kb/s czyli jakieś 48KB/s

Później to masz chyba już HSPDA-do 7.2Mb/s czyli niecały 1MB/s transferu, ale tego nie wyciągniesz.

Zależy jaki byś brał abonament i czy Ci to tak potrzebne(mobilność), zależy też jaki zasięg byś miał w domu(osobiście musiałbym mieć minimum UMTS), modem dają Ci przeważnie za złotówkę albo więcej, na port jaki masz w laptopie, PCMCIA lub Express Card.

po GPRS jest EDGE, ale jest i tak niewiele szybszy od GPRS. Osobiście poleciłbym ci kupno routera, jednak jeśli internet wykorzystujesz tylko do przeglądania stron (oprócz youtube, bo bedziesz musiał 10 minut czekać aż filmik ci sie zacznie ładować :P, o wysokiej rozdzielczości filmó zapomnij), ale jeśli też często ściągasz różne rzeczyz neta to nie opłaca sie brać blueconnecta bo to naprawde wolny internet.

Że wolny to swoją drogą jakby miał kiepski zasięg, ale zasięg zwiększają ciągle więc nie chce źle z tym, ale limit naprawdę dałby CI w du** jakbyś oglądał youtube często albo pobierał programy non stop.

Osobiście to by mi 5GB pewnie nie starczyło, nawet jakbym bardzo się starał.