Internet do drugiego budynku ok. 20m

Cześć!

Muszę zapewnić dostęp do internetu w drugim budynku (kabel raczej odpada), oddalonym o około 20m. Obecnie w pierwszym budynku znajduje się router ADSL na piętrze i myślałem, aby kupić jakiś niedrogi punkt dostępowy (coś typu TL-WA701ND) oraz zewnętrzną antenę i:

  1. Jaką antenę polecacie?
  2. Czy w drugim budynku również będę musiał zamontować podobny zestaw? Czy wystarczy ta jedna zewnętrzna, aby w drugim budynku połączyć się do sieci?

Jeżeli chcesz zrobić to tak żeby “jakoś działało” i bardzo ekonomicznie to jak najbardziej możesz kupić tego TP-LINKa, licz się jednak z tym, że na dłuższą metę pewnie nie będziesz zadowolony z efektu.
Jeśli chcesz wykonać to porządnie i na lata to polecałbym się zainteresować dwoma sztukami chociażby M5 Loco na 5 GHz lub ewentualnie tańszymi M2 Loco na 2.4 GHz jednak w tym drugim przypadku nie powinno być dużo sieci dookoła.

Jedną sztukę podłączasz do routera i ustawiasz w tryb AP a drugą w station i łączysz obie ze sobą zapewniając stabilne połączenie między budynkami.

Dziękuje za odpowiedź.

Tak na prawdę w drugim budynku internet będzie wykorzystywany do przeglądania raz kiedyś stron, z tego powodu chcą ograniczyć koszty.

  1. Sądzisz, że tylko jedna antena (bez anteny i AP na drugim budynku) starczy? Jaka antena?
  2. Bo gdybym miał po drugiej stronie też postawić tego typu TP-LINKa z anteną, to raczej jest to nieopłacalne i lepiej kupić zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie.Wtedy, gdybym chciał w drugim budynku mieć sieć WiFi to musiałbym kupić 2xAP, 2x antenę i router?

chociażby M5 Loco na 5 GHz lub ewentualnie tańszymi M2 Loco na 2.4 GHz jednak w tym drugim przypadku nie powinno być dużo sieci dookoła.
Jedną sztukę podłączasz do routera i ustawiasz w tryb AP a drugą w station i łączysz obie ze sobą zapewniając stabilne połączenie między budynkami.

3 Znalazłem trochę bardziej budżetowe rozwiązanie, TP-LINK CPE210 (kosztuje około 150 zł), też da radę jako alternatywa?

Na taki dystans to ograniczyłbym się do anteny kierunkowej i zwykłego routera umożliwiającego podłączenie takiej anteny.
Dlaczego tak? Jeśli faktycznie ma to służyć do włączenia raz na jakiś czas strony to upload nie będzie miał takiego znaczenia. Na 20m między budynkami powinno wystarczyć.
Osobiście mam w domu UAP-AC-PRO (czyli dookólny AP - z Twojej perspektywy gorzej) i spokojnie z 30m poza budynkiem zbieram sygnał wystarczający do załadowania DP w przyzwoitym czasie.

Na powietrzu tak, ale w środku drugiego budynku?

UAP AC LR cz PRO kosztują grubo ponad 400 PLN. PRO może być indoor, jak i outdoor. Mozna też zastosować tańsze Nanobeam M5, typowy outdoor wieszany na maszcie.

Jeśli jednak chcesz budżetowe rozwiazanie i tylko do Internetu raz na ruski rok, bez dostępu do zasobów (z serwerem VPN zapewne u Ciebie też bieda?), to wrzuć tam lte. Do lte mozesz śmiało kupić jakiegoś Mikrotika za 200 zł, dostaniesz nawet taki za 100. Mikrotiki zjadają na śniadanie wszslkie tp linki, nawet te za 800+ PLN i inne Netgeary.

Roobal podałem swojego UAP-a jako przykład, że nawet antena dookólna jest wystarczająca do wystrzelenia sygnału na taki dystans poza budynek. Przyzastosowaniu anteny kierunkowej chociażby grid-owskiej powinno zapewnić wystarczający sygnał do celu podanego przez autora wątku.
LTE nie jest złym rozwiązaniem, jednak jeśli budynki to wielka płyta i nie idą na B20 to tłumienia są zabójcze.

Pisałem to w sensie “jeśli ma być na bogato” :wink:

Wiesz Ubi ma swoje plusy. Ba, ostatnio spotkałem się z dziwnym przypadkiem, że w zastosowaniach firmowych (50 końcówek po kablu, monitoring i WiFi) przechodzili ze sprzętu Dell-a i Mikrotika na właśnie Ubi. Zadowoleni z tego rozwiązania, a ja zdziwiono-zaskoczony :wink:
To na szybko zakupiłem TL-SG2452P i 5x UAP PRO do celów testowych jak to działa i się sprawuje pod obciążeniem bo u jednego klienta niedługo biorę się za przerabianie CCTV na IP oraz wymianą Platana na 3CX łącznie ze zmianą analogu na SIP-y. Pewnie jak będę wchodził na montaż to pokuszę się o zrobienie fotorelacji.

Ja wszędzie mam tandem MT i Ubi. Switche Netgear, niestety switche TP Linka nie ogarniają dużego ruchu w sieci, posiadają straszne babole, np, włączenie snmp powoduje pętle w sieci. Ostatnio wstawiliśmy w takiej sieci do core Netgaer 24 porty SFP i TP Link nie chce się dogadać za tym Netgearem. Wcześniej w tej sieci był miszmasz, w jednej szafie switch Cisco, w serwerowni Dell 10GbE, w innej szafce TP Linki. Gość, którym się tym opiekował zaczął wymieniać wszystko na TP Linki, ale niestety nie ogarnęły ruchu w sieci, wieszały się. Z Netgearem zero problemów, sieć działa stabilnie i wydajnie.

U mnie na razie spokój, ale BW mam zwykle poniżej 10Gbps, a w peaku dochodzi do 40Gbps, ale to tylko w punkcie styku MDF<>IDFs i pod warunkiem, że w danym momencie trzaśnie LA. To może tylko dlatego to jeszcze działa stabilnie. Znowu u mnie większych obciążeń niema co generować bo staram się ograniczać ruch na szkielecie. Co do błędów w ich sofcie próbowaliście robić update fw? Swoją drogą dodanie microUSB do RJ50 to jeden z lepsiejszych pomysłów w dobie rezygnacji z portów COM w laptopach :wink: