Internet mobilny 4GB - co to znaczy?

(Tojuzkoniecc) #1

Wybaczcie, ale nie do końca rozumiem -pytanie laika.

W ofertach sklepów orange często jest coś takiego - internet mobilny 2GB, 4GB,8GB itd.

Jak film ma około 500 MB, to np. gdy jest 2GB to 5 filmów naraz nie będę mógł ściągnąć?

Co to znaczy?

(Drobok) #2

Nie, znaczy to że możesz w ciągu miesiąca te 2GB ściągnąć, a potem włącza się limit. Np masz te kilka Mb/s, a po osiągnięciu tego limitu 2GB(ściągnięciu przykładowych 4filmów) będzie ci się zamiast tego mega ściągać 10 kilo (nawet zwykłe strony będą się długo ładować), czy ile tam ustala operator :slight_smile: Lub w wypadku niektórych, stracisz możliwość ściągania (będziesz musiał dokupić pakiet)

Np ten "najlepszy" internet w plusie co go aktualnie reklamują. Za tą cenę masz 500mega limitu, po ściągnięciu których net jest niezdatny do użytku (a mając transfer 100Mb/s, limit zużyjesz w ciągu godziny oglądania filmików na yt :slight_smile:

(Le_mar) #3

To jest suma UPL + DWL (ściąganie + wysyłanie), potem nałożą Ci lejek.

(CrisPL) #4

To są limity ile możesz pobrać/wysłać. Włącznie z samym przeglądaniem internetu. Taki internet nie nadaję się zbytnio do pobierania.

(Tojuzkoniecc) #5

Wielkie dzięki.

1. Ale to jest na pewno np. 8GB na miesiąc, a nie np. na tydzień?

2. Dostaje się podobno modem z kartą SIM. Ten modem z kartą SIM jaką się dostaję mogę wkładać do różnych laptopów, smartfona i to się będzie naliczało? Pytam czy będę mógł korzystać dzięki takiej ofercie na różnych urządzeniach?

(Drobok) #6

Limit jest na kartę sim, a nie na urządzenie. Limit zawsze jest na miesiąc :slight_smile:

Dlatego jeśli ściągasz / wrzucasz duże pliki, internet mobilny się nie kalkuluje :slight_smile:

Oni po prostu naciągają tych co nie wiedzą :slight_smile:

(Tojuzkoniecc) #7

Ja mam stacjonarny internet - do ściągania dużych plików.

A taki mobilny jest mi niezbędny.

Czy 8GB w ciągu miesiąca to dużo - jeśli chodzi o zwykłe przeglądanie stron i wysyłanie meili?

(Drobok) #8

Zależy jakie strony przeglądasz. Niestety pseudo-webmasterzy nie zawsze optymalnie tworzą swoje strony. Większość z popularnych serwisów ma swoje wersje mobilne / jest lekka. Tak samo masz operę turbo etc. Np dobreprogramy :slight_smile: Ale np demotywatory, gdzie masz pełno grafiki już swoje waży. Wszystko zależy jakie strony to będą.

Ogólnie bez dużej ilości yt, czy ściągania powinno ci w zupełności wystarczyć :slight_smile: Istnieje oprogramowanie monitorujące zużycie limitu. Zainstaluj sobie coś takiego, po czym zobacz ile danych przesyłasz. Na tej podstawie możesz sobie określić limit :slight_smile: Ew wybrać mniejszy ograniczając przeglądanie określonych witryn :slight_smile:

(Le_mar) #9

Jeżeli tylko do tego, to jest to nawet bardzo dużo. Bez filmików na Youtube i radia, nawet połowa jest ok.

(Tojuzkoniecc) #10

Wielkie dzięki za pomoc.

Ale ja chciałbym wiedzieć ile ściągam w ciągu miesiąca w praktyce na stacjonarnym wypróbować - jest jakiś taki programik?

Nie chcę robić offu i założyłem wątek:

program-analogiczny-menedzera-polaczen-t501562.html

pozdrawiam

(Le_mar) #11

Nie porównasz "normalnego" neta z mobilnym. Dostawcy mobilnego kompresują dane (obrazki).

Reasumując, w normalnym necie jakaś strona ma np.2MB, a mobilnym 1,5MB (to oczywiście przykład).

Po za tym na mobilnym necie można używać Opery z trybem Turbo (kompresuje strony).

(ra-v) #12

Tylko na żądanie, wiadomo że Orangie i Plus ma taką usługę. Ja nie mam kompresji.

(Le_mar) #13

Ja nie żądałem, a kompresują (Orange) -> czyli domyślnie.

(Longhorn2009) #14

Orange Free na pewno kompresuje (sam używam), Play Online nie oferuje takiej usługi, a Plus na żądanie. Więcej na temat http://techmobile.pl/2010/06/jak-wylacz ... ueconnect/ z tym że art. sprzed 2 lat.

(ra-v) #15

Hmm nie ma czegoś takiego że np. z jednego APN idzie kompresja z innego nie?

Sam jestem ciekawy czy Play na Orange-u kompresuje, to wyjaśniało by te opóźnienia.

(Le_mar) #16

Nie. W dodatku dzisiaj się dowiedziałem, że Orange nie oferuje możliwości wyłączenia kompresji.

(Leon X) #17

Wyjaśnij to “naciąganie”. Ciekawe czy też tak byś napisał, gdybyś nie miał innego dostępu do internetu oprócz tego mobilnego.

Można aktywować usługę “Nocne pobieranie bez limitu”, poszukaj na stronach operatorów.