Internet mobilny Cyfrowego Polsatu - warto...?

Zerwałem umowę z TP. Teraz korci mnie bardzo wziąć internet mobilny z CP. Sprawdzałem, czy internet będzie miał u mnie zasięg i mapka pokazuje, że niby tak…

Problemem są natomiast GB, bo nie wiem ile ich jestem w stanie użyć miesięcznie. Z internetu korzystam codziennie po kilka godzin, bardzo często ściągam różne pliki, przeglądam filmy na YT. Generalnie używam sieci bardzo często i intensywnie. Czy taki net będzie dla mnie dobry?

Dotąd nigdy nie miałem neta z limitem danych, więc w tym temacie jestem zielony.

  • Koszt – bardzo często użytkownicy mobilni są rozliczani za pobrane dane. Należy minimalizować koszty na jakie ich narażamy poprzez lekki layout serwisu.

  • Szybkość działania – dostęp mobilny odbywa się zazwyczaj wolniej niż na popularnych łączach szerokopasmowych. Należy zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.

  • Nawigacja – charakterystyka urządzeń mobilnych wymaga zupełnie innego zaprojektowania user-experience. Należy brać pod uwagę małe wymiary wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, możliwość wystąpienia nawigacji z klawiatury lub ekranu dotykowego oraz wiele innych czynników.

  • Poprawne działanie – urządzenia mobilne nie wykształciły jeszcze spójnego standardu technologicznego. Należy dopasowywać serwowane dane w zależności od wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Należy też przeprowadzić testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.

  • Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest analiza potrzeb dla ustalenia wartości kluczowych dla użytkownika mobilnego.

kuba_xp , Jeden krótki filmik na YouTube to od kilku do kilkunastu MB przy niskiej jakości, przy wyższej jakości to od kilkudziesięciu do kilkuset MB. Czyli na samo YouTube zużywasz minimum kilkaset MB dziennie/miesięcznie pewnie wyjdzie z 20 GB.

Teraz popatrz na limity danych jakie ma Polsat Cyfrowy i poszukaj czy znajdziesz tam coś dla siebie.

Do Twoich zastosowań zdecydowanie nie nadaje się ten internet, ze względu na prędkość i limity. Jeżeli zerwałeś już umowę z TP rozejrzyj się za czymś na ich linii, np. netia, era stacjonarna, orange freedom, multimo, multimedia.

Szkoda, że już masz zerwaną. Ja po prostu na 2 tygodnie przed planowanym wzięciem neta z limitem zainstalowałem już programik do mierzenia zużytego transferu… przez pierwszy tydzień korzystałem zupełnie bez oszczędzania. Przez drugi dość rozsądnie gospodarując transferem. Dzięki temu wiedziałem w co mniej więcej celować.

Ja mam limit 9 GB + w nocy nie wliczający się w ten transfer. I przy moim (też dość intensywnym) korzystaniu z internetu starcza. Tyle, że odpada w dzień oglądanie w HD, a na pewno bardzo ograniczone. Jak jakieś filmiki planuje częściej oglądać to ściągam je od razu na dysk. Jak ściągam jakieś większe pliki to wrzucam do kolejki, żeby ściągały się w nocy.

Zdecydowanie taki internet odpada dla ciebie jedyny plus jest taki że możesz go zabrać wszędzie i upload większy niż w tp. a minusy to limit który przy intensywnym korzystaniu może ci nawet nie starczyć na 1 dzień kolejny to duże pingi co objawia sie wolniejszym otwieraniem stron warunki pogodowe też mają wpłym na gorszą jakość.jesli ktoś nie ma fizycznej możliwości na internet z kabla to wtedy taki internet to jedyna możliwość inaczej nie warto już lepszym rozwiązaniem byłaby sieć radiowa

Akurat z pingami jeszcze nie jest źle… u mnie w iplusie przy niezłym zasięgu mam coś koło 80 ms. To lepiej niż często było na stałym Dialogu.

Nie powiedziałbym, że taki internet odpada… bo często to jest jedyna/najlepsza opcja. Ale na pewno wymaga zmiany pewnych przyzwyczajeń, żeby nie ciągnąć olbrzymich ilości danych.

Przeczytałem ofertę Polsatu i niestety jak dla mnie tu jest lipa.

Słyszałem, że dają tam 30 GB bardzo tanio… i cena rzeczywiście 70… ale to jest na zasadzie 5GB w dzień, a 25GB w nocy…

To w iplusie za 76 zł masz 7 GB w dzień i bez limitu w nocy.

W orange free niestety zapłacimy za 6 GB i bez limitu w nocy 99 zł.

W erze blueconnect za 79zł dostajemy 7GB i bez limitu w nocy.

Z playem się wstrzymuję, bo teraz na dniach chyba się ma coś zmienić i będzie chyba coś w stylu: 16 GB za 79 zł +do tego w nocy bez limitu

Prędkość przy podanych taryfach:

polsat- do 28,8 Mb/s

iplus- do 6 Mb/s

orange free- do do 42 Mb/s

era blueconnect- z tego co znalazłem to ciągnier max na HSDPA czyli do 7,2 Mb/s

play- na dzień dzisiejszy 1Mb/s… ale jak dobrze pójdzie to od jutra 4 Mb/s

Wiadomo, że prędkość nei jest uzależniona tylko od limitów operatorów, ale tego jakis sygnał mamy w danym miejscu. Ogólnie na w większości miast na więcej niż HSPA do 7,2 Mb/s bym się nie nastawiał, ale to cały czas się wszystko dość szybko rozwija. Jeżeli już o zasięgach to wiem, że z play’em nie ma problemu w miastach, ale w szczerym polu lipa. Plus ma dobre pokrycie i na zadupiach (ale wiadomo wtedy prędkości lipne. Jeżeli chodzi o innych operatorów to się nie wgłębiałem.

To takie podsumowanie jeśli chodzi o net mobilny. niedawno szukałem o tym to napisałem ;p Ceny podawałem dla przedziały, dla którego ja szukałem… jak dla mnie to był dość dobry kompromis między ceną, a limitem, który tez w miarę konkretny muszę mieć.

Czyli to jednak nie jest takie proste jak myślałem :slight_smile: Linię tel. likwiduję, stąd moje zainteresowanie netem mobilnym. Mogę jeszcze wziąć radiówkę, niestety w tym przypadku musiałbym się wiązać na 3 lata, żeby mieć w miarę tani internet bez limitów. A 3 lata to mimo wszystko długi okres i dużo może się jeszcze zmienić przez ten czas i mógłbym żałować, że wziąłem na tak długo.

Wiem, że CP ma za niedługo wprowadzać neta 4G, może warto poczekać do tego momentu, co…? Czy mimo wszystko nie spodziewacie się żadnego szału w związku z tym…?

Zbytnio mi się nie spieszy, po prostu chciałbym mieć jakiś, w miarę przyzwoity, internet.

A wy znacie się na tym znacznie lepiej niż ja, więc wolę się najpierw doradzić, żeby później nie psioczyć :slight_smile:

No nie wiem, osobiście zostałbym jednak przy tym TP czy też Orange :wink: Co po kablu, to po kablu, radiówka dobrych opinii nie ma, a takie mobilne wynalazki do domu się raczej nie nadają :wink:

Jeszcze gdy ściągasz i oglądasz YT, to raczej coś z limitem GB odpada :stuck_out_tongue:

Zastanów się przede wszystkim na czym najbardziej Ci zależy, jaka kwotę chciałbyś przeznaczyć na taką usługę etc. Mobilny przydatny jest głównie przy częstym podróżowniu, przemieszczaniu się etc, tak więc warto zwrócić uwagę na zasięg. Pod tym względem chyba wciąż przoduje Orange(zasięg cdma) , jeśli chodzi o limity to od 12.00 do 8.00 rano są tam tzw. szczęśliwe godziny (nielimitowany transfer danych) . Najniższy abonament to kwestia ok. 20 zł.

Zawsze można jeszcze wziąć na próbę i sprawdzić jak działa :smiley: Zobacze. Jest jeszcze Orange Freedom Pro, ale tam maksymalna prędkość pobierania to 1mb/s, co mnie osobiście trochę przeraża :smiley:

A co z tym netem LTE od Polsatu? Kiedy to mają wprowadzić i na jakich zasadach będzie to działać? Może warto na to poczekać…?

HSPA+ DC w Orange do konca 2011 ma mieć 60% populacji jeszcze jakby te limity zdjęli to było by coś ale i tak dobrze że są szczęśliwe godziny ma ktoś już tą usługe czy rzeczywiscie prędkość dochodzi do 42Mb/s ?

Mówisz o tym necie Orange Freedom Pro?