Internet mobilny - modem a prędkość pobierania oraz zmierzenie zużywanego transferu

Zakupiłem dzisiaj internet LTE w Play (w sumie to dostałem za darmo) dokupiłem do tego modem LTE oferowany przez operatora Huawei E … (nie pamiętam, a nie mam urządzenia ten biały - niby lepszy i szybszy) po sprawdzeniu ściąganie na poziomie 20 Mb - o ile się nie mylę to sprzedawca twierdził, że dojdzie do 80 jak kupie właśnie ten lepszy, a ten słabszy będzie działał na 20… teraz pytanie nabił mnie w butelkę? W sumie sam modem jest o 200 zł droższy.

Drugie pytanie gdzie mogę sprawdzić co ile pobiera danych? W sumie działam sobie na tym nowym modemie dobrze chodzia, ale mam 100 GB (na biuro) gdzie ja sam od godziny 13 do 16:30 zużyłem przeszło 2.2 GB… więc się zastanawaim czy to tyle źre?

W sumie przeglądanie standardowe stron FB, fora, jakieś wiadomości. + oglądanie serialu na druim monitorze. Możeliwe, żeby przykładowo 3-4 odcinki serialu łyneły 2 GB? (oglądane online) jakość 720p

Kolor modemu nie ma wpływu na pewno na wydajność. Jeśli modem obsługuje LTE i masz dobry zasięg to powinien się łączyć z LTE bez problemu. Modem HSPA osiągałby ok. 22Mbit maksymalnie w Play. To ile będzie dokładnie zależy już od obciążenia na nadajniku i warunków indywidualnych. Z tego co obserwuje Play nie wyrabia pod względem internetu mobilnego i w miejscach, gdzie jeszcze rok czy 2 lata temu były szybkości ok. 50-60Mbt, aktualnie ciężko przekroczyć 30Mbit. Przy LTE-A możemy maksymalnie osiągnąć do 262Mbit (w teorii).

Do zliczania pobranych danych możesz użyć dedykowanych programów np. http://www.dobreprogramy.pl/NetWorx,Program,Windows,15976.html

Co do zużycia danych, policzmy. Wideo 720p to ok. 5Mb/s. Po godzinie oglądania zniknie ok. 2,2GB transferu. Filmy online często są gorszej jakości i użycie pasma jest niższe, ale trzeba pamiętać że w przypadku tego typu łącza sumuje się też dane wysłane, nie tylko pobrane. Przy nawet niespecjalnie intensywnym użytku limit 100GB można dość łatwo wykorzystać i zostać z lejkiem do końca okresu rozliczeniowego. Czasy gdy internet służył głównie do przeglądnięcia kilku stron i sprawdzenia poczty już dawno bowiem minęły.

No w sumie brałem 4 telefony na firmę to internet dostałem mimo chodem, więc to dla mnie dodatek działam na kablu, miałem myśl, żeby z kabla zrezygnować, ale już obecnie ta myśl mi przeszła po tym co widzę. :slight_smile: