Internet mulimedii i Tp-Link TL-WA500G

Witam, problem nie dotyczy mnie tylko kolegi wiec wiem o problemie tyle co mi powiedział. Ma internet multimedi i z ich modemu idzie kabel rj45 do komputera i kupił Access Point’a (ode mnie) który miał mu robić wifi w domu i tu zaczyna się problem bo chodzi o coś w stylu hot spot czyli teoretyczni daje na automatyczne IP bramke itd wpisuje hasło i łączy się z każdego urządzenia (laptop, telefon, tablet) tylko że nie wie jakie ustawienia wprowadzić w Access Poincie.

Kolega dostaje publiczne czy prywatne IP? Ten AP nie ma możliwości routingu, więc jeśli kolega dostaje publiczne IP, to potrzebowałby routera, który NATowałby adresy IP, bo wątpię, aby uzyskiwał więcej, niż jeden adres IP. W przypadku prywatnego IP może być prościej, jeśli ISP nie przypisuje adresów IP MACom i/lub nie filtruje MACów, możliwe że otrzyma kilka adresów IP na pozostałe urządzenia podłączone do AP.

Czyli rozumie, że w tym przypadku to multimedia da mu odpowiednie IP ? A możliwość podpisania odpowiedniego adresu IP z puli Access Pointa do MACa ? Wiem, że dzwonił do mulimedii i musieli coś odblokować żeby mógł to odpalić ale niestety dalej nie ruszyło.

Chodzi o to, że ten AP nie ma możliwości routingu, to znaczy, kolega podpina kabelek do AP, ten AP dostaje adres IP z serwera DHCP dostawcy, przesyła sygnał do karty sieciowej i na tym koniec. Jedno urządzenie, jeden adres IP, dlatego koledze potrzebny jest dodatkowy router lub dodatkowe adresy IP od dostawcy.

Ja mam Internet z Vectry, zwykły modem bez routingu i Access Pointa. Zrobiłem tak ponieważ chciałem mieć kilka publicznych adresów IP. Za każdy muszę zapłacić miesięcznie 10 zł.

Multimedia na 99% udostępnia adresy publiczne, a dokładniej tylko 1 adres publiczny. Modem który nie ma WiFi, to na 90% zwykły modem, bez routingu, który przypisuje tylko te publiczne adresy IP (1 adres).

Internetu mu nie działa, bo miał podłączony wcześniej komputer, a modem zapamiętał adres MAC, tego komputera i tylko ten komputer dostał adres IP. Kolega musi zresetować modem i podłączyć się tylko bezprzewodowe, wtedy będzie mu działał Internet tylko na 1 komputerze.

Jeśli Twój kolega chce to rozdzielić i podłączyć kilka kompów musi kupić router, ew. dopłacić za kolejne adresy. W Vectrze 1 adres kosztuje 10 zł/mieś, nie wiem jak w Multimedii.