Internet na 2 komputerach z jednego modemu

Witam!

Mam 2 komputery: PC i laptop. W PC mam internet z modemu (z kablem), w laptopie nie mam internetu. Chciałbym połączyć te 2 komputery, aby w obu mieć internet z jednego modemu. Wiem, że najlepiej było by przez router. Jednak jestem w tym zielony i mam takie pytanie: Jak mogę zmienić modem, który mam teraz, na router? Czy mam po prosu kupić router, a internet z tej samej umowy, którą mam, będzie dalej działał? Głupie może moje pytanie, ale proszę o pomoc :oops:

patrixus97 , zgodnie z regulaminem, który zaakceptowałeś podczas rejestracji, proszę dokonać zmiany tytułu na taki, który wstępnie opisze problem, w przeciwnym razie temat wyląduje w koszu.

Musisz zakupić router zgodny z Twoim łączem internetowym, np. dla Neostrady, Netii - router z modemem ADSL2+ Annex A - http://www.ceneo.pl/1360414s a następnie poprawnie go skonfigurować.

Jaki dostawca Internetu?

Mam internet z Orange. Jeśli dobrze zrozumiałem, to wystarczy tylko wymienić modem na router?

Czyli Masz dawną Neostardę - tak, wystarczy router (np. ten podany w pierwszym moim poście).

Ok, dzięki za pomoc :slight_smile:

Jeśli chcesz kupić router, powinieneś kupić router z wbudowanym modemem adsl, w większości sklepów pytają kto jest dostawcą, więc sprzedawca powinien dobrać odpowiedni sprzęt, ale żeby nie kupować w ciemno warto zapytać w tym temacie :arrow: wybor-routera-adsl-neostrada-netia-orange-freedom-itp-t420293.html jaki konretnie model wybrać, jeśli masz jakieś specyficzne wymagania, chociażby cena.

Jeśli chcesz chociaż tymczasowo podłączyć dwa komputery pod jeden modem, to PC musiałby robić w tym momencie za router, laptopa podłączasz do PC, przy czym musiałbyś mieć kabel krosowany (chyba, że karty sieciowe posiadają funckję auto MDI-MDIX to możesz podłączyć komputery dowolnym kablem), a następnie włączyć udostępnianie połączenia (włączyć routing), nie próbuj przypadkiem mostkowania, bo to działa podobnie jak przełacznik i potrzebowałbyś 2 adresów IP, a dostajesz tylko jeden publiczny adres IP.

Jeszcze jedno:

Tak jak już napisałem, teraz w PC mam internet z Orange i mam modem z kablem. Mam podpisaną umowę z Orange. Jeśli kupię router, to czy będę musiał podpisywać jakąś nową umowę, na internet z tegoż routera? Czy jest możliwość, abym miał internet w routerze z tej samej umowy, którą mam teraz podpisaną?

Żadnych papierkowych formalności nie musisz dodatkowo załatwiać.

Nie, nie będziesz musiał podpisywać nowej umowy.

No dobra już wszystko łapię.

Podłączę modem do routera, router kablem do PC, i sygnał z routera będzie też w laptopie. Moje pytanie: Czy dobrze zrozumiałem? A jeśli tak, to czy wszystko będzie działać dobrze? Nie będzie żadnych problemów z adresem IP na dwóch komputerach czy coś takiego? :oops: :oops:

Tak, będzie działać dobrze, z adresem IP nie będzie problemu, gdyż za to odpowiada NAT.

Już wszystko łapię, czyli modem będzie robił za punkt dostępu? Czy to router?

Modem to modem, on łączy Cię z siecią dostawcy, sieć dostawcy łączy Cię z internetem, natomiast router, który kupisz będzie bramą do sieci twojego dostawcy, punkt dostępu, to urządzenie, które nadaje sygnał i przy jego pomocy możesz podłączyć się bezprzewodowo do sieci, to urządzenie będzie zintegrowane z routerem w jednym urządzeniu.