Internet na dwa komputery, porada dla zielonego

Witam obecnie posiadam Internet w Netii nie wiem jako go profesjonalnie nazwać więc powiem z modemem na kabel jest on podłączony oczywiście do komputera stacjonarnego. W kwietniu kończy mi się umowa i zamierzam wybrać taką ofertę, aby mieć owy Internet na dwóch komputerach stacjonarnych, i tu zaczyna się problem. Którą ofertę wybrać co kupić, proszę o pomoc. Z góry Dziękuję.

Nie wystarczyłoby ci rozdzielenie obecnego łącza na dwa komputery za pomocą routera??

Hej,

Jeśli nie będziesz zmieniał operatora, możesz po prostu wziąć internet z routerem - Netia ma takowe oferty z routerem WiFi. Ewentualnie faktycznie możesz zakupić router ADSL samemu i używać go zamiast modemu otrzymanego od Netii.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nawet posiadając modemu możesz korzystać z interntu na dwa komputery.

Hej,

Jasne - ale wymaga to, by jeden z komputerów był włączony, gdy na drugim chce się korzystać z internetu.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak to prawda

router ADSL a router WiFi czym się różni ? I router to nie jest ten taki pendrive :stuck_out_tongue: ? Tylko modem bez kabla tak ? :stuck_out_tongue: sry za brak wiedzy :slight_smile: A i ten internet to na dwóch komputerach na raz chcem mieć w jednym momencie czyli ta opcja ze zwykłym modemem odpada. A i czy komputer musi mieć coś takiego jak karta sieciowa aby router działał ?

No kartę sieciową musi posiadać jeśli chodzi o router przewodowy.

Router przewodowy a bezprzewodowy czym sie rózni ?

Chyba nazwa już wiele wyjaśnia.

wybor-routera-przeczytaj-zanim-zadasz-pytanie-t419498.html

dzięki za chęci ale mało rozumiem z tego tematu co podsunąłeś, jeszcze raz powiem w skrócie o co mi chodzi: co mam zrobić (kupić) aby mieć neta jednocześnie na dwóch kompach jakieś karty sieciowe czy co te komputery muszą mieć wbudowane ? jaki router wybrać ? Czym różni się router od takiego “neta w pendrive” ?

Hej,

Jedno i drugie urządzenie są podobne z tym jednak, że router ADSL jest routerem, który posiada wbudowany modem w technologii ADSL, przez co można podłączyć go bezpośrednio do linii telefonicznej, bez stosowania dodatkowego modemu. Najczęściej routery te wyposażone są w moduł WiFi, który umożliwia dostarczanie sieci bezprzewodowo.

Nie, nie. Tutaj pewnie myślałeś o karcie bezprzewodowej WiFi podłączanej poprzez USB.

Tak, by korzystać z sieci konieczna jest obecność w komputerze karty sieciowej - przewodowej bądź bezprzewodowej. Wyjątek stanowi sytuacja, w której modem podłączany jest poprzez port USB - aczkolwiek nie jest to dobre rozwiązanie ze względu na zdecydowanie niższe prędkości transferu.

Tak samo w przypadku rozwiązań bezprzewodowych - konieczna jest karta sieciowa WiFi.

Najlepiej zakupić router z wbudowanym modemem ADSL. W samych zaś komputerach muszą być karty sieciowe przewodowe - jeśli chcesz podłączyć je kabelkiem - bądź bezprzewodowe. Z tym że większość komputerów standardowo wyposażonych jest w zintegrowane na płycie sieciowe karty przewodowe.

Myślę, że jak zapytasz o to w tym temacie, to otrzymasz świetną podpowiedź. :slight_smile:

Pisałem o tym nieco wyżej - router na dobrą sprawę tworzy sieć. Natomiast ten pendrive to naprawdę karta WiFi podpinana poprzez port USB.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dziękuję za wyczrepującą odpowiedź wreszcie coś kumam :stuck_out_tongue: Mam jeszcze jedno krótkie pytanko czy jak bym wział laptopa w ofercie z internetem np. w Play to do komputera stacjonarnego też bym mógł podłączyć taki internet ? I czy np. transfer 40GB to jest dużo na ile by mi to starczyło ?

@Vezor: Zależy, jeżeli jest to laptop + modem (właśnie taki pendrive) to możesz go wyjąć z laptopa i włożyć do komputera stacjonarnego. Niektóre laptopy jednak mają wbudowane modemy.

40 GB to sporo, na normalne przeglądanie stron i od czasu do czasu jakieś filmiki na YT powinno wystarczyć na cały miesiąc bez wielkiego problemu. Do pobierania intensywnego żaden internet z limitami transferu się niezbyt nadaje.

Hej,

Tak jak pisał mktos - będziesz mógł podłączyć, jeśli do laptopa będzie osobny modem. Jeśli będzie posiadał wbudowane modem UMTS/HSDPA, wtedy niestety jedynym rozwiązaniem będzie udostępnianie internetu z laptopa na komputer stacjonarny - co oczywiście oznacza, że laptop będzie musiał być włączony wtedy, gdy na komputerze stacjonarnym będziesz chciał skorzystać z sieci.

A do czego głównie wykorzystujesz neta?

Ogólnie nie jestem przekonany do korzystania z mobilnego internetu - jeśli jest możliwość korzystania z internetu stacjonarnego, to polecałbym właśnie takie rozwiązanie. Rozwiązania mobilne czy radiowe wykorzystałbym tylko wtedy, gdy nie ma możliwości założenia stacjonarnego stałego łącza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Neta wykorzystuję raczej do chodzenia po stronkach i troche gry MMORPG i właśnie tym się martwię one chyba dużo ciągnął tego transferu. Mam jeszcze zapytanko bo polecaliście mi router WiFi z wbudowanym modemem ADSL czyli do podłączenia pod telefon domowy, a czy jest taka możliwośc, aby mieć tego neta na dwa kompy bez telefonu stacjonarnego ?

Dodane 28.01.2012 (So) 21:39

P.S Wracając do tego pytania z laptopem czyli jak miałby on karte sieciową bezprzewodową czyli ten pendrive to dokupując taki sam miałbym Internet także w komputerze stacjonarnym ?

Może żeby więcej nie zadając beznadziejnych pytań polecicie mi operatora i najlepsze rozwiązanie, jak juz wspominałem mam dwa kompy stacjonarne ale ten drugi już ledwo na chodzie 7-mio letni staruszek :p. Więc pomyślałem o tym laptopie + ten drugi komputer stacjonarny. Co polecacie ? Proszę podpowiedzcie jakieś kombinacje jakie urządzenia musiałbym dokupywać, aby owa wasza propozycja Internetu wypaliła. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi. :wink:

Dodane 29.01.2012 (N) 15:08

refresh :lol:

Hej,

Wygląda na to, że nie powinno być tragicznie. W sumie można zainstalować program do zliczania transferu sieciowego - na przykład Bit Meter, który oprócz aktualnych prędkości pokazuje też statystyki dzienne, tygodniowe i miesięczne. Wystarczy, że będziesz używał go przez tydzień i dowiesz się, ile mniej więcej transferu zużywasz.

Najlepiej napisać w tym temacie. Myślę, że uda się znaleźć dla Ciebie coś dobrego. Na przykład TP Link W300KIT - zestaw router z modemem ADSL2+ oraz dodatkowa karta WiFi na USB; wszystko w standardzie N. :slight_smile:

Tego trzeba się już dowiedzieć u operatora. W TP SA na przykład można mieć tylko łącze internetowe bez telefonu stacjonarnego. Ale niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami z tytułu utrzymania łącza. Swego czasu była to opłata rzędu 30 - 40 PLN do ceny samego internetu. Nie wiem, jak sprawa wygląda w Netii. Tam chyba nie ma dodatkowych kosztów, gdy ma się tylko łącze internetowa - ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że podłączona linia należy do Netii; jeśli do TP’sy, to niestety koszty utrzymania łącza wystąpią.

Ogólnie jest tak. Na 99% laptop jest wyposażony we wbudowaną kartę WiFi - no chyba że jest to bardzo stary laptop. Komputer prawdopodobnie posiada wbudowaną kartę sieciową przewodową. Więc jeśli kupisz praktycznie jakikolwiek router z modemem ADLS, na pewno będzie on wyposażony w switch kablowy, który umożliwi połączenie komputera stacjonarnego z routerem kablowo. Z laptopem będzie zaś łączył się bezprzewodowo. Ewentualnie jeśli nie będziesz chciał łączyć stacjonarki kablowo, możesz zakupić podany przeze mnie powyżej zestaw i przy pomocy karty WiFi na USB łączyć się z routerem po WiFi.

Już się zgubiłem - najpierw piszesz o laptopie i komputerze stacjonarnym. Teraz o dwóch stacjonarnych. Jak to w końcu jest? Zdecyduj się…

Wszystko zależy od miejsca, w którym mieszkasz oraz od możliwości technicznych. Mogę Ci powiedzieć, że na przykład UPC. Ale co z tego, skoro u Ciebie nie będzie na przykład możliwości technicznych założenia usługi…

Pozdrawiam,

Dimatheus