Internet na dwa komputery, porada dla zielonego


(Vezor1995) #1

Witam obecnie posiadam Internet w Netii nie wiem jako go profesjonalnie nazwać więc powiem z modemem na kabel jest on podłączony oczywiście do komputera stacjonarnego. W kwietniu kończy mi się umowa i zamierzam wybrać taką ofertę, aby mieć owy Internet na dwóch komputerach stacjonarnych, i tu zaczyna się problem. Którą ofertę wybrać co kupić, proszę o pomoc. Z góry Dziękuję.


(Pablo79) #2

Nie wystarczyłoby ci rozdzielenie obecnego łącza na dwa komputery za pomocą routera??


(Dimatheus) #3

Hej,

Jeśli nie będziesz zmieniał operatora, możesz po prostu wziąć internet z routerem - Netia ma takowe oferty z routerem WiFi. Ewentualnie faktycznie możesz zakupić router ADSL samemu i używać go zamiast modemu otrzymanego od Netii.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(rumot59) #4

Nawet posiadając modemu możesz korzystać z interntu na dwa komputery.


(Dimatheus) #5

Hej,

Jasne - ale wymaga to, by jeden z komputerów był włączony, gdy na drugim chce się korzystać z internetu.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(rumot59) #6

Tak to prawda


(Vezor1995) #7

router ADSL a router WiFi czym się różni ? I router to nie jest ten taki pendrive :stuck_out_tongue: ? Tylko modem bez kabla tak ? :stuck_out_tongue: sry za brak wiedzy :slight_smile: A i ten internet to na dwóch komputerach na raz chcem mieć w jednym momencie czyli ta opcja ze zwykłym modemem odpada. A i czy komputer musi mieć coś takiego jak karta sieciowa aby router działał ?


(Pablo79) #8

No kartę sieciową musi posiadać jeśli chodzi o router przewodowy.


(Vezor1995) #9

Router przewodowy a bezprzewodowy czym sie rózni ?


(Maciej654) #10

Chyba nazwa już wiele wyjaśnia.

wybor-routera-przeczytaj-zanim-zadasz-pytanie-t419498.html


(Vezor1995) #11

dzięki za chęci ale mało rozumiem z tego tematu co podsunąłeś, jeszcze raz powiem w skrócie o co mi chodzi: co mam zrobić (kupić) aby mieć neta jednocześnie na dwóch kompach jakieś karty sieciowe czy co te komputery muszą mieć wbudowane ? jaki router wybrać ? Czym różni się router od takiego “neta w pendrive” ?


(Dimatheus) #12

Hej,

Jedno i drugie urządzenie są podobne z tym jednak, że router ADSL jest routerem, który posiada wbudowany modem w technologii ADSL, przez co można podłączyć go bezpośrednio do linii telefonicznej, bez stosowania dodatkowego modemu. Najczęściej routery te wyposażone są w moduł WiFi, który umożliwia dostarczanie sieci bezprzewodowo.

Nie, nie. Tutaj pewnie myślałeś o karcie bezprzewodowej WiFi podłączanej poprzez USB.

Tak, by korzystać z sieci konieczna jest obecność w komputerze karty sieciowej - przewodowej bądź bezprzewodowej. Wyjątek stanowi sytuacja, w której modem podłączany jest poprzez port USB - aczkolwiek nie jest to dobre rozwiązanie ze względu na zdecydowanie niższe prędkości transferu.

Tak samo w przypadku rozwiązań bezprzewodowych - konieczna jest karta sieciowa WiFi.

Najlepiej zakupić router z wbudowanym modemem ADSL. W samych zaś komputerach muszą być karty sieciowe przewodowe - jeśli chcesz podłączyć je kabelkiem - bądź bezprzewodowe. Z tym że większość komputerów standardowo wyposażonych jest w zintegrowane na płycie sieciowe karty przewodowe.

Myślę, że jak zapytasz o to w tym temacie, to otrzymasz świetną podpowiedź. :slight_smile:

Pisałem o tym nieco wyżej - router na dobrą sprawę tworzy sieć. Natomiast ten pendrive to naprawdę karta WiFi podpinana poprzez port USB.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Vezor1995) #13

Dziękuję za wyczrepującą odpowiedź wreszcie coś kumam :stuck_out_tongue: Mam jeszcze jedno krótkie pytanko czy jak bym wział laptopa w ofercie z internetem np. w Play to do komputera stacjonarnego też bym mógł podłączyć taki internet ? I czy np. transfer 40GB to jest dużo na ile by mi to starczyło ?


(mktos) #14

@Vezor: Zależy, jeżeli jest to laptop + modem (właśnie taki pendrive) to możesz go wyjąć z laptopa i włożyć do komputera stacjonarnego. Niektóre laptopy jednak mają wbudowane modemy.

40 GB to sporo, na normalne przeglądanie stron i od czasu do czasu jakieś filmiki na YT powinno wystarczyć na cały miesiąc bez wielkiego problemu. Do pobierania intensywnego żaden internet z limitami transferu się niezbyt nadaje.


(Dimatheus) #15

Hej,

Tak jak pisał mktos - będziesz mógł podłączyć, jeśli do laptopa będzie osobny modem. Jeśli będzie posiadał wbudowane modem UMTS/HSDPA, wtedy niestety jedynym rozwiązaniem będzie udostępnianie internetu z laptopa na komputer stacjonarny - co oczywiście oznacza, że laptop będzie musiał być włączony wtedy, gdy na komputerze stacjonarnym będziesz chciał skorzystać z sieci.

A do czego głównie wykorzystujesz neta?

Ogólnie nie jestem przekonany do korzystania z mobilnego internetu - jeśli jest możliwość korzystania z internetu stacjonarnego, to polecałbym właśnie takie rozwiązanie. Rozwiązania mobilne czy radiowe wykorzystałbym tylko wtedy, gdy nie ma możliwości założenia stacjonarnego stałego łącza.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Vezor1995) #16

Neta wykorzystuję raczej do chodzenia po stronkach i troche gry MMORPG i właśnie tym się martwię one chyba dużo ciągnął tego transferu. Mam jeszcze zapytanko bo polecaliście mi router WiFi z wbudowanym modemem ADSL czyli do podłączenia pod telefon domowy, a czy jest taka możliwośc, aby mieć tego neta na dwa kompy bez telefonu stacjonarnego ?

Dodane 28.01.2012 (So) 21:39

P.S Wracając do tego pytania z laptopem czyli jak miałby on karte sieciową bezprzewodową czyli ten pendrive to dokupując taki sam miałbym Internet także w komputerze stacjonarnym ?

Może żeby więcej nie zadając beznadziejnych pytań polecicie mi operatora i najlepsze rozwiązanie, jak juz wspominałem mam dwa kompy stacjonarne ale ten drugi już ledwo na chodzie 7-mio letni staruszek :p. Więc pomyślałem o tym laptopie + ten drugi komputer stacjonarny. Co polecacie ? Proszę podpowiedzcie jakieś kombinacje jakie urządzenia musiałbym dokupywać, aby owa wasza propozycja Internetu wypaliła. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi. :wink:

Dodane 29.01.2012 (N) 15:08

refresh :lol:


(Dimatheus) #17

Hej,

Wygląda na to, że nie powinno być tragicznie. W sumie można zainstalować program do zliczania transferu sieciowego - na przykład Bit Meter, który oprócz aktualnych prędkości pokazuje też statystyki dzienne, tygodniowe i miesięczne. Wystarczy, że będziesz używał go przez tydzień i dowiesz się, ile mniej więcej transferu zużywasz.

Najlepiej napisać w tym temacie. Myślę, że uda się znaleźć dla Ciebie coś dobrego. Na przykład TP Link W300KIT - zestaw router z modemem ADSL2+ oraz dodatkowa karta WiFi na USB; wszystko w standardzie N. :slight_smile:

Tego trzeba się już dowiedzieć u operatora. W TP SA na przykład można mieć tylko łącze internetowe bez telefonu stacjonarnego. Ale niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami z tytułu utrzymania łącza. Swego czasu była to opłata rzędu 30 - 40 PLN do ceny samego internetu. Nie wiem, jak sprawa wygląda w Netii. Tam chyba nie ma dodatkowych kosztów, gdy ma się tylko łącze internetowa - ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że podłączona linia należy do Netii; jeśli do TP’sy, to niestety koszty utrzymania łącza wystąpią.

Ogólnie jest tak. Na 99% laptop jest wyposażony we wbudowaną kartę WiFi - no chyba że jest to bardzo stary laptop. Komputer prawdopodobnie posiada wbudowaną kartę sieciową przewodową. Więc jeśli kupisz praktycznie jakikolwiek router z modemem ADLS, na pewno będzie on wyposażony w switch kablowy, który umożliwi połączenie komputera stacjonarnego z routerem kablowo. Z laptopem będzie zaś łączył się bezprzewodowo. Ewentualnie jeśli nie będziesz chciał łączyć stacjonarki kablowo, możesz zakupić podany przeze mnie powyżej zestaw i przy pomocy karty WiFi na USB łączyć się z routerem po WiFi.

Już się zgubiłem - najpierw piszesz o laptopie i komputerze stacjonarnym. Teraz o dwóch stacjonarnych. Jak to w końcu jest? Zdecyduj się…

Wszystko zależy od miejsca, w którym mieszkasz oraz od możliwości technicznych. Mogę Ci powiedzieć, że na przykład UPC. Ale co z tego, skoro u Ciebie nie będzie na przykład możliwości technicznych założenia usługi…

Pozdrawiam,

Dimatheus