Internet na linii komputer stacjonarny - laptop

Witam!

Czytałem sporo w internecie na temat, który zaraz poruszę, ale mimo to jestem w tych sprawach zielony, proszę zatem o wyrozumiałość. Otóż, posiadam internet radiowy 2 Mb na komputerze stacjonarnym. Urządzenie mam na dachu mojego domu. W komputerze mam standardową kartę sieciową firmy Asus. Przymierzam się jednak do zakupu laptopa, który będzie posiadał wi-fi (podobno to teraz standard). Chciałbym mieć zatem internet na komputerze stacjonarnym jak i laptopie. Mam w związku z tym następujące pytania:

  1. Czy potrzebuję do tego routera?

  2. Czy aby mieć internet na laptopie będzie musiał być włączony komputer stacjonarny?

  3. Jaki jest mniej więcej zasięg takiego internetu, tzn. czy będąc z laptopem np. w odległości kilometra od

miejsca mojego zamieszkania będę mógł korzystać z internetu na laptopie? Domyślam się, że jest to zależne od zasięgu mojej sieci.

  1. Jeśli zdecydowałbym się mieć internet tylko w laptopie, to czy to Wi-Fi wystarczy czy musiałbym dokupić jakieś urządzenie?

Proszę o pomocne rady.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  1. Tak

  2. Nie

  3. Jeśli router ze zwykłą antenką to zasięg powinieneś mieć w domu, a dalej to już raczej kiepsko będzie ;)\

  4. Wystarczy sam router z Wi-Fi, cena około 60zł

Czyli bez względu na konfigurację - internet na stacjonarnym i laptopie lub samym laptopie - muszę mieć router tak? Bez niego ani rusz?

Tak. Ale jeszcze jedno ale czy na dachu masz AP czy zwykłą antenę zewnętrzną podłączoną to karty sieciowej w PC ?

Nie znam się ale zakładam że to zwykła antena. Mam pociągnięty kabel po ścianie budynku do pokoju, kabel włożony w USB POE i włączony do karty sieciowej. Mogę wejść na dach i sprawdzić dokładnie, ale to chyba tylko antena.

Rsma czy Rj45 ?

RJ45.

Czyli tak jak wcześniej, wystarczy ci jakiś router i kabel zamiast do PC podpinasz do routera.

Ok dzięki. A czy trudno jest taki router skonfigurować pod taką radiówkę?

Nie jest to nic skomplikowanego, dołączona instrukcja w zupełności wystarczy a zwykle przez proces konfiguracji przeprowadzi Cię kreator.

Dzięki bardzo. Zastanawiam się jeszcze co wybrać, czy internet w pc i laptopie czy w samym laptopie. Ale chyba jeśli jest to do zrobienia to warto mieć internet i w pc i w laptopie.

Zwykle w zestawie masz kabel rj45 który podpinasz z routera do pc a laptop wiadomo bezprzewodowo.

Jeszcze chciałem zapytać, czy jak już kupie router i będę go podłączał to będzie mi dalej potrzebny kabel usb poe czy już nie? W tym kablu mam tą końcówkę usb zmienioną i połączoną z czymś takim jak zasilacz, ale zapewne wiesz o co mi chodzi. Prosiłbym o opisanie jak to podłączyć technicznie do routera. Mam na oku router TP-Link TL-WR340G.

No AP na dachu musi być czymś zasilony ale nie bardzo rozumiem

takie czy takie ?

Mam dokładnie coś takiego http://www.image-share.com/ijpg-514-10.html, z tym że końcówki USB nie ma tylko jest kabel zaizolowany i jest zasilacz po prostu, coś takiego jak drugie zdjęcie które załączyłeś.

Aha no to po prostu podłączasz wtyk rj45 do tego tp-linka który jak najbardziej może być oczywiście kabel musi być podłączony do zasilacza bo Ap na dachu musi być jakoś zasilany.

Super, to już chyba wszystko wiem. Dziękuję za cierpliwość, w razie jakichś kłopotów przy tej całej operacji będę znów pytał :slight_smile:

Dodane 18.02.2011 (Pt) 19:06

Aha, no i zapomniałbym o innej ważnej sprawie. Jak to jest z prędkością, czy jeśli będę miał internet w laptopie i pc to te 2 mega które mam będę podzielone?

Jeżeli będziesz jednakowo obciążał oby dwa komputery to prędkość się podzieli jeżeli nie masz pełną moc na laptopie albo pc.