Internet na światłowodzie na słupach?

Witam Forumowicze Czy ktoś z was orientuje się jak wygląda przyłącz Domu Do światłowodu ? jak to wygląda czy potrzebny jest słup wysokich napięć jeśli światłowód ma być robiony Metodą na słupach :slight_smile: powiecie mi czy jeżeli powieszą jakieś urządzenia na słupie to przecież jakim cudem internet dojdzie do mojego domu o ile się orientuję to Orange Montuje w mieszkaniach takie urządzenia i podpina do niego kable tak… a jak wieszają na słupach to będę miał Internet na zasadzie oni montują na słupy sieć a potem Lokalni dostawcy Internetu Takiego dobrego z wysokim Pobieraniem i Uploadem dadzą mi możliwość wyboru szybkości neta ? czy nie… ? chciałbym jeszcze zapytać
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/taryfy-promocje-uslugi/polska-siec-swiatlowodowa-w-ponad-2-mln-gospodarstw-domowych-sprawdz-na-mapie-zasieg
znalazłem to i z tej mapy wynika że mój dom Jest zaznaczony jako W Realizacji pomarańczowe Kółeczko jest jeszcze Niebieskie kółko które mówi wykonane Ktoś mi powie co to może znaczyć ???

1 polubienie

Żadnych słupów - kabel światłowodowy idzie w ziemi do skrzynki (u mnie na klatce schodowej w bloku) i potem rozdzielane to jest na poszczególne mieszkania.

Ale U mnie to Jest napisane że Będzie robione Metodą drogą Napowietrzną :wink: za wykorzystaniem
istniejącej Infrastruktury słupowej Orange na tej ulotce która mówi że ta sieć światłowodowa da 100mb/s więc Tak się nie da skoro Mówisz że Słupowo światłowodu się nie da zapewnić Mark7 Tak ?
Mówisz Mark żadnych słupów a pisze wyraźnie na ulotkach od nich że będzie to robione Drogą napowietrzną więc… będzie gorszy internet niż ten który by robili pod ziemią ?

A czemu nie na słupach?

Już było o tym, przynajmniej podobne.
https://forum.dobreprogramy.pl/t/internet-swiatlowodowy-droga-napowietrzna-czy-warto/612689

A masz przed domem słup wysokiego napięcia?
Niby nie powinieneś mieć, ale w tym kraju wszystko jest możliwe :stuck_out_tongue_winking_eye:

Przyłącze wygląda tak, że ze słupa idzie światłowód do domu, tam wpinany jest do terminala ONT a z niego wychodzi kabel sieciowy miedziany (skrętka) do routera. Czasami terminal i router są zintegrowane w jednym urządzeniu.

Wyjdzie z portu OLT, poleci sobie po słupach, wejdzie dziurką w ścianie do twojego domu, później przeciśnie się wąskim miedzianym przewodem wprost do routera, następnie wyleci z anteny i będzie sobie latał po mieszkaniu w formie fali elektromagnetycznej o częstotliwości 2,4 lub 5GHz.

Rozumiem to trzeba będzie Trochę tego kabla podciągnąć no i umieścić te urządzenia w odpowiednim miejscu tam gdzie mam komputer podpięty kablem Sieciowym bo do tego routera który dostanę jak pojawi się jakiś dobry net od dostawcy mam zamiar wsadzić ten kabel żeby mi Komputer łapał tą sieć :slight_smile: a słup Mam Stoi za domem :wink: Tylko liczę na to że uda się załatwić Neta z Orange Lub T Mobile bo mają Bardzo wysoką Prędkość chociaż wątpię bo tacy jak oni to tylko w miastach oferują swoje usługi mniejsze miejscowości pomijają :smiley:

@anon47021787 czemu wypowiadasz się w tematach, o których pojęcia nie masz? Zwłaszcza tak kategorycznie!

Dziwne to co piszesz, bo u mnie światłowód prowadzony właśnie po słupach i hula świetnie. Umowę mam na 100mb/s i we wszystkich testach prędkości łącza osiągam te wartości zarówno przy wysyłaniu jak pobieraniu. Ping 0 do 2 milisekund.

@Damianominos nie odpowiem Ci jak to będzie u Ciebie wyglądać, opiszę jak u mnie:
Światłowód ciągnięty na słupach, firma domontowała do każdego swoje skrzyneczki. Od nich do każdego klienta ciągnięte są “prywatne” światłowodowe przewody. Tak więc przygotuj się na robienie otworów w domu, by pociągnąć go u Ciebie do routera.
Od routera sprawa już wygląda klasycznie.

U mnie wyglądało to tak: lokalna firma rozprowadzają światłowód po wiosce wykorzystując głównie istniejące słupy energetyczne. Przyłącz do domu był darmowy i do niczego niezobowiązujący (dostali na to dotacje). Po prostu wprowadzali światłowód do domu i zakańczali gniazdkiem. Inna ekipa rozprowadzała kable a inna jeździła później i spawała światłowody na słupach. Dopiero jak na słupach było zrobione można było umówić się na aktywacją. Przyjeżdżali i zakładali własny router lub sam terminal (miałem własny router o dużo lepszych parametrach niż ten od nich więc wziąłem sam terminal). Wybierało się prędkość (od 100/10 do 800/80) podpisywało umowę i tyle. Najczęściej światłowody po słupach rozkładają właśnie lokalni dostawcy. Firmy pokroju Orange i Netia skupiają się na dużych miastach, blokowiskach (mało roboty dużo klientów $$$$)

o to mi właśnie chodzi aby ten router Dostawców którzy się zdecydują Oferować swój Net gdy Wybudują tutaj tą Sieć światłowodową :slight_smile: nich był w moim pokoju bo tam Mam Komputer stacjonarny i pod niego podpięty jest kabel Który dostarcza Internet z innego Routera :slight_smile: więc chciałbym aby to wszystko znajdywało się w 1 pomieszczeniu dzięki temu Podpiąłbym Ten Modem od światłowodu Kablem sieciowym Do PC :slight_smile: Rozumiesz

Tak to ja mam podobnie Jak Ty żaba Tylko u mnie Robi to Firma Voice-Net będą budować sieć bezpłatnie wykożystają do tego istniejąca Infrastruktura Orange i z tego co mówili mój dom jest objęty i potwierdzony realizacją Ich Projektu i powiedz mi jak długo musiałeś czekać na to żeby ci w końcu to wykonali podłączyli bo ja nadal czekam czekam I nic Się nie zmienia :slight_smile: wszystko stoi w miejscu Jakie miałeś wybory Prędkości czy byłeś skazany tylko na 100mb/s Nie wiem przy pobieraniu chociaż czy masz jakieś limity Lejki ?? ograniczenia prędkości Powiesz :slight_smile:

U mnie to wygląda tak, że od słupa do mojego domu jest ciągnięty światłowód. Przewód jest rozprowadzony słup-strych-otwór w stropie łączący z pokojem-w pokoju router

To jest oczywiście prawidłowa i najbardziej pożądana forma instalacji. Jednak nie zawsze i wszędzie tak się da. U mnie na przykład w pewnym momencie światłowód wychodzi z ziemi i dalszą część do bloku prowadzony jest na wierzchu przyklejony do ściany bloku i zabezpieczony jedynie plastikową listwą i tak aż do skrzynki w piwnicy gdzie jest rozdzielony na poszczególne lokale.

Jeżeli to ta firma to prędkości są na stronie. Ja miałem to dosyć szybko ale to ze względu na to że inna firam niezależnie zaczęła ciągnąć światłowód w moją stronę i to trochę zmieniło sytuację. Całe moce przerobowe poszły na moją wioskę. Wyglądało to trochę komicznie bo dosłownie się ścigali od słupa do słupa kto pierwszy. Co prawda do mnie i tak doszedł finalnie jeden światłowód ale przy okazji konkurencji skorzystałem ze specjalnej promocji dla mojej wioski: internet za 1zł miesięcznie dopóki nie skończy mi się umowa z obecnym operatorem. A to że miałem jeszcze 18 miesięcy umowy z Oragne więc przez ten czas płaciłem za światłowód grosze. Co do czasu realizacji u Ciebie atakuj firmę wykonującą. Jeżeli korzystają z dotacji to na pewno mają jakieś terminy i może podzielą się z nimi z tobą :wink:

Tak Na na ich stronie w sekcji popc Dla Mieszkańców i mapa POPC Dodali coś takiego
https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/
Tylko że nie ma nic zaznaczone ani że Są w realizacji domy z poszczególnych miejscowości ani Żadna na niebiesko czyli zakończone :slight_smile: tylko Jakieś Koło z Liczbami :smiley: o ile mi wiadomo gdy zaczną podłączać to na tej mapie powinno się chociaż pojawić np 20 w realizacji albo 50 Zakończone :wink:
INTERNET ŚWIATŁOWODOWY
600/120 Mb/s 49,99 zł zł 58,99 zł i taka jest cena za ich internet

Sorry ale nie wiedziałem, że na wsi robi się wszystko na słupach - oczywiście nie na słupach wysokiego napięcia tylko niskiego (chyba do 400V).

W miastach też.

Panowie Czy To cokolwiek wam mówi Jak myślicie co to może być i Ile trzeba czekać na to aż ktoś to zrobi i w jaki sposób osoby Lub technicy to zrobią bo nadal czekam i czekam i nic się nie zmieniło codziennie patrzę na tą mapę i modlę się że mój dom zmieni się na Kolor niebieski czyli zrealizowane Ktoś może wie jaki termin jest na to że oni mają mnie podpiąć bo nie wiem kiedy to nastąpi :slight_smile: Niebieska strzałka To Mój Dom ? Podsyłam zdjęcie :slight_smile:


Osoba z firmy odpowiedzialna za ten projekt powiedziała mi że
będzie możliwe skorzystanie z każdej opcji prędkości wymienionej w cenniku dla obszaru POPC 300/60 Mb/s za 69,99 Albo 600/120 Mb/s 89,99 zł
i najsłabsza prędkość 100/20 Mb/s
I Ja wacham się nie wiem czy pisać umowę na 300 lub 600 która opcja będzie dawała mi Ping na poziomie 1 2 Gry Multiplayer Battlefield 4 i Youtube i filmy 4K

Prędkość nie ma znaczenia. Opóźnienia będą identyczne zarówno na najniższej jak i najwyższej taryfie.
Każda jest też wystarczająca do oglądania filmów 4K.