Internet na TV działa wolniej niż na laptopie

Dzień Dobry, mam problem jak w temacie, ale od początku.
Posiadam net z T-Mobile, nie pamiętam konkretnie nazwy, reklamowany jako konkurencja dla światłowodu, lecz radiowy. Podłączony do niego mam - póki co - komputer (poprzez Wi-Fi) i TV (LG B8, kabel). Chciałbym wykorzystać TV pod materiały 4K z Netflixa, lecz mam problemy z prędkością. Osiągam na nim duuużo mniejsze prędkości niż na laptopie, i to nie ważne czy podłączam Net za pomocą Wi-Fi czy kabla.
Dzisiaj np. gdy SpeedTest.pl pokazywał mi około 38Mbit, ten sam “prędkościomierz” na LG pokazywał już około 15Mbit. Z tego co wiem, pod 4K musi być min. 30Mbit.
W związku z powyższym mam pytania:

  1. dlaczego prędkość netu jest ponad 2x mniejsza?
  2. jak to “poprawić”?
  1. Ponieważ port LAN w tym telewizorze to tylko 10/100
  2. nie wiem, ale z tego co czytam, ludzie radzą sobie wykorzystując WiFi 5 GHz (próby z adapterem LAN na USB raczej nie przejdą)

Dziękuję za odpowiedź…
ok, spróbuję zrobić tak jak piszesz, i jeszcze jedno pytanie - która strona mierząca prędkość z radiówki będzie najbardziej wiarygodna? chodzi mi o to, że w ostatnią sobotę mierzyłem prędkosc na laptopie i taki speedtest.pl pokazywał mi około 55Mbits, a robiony od razu po nim na stronie predkosc.pl pokazał mi prawie 70Mbits. Powtórzyłem to 2x z podobnym wynikiem. Z kolei na neostradzie na obu stronach mam wynik podobny.

POWERED BY NETFLIX https://fast.com/pl/

Dlaczego tylko? Zupełnie wystarczający do 4K.

Netflix:
Poniżej znajdziesz zalecane prędkości połączenia internetowego do bezproblemowego oglądania filmów, seriali i programów z serwisu Netflix.
0,5 Mb/s — minimalna wymagana szybkość połączenia
1,5 Mb/s — zalecana szybkość połączenia
3,0 Mb/s — zalecana szybkość połączenia dla jakości SD
5,0 Mb/s — zalecana szybkość połączenia dla jakości HD
25 Mb/s — zalecana szybkość połączenia dla jakości Ultra HD

help.netflix.com

Poczytałem też trochę na necie, znalazłem 2 opcje - jedna to wyłączyć funkcję “szybki start” (?!?) a druga podpowiedź to ustawić dla WiFi kanał 36 (przy 5GHz). I póki co pomogło, tzn. teraz pokazuje wartości od 9Mbit do około 20Mbit, ale ważne, że są to podobne wartości zarówno na laptopie jak i TV. Sprawdzę w dzień lub w nocy, ew. weekend, kiedy radiówka osiąga najlepsze prędkosci.
Dziękuję za odpowiedzi. Nie sądziłem, że kupując TV za prawie 8 tyś. będę musiał kombinować z ustawieniami sieci. Chociaż z drugiej strony mało się na tym znam, pozdrawiam

Do Netflixa - tak, ale są kanały które nie stosują takich kodeków, i wtedy bywa że nie da się uzyskać stabilnego obrazu. Na forum HDTV jest nieco tematów na ten temat…

Jakie “kanały”? Bo chyba nie do końca rozumiem…

Poszperaj nieco w necie … Ot przykład pierwszy z brzegu:
"Planet Earth 2 for example constantly goes over 100Mbps bitrate and unfortunately it’s impossible to stream it to my TV. "

Póki co i Netflix i clipy z YT śmigają aż miło. https://fast.com/pl/ pokazuje mi 56 Mbps po zmianie kanału w ustawieniach router’a. Jedynie speedtest.pl dalej upiera się przy prędkości pomiędzy 10 a 16 Mb/s, w sumie to nie istotne. Widać, pomimo certyfikacji UKE nie jest dla radiówki miarodajny.

Ponieważ port LAN w tym telewizorze to tylko 10/100.
192.168.0.1