Internet na wifi szybszy od internetu na kablu

Witam,
Czy to możliwe, że jest spora różnica pomiędzy kablem sieciowym a wifi w szybkości internetu? Dziś testowałem internet na wifi i pobiera on o wiele szybciej (jak na mój internet) niż internet po kablu.

Możliwe jest, ale mało prawdopodobne przy braku uszkodzenia kabla / gniazdka / podpięcia lipnego routera itp. Jakie wyniki?

Oczywiście że jest to możliwe tylko że radiowe łącze zawsze droższe niż na kablu…

Na kablu prędkość nigdy nie była większa niż 1,1 MB/s a na wifi jest zazwyczaj 1,6/1,7 MB/s wiem, że to są małe wartości jak na dzisiejsze standardy, ale już taki mam internet i te 600 Kb robi różnicę

Jeśli to ten sam dostawca to możliwe że masz kabel uwalony i nie tyle co możliwe to na pewno…

Nie wiem co to za Internet, jaki pakiet i ile płacisz, ale poszukaj alternatywnych ofert, bo w najniższych dostaniesz 5-10x tyle co masz, może nawet w podobnej cenie.

Tobie nawet by Internet komórkowy 10 GB szybkiego, później lejek 1 MBs/ wyszedłby lepiej chyba https://www.spidersweb.pl/2019/09/lejek-orange-t-mobile-play-plus.html . :wink:

Mówisz o WiFi 5Ghz mam nadzieję?? :slight_smile:

1MB/s lejek?? Wow gdzie, nie słyszałem o takim lejku na predkośc, nawet po światłowodzie.

Mb/s :wink: Typo.
Obecnie nawet a2 mobile ma za 13 zł, czy wiec autor nie skorzysta na wymianie umowy/dostawcy warto sprawdzić …
5 GB – bez limitu prędkości
5–10 GB – prędkość max. 3 Mb/s
10–15 GB – prędkość max. 1 Mb/s
powyżej 15 GB – prędkość max. 512 kb/s

Bez Typo tylko pisz jak trzeba, a nie potem się plujesz, że ktoś sie czepia. Jakby to nie miało znaczenia to bym sie nie czepiał.

Model laptopa? Routera? Jak wspomniano, to może być uszkodzony kabel/port. Inna sprawawa, że większość laptopów ma teraz montowane karty przewodowe 100Mbit

@bachus router TL-WR841N i korzystam ze stacjonarki. Ogólnie to jakiś czas temu zmieniałem sprzęt i taka sama prędkość była, więc na pewno nie kwestia portu, poza tym próbowałem na 2 kablach i na wszystkim ta sama prędkość.

… a jaką prędkość (w tym gwarantowaną) amsz w umowie…? I ile płacisz? Bo może pomyśl nad Internetem przez komórkę, gorzej od tego trudno trafić. :wink:

U mowie niby mam ten 1,2, ale to dziwne, że na wifi pobiera szybciej, więc chciałbym jakby mieć możliwość taką samą na kablu.

No to podaj dokładny model płyty głównej (np. z programu CPU-Z). Możesz też odczytać z laminatu płyty głównej albo z instrukcji obsługi. Jeśli masz jeszcze dodatkową kartę sieciową na złącze kablowe to też podaj jej model.

1 polubienie

A na ile masz umowę, no po ludzku od tego wyjść. Może masz na 1.0 i powinieneś się cieszyć, ze działa lepiej niż powinno… :stuck_out_tongue_winking_eye: Jeżeli zaś masz np. 5.0 a działa ~~1.5, to nie kombinować z wifi, a dostawcą rozmawiać…

1 polubienie

Płyta: gigabyte z370m d3h
Umowa nie jest jakaś konkretna- płacę co miesiąc za internet i tyle, nie mam umowy z jakąś większą firmą tylko z dostawcą, który jako tako działa sam lub w małej grupie, nie wiem jak to wygląda dokładnie.
Prędkość na pewno nie powinna być większa niż te 1,5 Mb/s.

Wiesz, to akurat stosunowo istotne, jakieś warunki powinieneś mieć. Nie wiem, czy to tak tanio np. 2 zł miesięcznie, czy tak źle z innymi operatorami, ale walka o te o,5 z perspektywy współczesnych ofert jest raczej mało sensowna. Szczególnie jeżeli dojdą do tego kolejne koszty na wymianę kabla, routera…

Wystarczy że masz router 100Mbit do ktorego wepniesz kabel a łącze do internetu masz np. 200 Mbitów to na Wifi w 5Ghz będziesz miał więcej niż po kablu, ale jesli masz router 1Gbps (mówię o Rj45 czyli kablu) to nie ma bata, kabel zawsze bedzie szybszy niz najszybsze wifi szczegolnie w otoczeniu duzych zakłoceń, przejść przez stropy w miare wzrostu odleglosci, tutaj kabel zawsze wygra, praktycznie zerowe straty prędkości. Poza tym 5GHz ma jedna niemila wlasciwosc ta czestotliwosc nadaje sie do uzycia w obrebie jednego pomieszczenia, wystarczy ze masz strop i jest lipa, zrywa polaczenie, to jest dramat, 5GHz ma znacznie mniejsza sile sygnalu niz 2.4Ghz, co mi z tego ze 5GHz ma prawie 2 razy wieksza przepustowosc jak nie mozna odejsc z urzadzeniem dalej niz na kilka metrów bez zerwania sygnalu a juz o wejsciu na piętro można zapomnieć … testowalem to w roznych konfiguracjach, kabel zawsze wygrywa. Jesli w routerze od operatora masz porty RJ45 1Gbps to tylko kabel, zadne wifi nie da Ci takiej przepustowosci jak kabel, poza tym wifi ma jeszcze te jedna niemila ceche ze im wieksza liczba uzytkownikow tej sieci tym bardziej spada przepustowosc, to jest dramat.