Internet przez LAN kilkukrotnie wolniejszy niż przez Wi-Fi

Witam. Mam problem z prędkością Internetu na jednym z laptopów. Korzystam z transmitera TP-Link, który tworzy odrębną sieć Wi-Fi (ponieważ, nie wiedzieć czemu, laptop ma ogromne problemy z Wi-Fi generowanym przez główny router, łączy się bez problemu, zasięg też jest ok, ale prędkość jest beznadziejna). Z niej prędkość pobierania zawiera się w przedziale 35-55 Mb/s, podczas gdy po kablu, zarówno z transmitera jak i głównego routera Vectry, nie przekracza 8 Mb/s. Dla porównania na innym, 3 lata nowszym laptopie, prędkość po kablu z głównego routera sięga 90 Mb/s, a przez transmiter na drugim końcu mieszkania - do 70 Mb/s. Wychodzi na to, że to wina starszego laptopa. Dodam jeszcze, że nie zawsze się tak dzieje. Np. dzisiaj kiedy go włączyłem, pobieranie przez kabel przekroczyło 70 Mb/s i dopiero gdzieś po godzinie prędkość tak mocno spadła i utrzymuje się już od dobrych kilku godzin. Wczoraj również, kiedy pierwszy raz zainstalowałem transmiter, prędkość początkowo oscylowała wokół 8 Mb/s i dopiero później wróciła na normalny poziom. Jak temu zaradzić nieocenieni forumowicze?

Ustaw w menadżerze urządzeń we właściwościach karty aby działała w trybie 100Mb full duplex.

Żeby było Ci łatwiej wrzucam screen:

http://screenshot.sh/mFsLCIQyKHEVe

Dzięki wielkie, skoczyło do 90 Mb/s przy routerze i 69 Mb/s na transmiterze. Rozumiem, że w moim przypadku tą kartą jest “Realtek PCIe FE Family Controler”, gdyż to jedyna pozycja, w której miałem “Szybkość i dupleks”? Bo w kartach sieciowych jest kilka pozycji, coś od Bluetooth i Intel Centrino Wireless-N 1030 (pytam, ponieważ chcę wykluczyć że zrobiłem nie to co trzeba i nagły skok prędkości to akurat przypadek :smiley: ). Swoją drogą, jest tam też pozycja dotycząca sterowników, Realtek i Intel są z 2010 roku, czy sprawdzać czy jest coś nowego, czy jak chodzi dobrze to nie kombinować?

Możesz poszukać nowych sterów, choć jak laptop już wiekowy to może już nie być nowszych. Kartę wybrałeś odpowiednią, przy WiFi nie ma takiego ustawienia.

Laptop jest z 2011 roku, dla Realtek było, dla Intela nie. Dzięki wielkie za pomoc.

Do sprawdzenia czy masz aktualne sterowniki, użyj tego programu:

Driver Booster

Oczywiście przed aktualizacją wykonaj kopię zapasową