Internet przez LAN kilkukrotnie wolniejszy niż przez Wi-Fi

(michal509_509) #1

Witam. Mam problem z prędkością Internetu na jednym z laptopów. Korzystam z transmitera TP-Link, który tworzy odrębną sieć Wi-Fi (ponieważ, nie wiedzieć czemu, laptop ma ogromne problemy z Wi-Fi generowanym przez główny router, łączy się bez problemu, zasięg też jest ok, ale prędkość jest beznadziejna). Z niej prędkość pobierania zawiera się w przedziale 35-55 Mb/s, podczas gdy po kablu, zarówno z transmitera jak i głównego routera Vectry, nie przekracza 8 Mb/s. Dla porównania na innym, 3 lata nowszym laptopie, prędkość po kablu z głównego routera sięga 90 Mb/s, a przez transmiter na drugim końcu mieszkania - do 70 Mb/s. Wychodzi na to, że to wina starszego laptopa. Dodam jeszcze, że nie zawsze się tak dzieje. Np. dzisiaj kiedy go włączyłem, pobieranie przez kabel przekroczyło 70 Mb/s i dopiero gdzieś po godzinie prędkość tak mocno spadła i utrzymuje się już od dobrych kilku godzin. Wczoraj również, kiedy pierwszy raz zainstalowałem transmiter, prędkość początkowo oscylowała wokół 8 Mb/s i dopiero później wróciła na normalny poziom. Jak temu zaradzić nieocenieni forumowicze?

(Longhorn2009) #2

Ustaw w menadżerze urządzeń we właściwościach karty aby działała w trybie 100Mb full duplex.

(banita71) #3

Żeby było Ci łatwiej wrzucam screen:

http://screenshot.sh/mFsLCIQyKHEVe

(michal509_509) #4

Dzięki wielkie, skoczyło do 90 Mb/s przy routerze i 69 Mb/s na transmiterze. Rozumiem, że w moim przypadku tą kartą jest “Realtek PCIe FE Family Controler”, gdyż to jedyna pozycja, w której miałem “Szybkość i dupleks”? Bo w kartach sieciowych jest kilka pozycji, coś od Bluetooth i Intel Centrino Wireless-N 1030 (pytam, ponieważ chcę wykluczyć że zrobiłem nie to co trzeba i nagły skok prędkości to akurat przypadek :smiley: ). Swoją drogą, jest tam też pozycja dotycząca sterowników, Realtek i Intel są z 2010 roku, czy sprawdzać czy jest coś nowego, czy jak chodzi dobrze to nie kombinować?

(Longhorn2009) #5

Możesz poszukać nowych sterów, choć jak laptop już wiekowy to może już nie być nowszych. Kartę wybrałeś odpowiednią, przy WiFi nie ma takiego ustawienia.

(michal509_509) #6

Laptop jest z 2011 roku, dla Realtek było, dla Intela nie. Dzięki wielkie za pomoc.

(banita71) #7

Do sprawdzenia czy masz aktualne sterowniki, użyj tego programu:

Driver Booster

Oczywiście przed aktualizacją wykonaj kopię zapasową