Internet przez linię telefoniczną lub satelitarny

(blumberplumber) #1

Witam!
Przychodzę z pewną sprawą: otóż obecnie korzystam z internetu drogą radiową (Radiówka od lokalnego providera), jednak łączę jest dość niestabilne i prędkość, zwłaszcza upload’u jest bardzo niska (pobieranie 10 mb/s, a wysyłanie bagatela 640 kb/s) i tu rodzi się pytanie: Otóż do domu mam doprowadzoną linię telefoniczną, która nie jest w żaden sposób wykorzystywana. Mogę więc użyć jej do połączenia się z internetem zawierając umowę np. z Netią, czy innym ISP? Sprawdzałem na ich stronie jaką mają ofertę i wyszło na to, że internet mają do 100 mb/s. Tylko pytanie, czy nie jest do tego potrzebny czasem światłowód, bo takowego u mnie niestety nie ma :frowning: - mieszkam na w tej części wsi, która nie została wyposażona w światłowody.

Drugą sprawą jest to, jak działa i funkcjonuje internet satelitarny? Jakie są koszty i potrzebne urządzenia? Może ktoś ma taki i może się podzielić wrażeniami?
Z góry dzięki i liczę na szybkie odpowiedzi.
Pozdrawiam

(p19koz) #2

Jak na internet radiowy to osiągi masz całkiem przyzwoite. Co do sprawdzania ofert Orange, Netii i innych operatorów oferujących dostęp do internety szerokopasmowego to nie ma co sugerować się tym co piszą na stronach. Ten najszybszy najczęściej dotyczy wielkich osiedli i centrum miast. Na obrzeżach najczęściej możesz liczyć na najwyższej 20 Mb/s. Wszystko zależy od infrastruktury. Najlepiej zadzwonić na infolinie i dowiedzieć się jaka jest oferta dla Twojej okolicy.
Mylisz chyba internet satelitarny (bardzo drogi i spore opóźnienia - stosowany tylko tam gdzie nie ma innej możliwości) z zestawem domowego internetu LTE. Też polecam infolinię, ale raczej nie będzie konkurencją dla internetu stacjonarnego. Jednak co kabel to kabel.

(MatX_) #3

Internet po linii telefonicznej niestety ma taką samą bolączkę, jak ten który odbierasz radiowo czyli bardzo niski upload >1Mbps o ile jesteś połączony w technologii ADSL a taka dominuje na wsiach. Teoretyczną max. prędkość swojej linii możesz sprawdzić tutaj: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu wybierając po lewej “Neostrada do 80 Mbps” i wpisując swój dokładny adres.
Internet satelitarny możesz wykreślić ze swojego planu; ogromne opóźnienia >600 ms, limity transferu, niskie prędkości i bardzo drogie urządzenia do odbioru takiego internetu (kilka tys zł)

Możliwe, że tak jak mój poprzednik mówi miałeś na myśli internet mobilny LTE, tutaj polecam ofertę T-Mobile - Nielimitowany Internet Domowy. W każdej z 2 taryf upload z pewnością będzie wyższy niż to co aktualnie dostajesz na radiówce poza tym masz 14 dni testów tego internetu, więc gdyby nie działał dobrze to możesz z niego zrezygnować.

(blumberplumber) #4

No ok, tylko ten upload trochę lepszy by się ;przydał.

(blumberplumber) #5

Nie miałem na myśli LTE, tylko coś stacjonarnego. Jeśli chodzi o linię, to kiedyś miałem tel. od Netii, a nie od Orange.
Jeśeli z kolei chodzi o to niestabilne łącze to jest tak, że od czasu do czasu przestają mi się po prostu wczytywać strony WWW, a nawet nie działa strona konfiguracji routera WI-FI (adres 192.168.0.1). Wczoraj był u mnie serwisant i stwierdził, że prawdopodobnie problem występuje wewnątrz sieci lokalnej.
a po drugie przydałyby mi się większe prędkości - zwłaszcza tego upload’u.

(p19koz) #6

U mnie (Netia 20Mb/s) upload też nie jest rewelacyjny:

także cudów się nie spodziewaj.
W wypadku LTE upload jest dużo lepszy - tyle, że stabilność prędkości dużo mniejsza i częste zrywania połączenia.

(MatX_) #7

Mogłeś mieć tel. od netii, ale prawdopodobnie łącze jest orange, netia tylko dzierżawiła jego dostęp.

Co do tej stabilności LTE, to polemizowałbym, ADSL potrafi być bardzo zawodny i zrywać połączenie a LTE wręcz odwrotnie. Prędkości rzeczywiście przy obciążonej stacji wahają się, ale nadal potrafi to być więcej niż na ADSLu.
Upload praktycznie jest stabilny przez cały dzień.