Internet przez linię telefoniczną lub satelitarny

Witam!
Przychodzę z pewną sprawą: otóż obecnie korzystam z internetu drogą radiową (Radiówka od lokalnego providera), jednak łączę jest dość niestabilne i prędkość, zwłaszcza upload’u jest bardzo niska (pobieranie 10 mb/s, a wysyłanie bagatela 640 kb/s) i tu rodzi się pytanie: Otóż do domu mam doprowadzoną linię telefoniczną, która nie jest w żaden sposób wykorzystywana. Mogę więc użyć jej do połączenia się z internetem zawierając umowę np. z Netią, czy innym ISP? Sprawdzałem na ich stronie jaką mają ofertę i wyszło na to, że internet mają do 100 mb/s. Tylko pytanie, czy nie jest do tego potrzebny czasem światłowód, bo takowego u mnie niestety nie ma :frowning: - mieszkam na w tej części wsi, która nie została wyposażona w światłowody.

Drugą sprawą jest to, jak działa i funkcjonuje internet satelitarny? Jakie są koszty i potrzebne urządzenia? Może ktoś ma taki i może się podzielić wrażeniami?
Z góry dzięki i liczę na szybkie odpowiedzi.
Pozdrawiam

Jak na internet radiowy to osiągi masz całkiem przyzwoite. Co do sprawdzania ofert Orange, Netii i innych operatorów oferujących dostęp do internety szerokopasmowego to nie ma co sugerować się tym co piszą na stronach. Ten najszybszy najczęściej dotyczy wielkich osiedli i centrum miast. Na obrzeżach najczęściej możesz liczyć na najwyższej 20 Mb/s. Wszystko zależy od infrastruktury. Najlepiej zadzwonić na infolinie i dowiedzieć się jaka jest oferta dla Twojej okolicy.
Mylisz chyba internet satelitarny (bardzo drogi i spore opóźnienia - stosowany tylko tam gdzie nie ma innej możliwości) z zestawem domowego internetu LTE. Też polecam infolinię, ale raczej nie będzie konkurencją dla internetu stacjonarnego. Jednak co kabel to kabel.

Internet po linii telefonicznej niestety ma taką samą bolączkę, jak ten który odbierasz radiowo czyli bardzo niski upload >1Mbps o ile jesteś połączony w technologii ADSL a taka dominuje na wsiach. Teoretyczną max. prędkość swojej linii możesz sprawdzić tutaj: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu wybierając po lewej “Neostrada do 80 Mbps” i wpisując swój dokładny adres.
Internet satelitarny możesz wykreślić ze swojego planu; ogromne opóźnienia >600 ms, limity transferu, niskie prędkości i bardzo drogie urządzenia do odbioru takiego internetu (kilka tys zł)

Możliwe, że tak jak mój poprzednik mówi miałeś na myśli internet mobilny LTE, tutaj polecam ofertę T-Mobile - Nielimitowany Internet Domowy. W każdej z 2 taryf upload z pewnością będzie wyższy niż to co aktualnie dostajesz na radiówce poza tym masz 14 dni testów tego internetu, więc gdyby nie działał dobrze to możesz z niego zrezygnować.

No ok, tylko ten upload trochę lepszy by się ;przydał.

Nie miałem na myśli LTE, tylko coś stacjonarnego. Jeśli chodzi o linię, to kiedyś miałem tel. od Netii, a nie od Orange.
Jeśeli z kolei chodzi o to niestabilne łącze to jest tak, że od czasu do czasu przestają mi się po prostu wczytywać strony WWW, a nawet nie działa strona konfiguracji routera WI-FI (adres 192.168.0.1). Wczoraj był u mnie serwisant i stwierdził, że prawdopodobnie problem występuje wewnątrz sieci lokalnej.
a po drugie przydałyby mi się większe prędkości - zwłaszcza tego upload’u.

U mnie (Netia 20Mb/s) upload też nie jest rewelacyjny:


także cudów się nie spodziewaj.
W wypadku LTE upload jest dużo lepszy - tyle, że stabilność prędkości dużo mniejsza i częste zrywania połączenia.

Mogłeś mieć tel. od netii, ale prawdopodobnie łącze jest orange, netia tylko dzierżawiła jego dostęp.

Co do tej stabilności LTE, to polemizowałbym, ADSL potrafi być bardzo zawodny i zrywać połączenie a LTE wręcz odwrotnie. Prędkości rzeczywiście przy obciążonej stacji wahają się, ale nadal potrafi to być więcej niż na ADSLu.
Upload praktycznie jest stabilny przez cały dzień.