Internet radiowy - konfiguracja ruterów

Witam.

Mam radiówkę, sygnał z anteny zewnętrznej “wchodzi” do rutera Wireless broadband router (WA-2204A). Mam też nowy ruter WINSTARS WS-WN513N1.

Jak je skonfigurować aby w domu było wifi, np do telefonu?

Jeden z routerów powinien działać w trybie AP Client, a najlepiej AP Client Router (WISP). Sprawdź czy masz taki tryb pracy w swoich routerach.

Obydwa rutery mają takie tryby pracy:

-Router (Gateway ) Mode

-Bridge (AP) Mode

-WISP Mode

W takim razie, jeśli w którymś z routerów masz odkręcaną antenkę, do jednego z routerów podłączasz antenę zewnętrzną i ustawiasz tryb pracy WISP mode, wyszukujesz sieć twojego dostawcy i podłączasz się do niej. Teraz oba routery albo podłączasz kablem albo bezprzewodowo na dwa sposoby:

  • [*:2m12l71q] jeśli zależy Ci na wydajności sieci, drugi router ustawiasz w trybie WISP mode i pobiera sygnał z pierwszego routera, ale nie możesz już korzystać z WiFi, inne urządzenia podłączasz kablem;

Napisz w jaki sposób ta antena zewnętrzna jest podłączana do routera i w jaki sposób chciałbyś połączyć oba routery, wówczas mógłbym Ci napisać jak to dokładnie podłączyć.

Antena zewnętrzna “wchodzi” do routera złączem RP-SMA. Obydwa routery chciałbym połączyć przewodowo poprzez skrętkę.

W taki razie możesz skorzystać z opcji pierwszej. Wkręcasz kabel od anteny w miejsce, gdzie jest antenka od routera, ustawiasz tryb pracy na WISP Mode, routery połącz kablem sieciowym portami LAN, na jednym z routerów wyłącz serwer DHCP, wówczas wszystkie urządzenia będą w tej samej sieci/podsieci, niestety nie mogę znaleźć czy przełącznik posiada funkcję auto MDI-MDIX, więc jeśli na kablu prostym nie będzie połączenia pomiędzy routerami, będziesz musiał albo zakupić kabel krosowany, albo podłączyć routery port LAN do WAN (niestety urządzenia będą w różnych podsieciach), ewentualnie możesz sprawdzić w ustawieniach WAN, któregoś z routerów czy mogą pracować w trybie mostu (bridge mode), na drugim routerze ustawiasz nową sieć bezprzewodową z nowym SSID i to praktycznie wszystko.

Zrobione, dzięki za pomoc.