Internet radiowy poprawna konfiguracja

 Witam mam pytanie odnośnie mojej sieci bezprzewodowej.

Mam internet radiowy na dachu jest antena 5ghz z wbudowanym routerem bodajże wiem że wychodzi ze skrętki już gotowy internet do podłączenia do komputera i ja tam podpiąłem router TP-Link TL-WR340G gość który mi zakładał internet powiedział żebym podpiął kabel idący od anteny nie do Gniazda niebieskiego WAN w routerze tylko do jednego z czterech gniazd żółtych (teoretycznie wyjściowych) i żebym wyłączył DHCP później tylko skonfigurowałem sieć bezprzewodową czyli hasło i ustawiłem WEP2 AES kanał 6 Poland czy takie ustawienie tego wszystkiego jest poprawnym ustawieniem?

 

Nie rozumiem tylko dlaczego ten kabel z anteny wchodzi do gniazda zółtego wyjściowego i jak to wszystko działa skoro nie muszę w routerze nic podawać odnośnie ustawień operatora żadnego ip dns nic tylko wyłączam DHCP konfiguruje sieć bezprzewodową i to działa jak to możliwe? Niech mi to ktoś logicznie wytłumaczy o co w tym chodzi bo do tej pory konfigurowałem ten router dla sieci Lan podałem ip, dns, maskę podsieci i ustawiłem sieć bezprzewodową i działało a teraz takie coś mam w drugim miejscu zamieszkania.

 

Z góry dziękuje za pomoc.  

Tego typu routery, które używa się w domu to urządzenia wielofunkcyjne, tj. taki router pełni rolę modemu, routera, przełącznika oraz punktu dostępowego. W takich routerach zintegrowany jest przełącznik oraz punkt dostępowy. Gość kazał Tobie podłączyć do portu LAN, czyli do przełącznika, a przełącznik tak jakby tylko przekazuje sygnał, nie ma tutaj routowania, ani NAT, więc wszystkie ustawienia poberane są z routera wbudowanego w antenę.

Antenę możesz równie dobrze podłączyć do portu WAN, ale wówczas ruch będzie routowany lub NATowany co niekiedy nieznacznie wpływa na opóźnienia (ping). Do portu WAN możesz też podłączyć, jeśli chcesz używać routera jako firewall.

Czyli w przyszłości gdybym zmieniał router na jakiś inny to też tylko mam wyłączyć DHCP i nic więcej oprócz ustawień Wi-Fi nie muszę ustawiać ani żadnych danych od operatora podawać? 

 

Mam też drugie pytanie czasami najczęściej wieczorem mój internet zwalnia, niektóre próby pobierania plików się nie udają powód to “błąd sieci nieznany” coś takiego mi się pojawia w Operze i jak wchodzę na jakąś stronę internetową to czasami wyskakuje mi: “Nie można odnaleźć serwera np facebook.com, ponieważ nie otrzymano odpowiedzi z usługi DNS (…)” Tak się dzieje czasami choć ostatnio coraz częściej czy to jest wina mojego routera? Czy wina jest dostawcy internetu? Nie raz jak robią coś z przekaźnikiem u siebie też mi coś takiego wyskakuje więc to chyba ich wina że coś takiego mi ostatnio wyskakuje utrudniając przeglądanie stron www?

 

Z góry dziękuje za pomoc. 

Jeśli jest problem z DNSem, to zmień serwer DNS, np. Google 8.8.8.8 i 8.8.4.4. Jeśli coś dłubią w sieci, możliwe że mają własny serwer DNS, z którym tracisz połączenie.

Tak, wszystko odbywa się tak samo.

A jeśli przykładowo nie korzystałbym z routera i podpiął ten kabel który idzie z anteny podłączył do komputera bezpośrednio to też nie muszę nic w komputerze ustawić? Sam pobierze wszystkie dane potrzebne do połączenia? Jak to wygląda w takiej sytuacji? 

Tak, jak masz ustawione automatyczne pobieranie adresu w ustawieniach protokołu TCP/IP, to wszystkie informacje zostaną przekazane przez serwer DHCP uruchomiony albo w tej antenie, albo z serwera DHCP uruchomionego w sieci twojego dostawcy.

Serwer DHCP może działać w dowolnym miejscu, może on być nawet w innej podsieci, nie musi on działać na twoim routerze bądź w antenie. Jeśli serwer DHCP jest w innej podsieci, odpowiednio skonfigurowany router przekaże zapytanie do właściwego serwera DHCP, ale takie rzeczy będą wykonywane na routerze dostawcy internetu, więc Ty tylko podłączasz i się cieszysz internetem.

Jeśli interesują Cię zagadnienia sieciowe, poczytaj sobie w internecie jak działają sieci LAN, protokoły sieciowe itp. Znajdziesz sporo odpowiedzi na wiele twoich pytań, bo widzę, że Cię to interesuje, a takie rzeczy masz w internecie na wyciągnięcie ręki.