Internet radiowy - wysoki ping, spowolnony internet

Witam, nie jestem pewny czy umiescilem ten temat we właściwym miejscu. W razie pomyłki przepraszam i prosze o przeniesienie tego tematu.

Zobacz jeszcze na telefonie czy jest tak samo - to wykluczy problem ze sprzętem PC (kartą sieciową / WiFi).

Zobacz również, czy w tle coś ci nie pobiera albo nie wysyła pakietów (komp niby czysty, pewności nigdy przecież nie ma).

 

Najlepiej popytać innych czy mają ten sam problem, w ostateczności operatora - wg mnie to wygląda na problem u niego przy założeniu, że antena jest wycelowana poprawnie.

Sprawdź logi w routerze, w ostatnim czasie znacznie nasiliła się skala ataków i spamowania zawirusowanymi mailami przeprowadzanych przez zainfekowane komputery i shackowane serwery i możliwe że twój ip padł ofiarą ataków.

Od kilku dni mój ip też jest pod obstrzałem ataków typu DoS (IP Spoof; Storm; FIN Scan) przez co w czasie trwania ataku przepustowość mojego łącza spada z 20Mb/s do 1Mb/s.

W sieciach radiowych i komórkowych ruch z zewnątrz jest standardowo zablokowany (wyjątek to niektóre dodatkowe usługi typu publiczny statyczny/dynamiczny adres IP), więc i takie ataki są raczej niemożliwe.

No chyba, że ktoś się do sieci radiowej włamał (jeszcze bardziej niemożliwe), ale to już problem operatora.

Zapłaciłeś za antenę 240 PLN? Huh… ostro… (jestem ciekaw tego cuda)

Takie sprawy powinny lecieć w ramach abonamentu. Za takie rzeczy płaci się raz i koniec. Reszta należy do ISP.

Generalnie radiówki na dziś dzień kładzie się na Ubiquiti lub Mikrotik a z nich puszcza się jeden kabel do AP w domu. Za DHCP robi sprzęt przy antenie.

Problemów szukałbym w sprzęcie przy antenie lub w złym ustawieniu anteny. Zły kąt przez co jest problem ze strefą fresnela, za duża/za mała moc = sieczka lub brak sygnału, uszkodzony sprzęt. Pierw sprawdź na innym PC jak działa internet, ewentualnie na telefonie. Dopiero wtedy uderzaj do ISP :slight_smile:

Na Twoim miejscu bym powiedział Twojemu dostawcy by wpadł i zrobił pingi i bandwidth test wprost ze sprzętu przy antenie by wykluczyć problemy ze sprzętem od nich.

Ja bym jednak uznał że to normalne. Internet radiowy ma to do siebie że warunki atmosferyczne mają na niego znaczny wpływ. Wiatr, deszcz czy co kolwiek innego może wpłynąć na jakość twojego połączenia.