Internet światłowodowy drogą napowietrzną - czy warto?

Czy jest wymagane to jest to zależne od operatora, ale zazwyczaj się nie zgadzają przy światłowodach - ciężko zapewnić wymaganą umową jakość usług jeśli nie wiesz co stoi po drugiej stronie. Maks wtedy na jaki możesz liczyć to przestawienie w tryb bridge.

W jaki sposób ten ładunek porusza się w światłowodzie?

Dokładnie tak, bo na terenia Europy (nie chodzi mi o UE) ISP ma obowiazek dostarczyć CPE. W takim USA, obowiązek spada na klienta.

Tu nie chodzi raczej o umowę, a wygodę, lokalny ISP, z którym się znasz, dogasz się co do wkładek, większy gracz raczej nie będzie chciał z Tobą gadać. Chyba że masz metro ethernet u pomarańczy, to dostaniesz mediakonwerter z wyjściem RJ45 i SFP.

Od kilku lat u klienta jakoś piorun nie chce trafić w słup, na którym wisi światłowód. Niektórzy to wymyślają teorie, nie posiadając wiedzy na poziomie szkoły podstawowej.

1 polubienie

Pamiętaj że jak przyjdzie trzęsienie ziemi to po internecie.

Wystarczy pożądna wichura, która spowoduje brak prądu na 2 tygodnie w całym województwie.

3 lata temu już była taka sytuacja w Lubuskiem. O ile w ZG w ciągu 4 dni przywrócono dostęp do prądu w centrum i Śródmieściu, o tyle reszta dzielnic, małe miejscowości i wsie były bez prądu około 2 tygodnie. Kto mógł, jechał na agregatach. Tylko markety z agrgatami były otwarte, małe sklepiki nie miały po co się otwierać.

Jeśli taka wichura potrafi narobić tyle szkód, nie chcę myśleć co spowodowałoby trzęsienie ziemi lub tornado. O ile trąby powietrzne w Lubuskiem już były, o tyle trzesienie raczej szybko nam nie grozi.

Internet potrzebuje prądu. Co po światłowodzie w ziemi jeśli napowietrzny, energetyczny zerwany.

Jak masz UPSa, a awaria jest jedynie w okolicy to prawdopodobnie internet światłowodowy będzie działał. Przy miedzi z racji tego, że urządzenia aktywne znajdują się stosunkowo blisko klientów prawdopodobnie internet nie będzie działać.

Dokładnie, GPON zyskuje popularność właśnie ze względu na pasywność sieci. OLT są drogie, ale droższy jest koszt doprowadzenia światłowodu. Projekty, w których brałem udział kosztowały kilkadziesiąt tysięcy złotych tylko za połączenia ze sobą 3 budynków.