Internet z kabla ethernet na WIFI

Hej, obecnie w mieszkaniu mam internet po kablu ethernet, w pokoju mieszkam z kolegą i jest uciążliwe ciągłe podawanie sobie kabla. Posiadam stary router po neostradzie ZTE ZXV10 W300 i są tam 4 wejścia ethernet. Czy da radę się go tak skonfigurować, aby internet szedł do routera, a stamtąd na WIFI? Dzięki i pozdrawiam!

Zależy. Adres IP dostajesz publiczny, czy prywatny?

Nie możesz podłączyć kabel z Internetem do tego routera, a do niego podpiąć swój komputer i komputer kolegi po WiFi?

To jest router ADSL więc odpowiedź bynajmniej nie jest oczywista. Do tego może potencjalnie podpiąć “obcego” (serwer DHCP) do istniejącej sieci. Brak alternatywnego softu też nie pomaga.

Niektóre routery obsługą zarówno ADSL jak i Enternet jako źródło Internetu.

Nie widzę wydelegowanego portu WAN z gniazdem 8p8c.

Skąd się bierze ten Internet w kablu ethernetowym, od ISP czy od kogoś innego, tj. dostajesz na nim IP publiczne czy prywatne? jeżeli publiczne, to ile masz od dostawcy łącza publicznych IP dla siebie? Jak kilka, to da radę wykorzystać ZTE jako AP. Jak masz Internet “po koleżeńsku” od kogoś i już jesteś za czyimś routerem to tez nie powinno być problemu.

Pozdrawiam,

Marcin

Możesz ty lub twój kolega wifi udostępnić z laptopa masz poradnik https://www.youtube.com/watch?v=3y_ul6vfxAI

To nie ma większego znaczenia czy ip jest publiczne, czy prywtne, bo isp dają i tak tylko jedno ip, a za każdy kojny komputer wpięty do sieci chcą dodatkowej opłaty. Raczej mało który dostawca daje dowolną liczbę adresów za darmo.

Opcja jest taka, skoro i tak dzielicie się kablem, to możecie się dalej dzielić, ale wifi, tj. w jednym momencie z Internetu będzie mogło korzystać tylko jedno urządzenie. Musisz przedtem tylko wyłączyć serwer dhcp na routerze.

Jeśli chcecie mieć oboje Internet w tym samym czasie, musicie zainwestować w nowy router.

IP ma znaczenie o tyle, że kapi10072 w zasadzie nic nie napisał na temat swojego sposobu łączenia się z internetem. Adres prywatny mógłby oznaczać, że jakiś router już jest i zabawy w łączenie (przy wyłączonym serwerze DHCP) mogłyby mieć sens.

Routera nie ma prawdopodobnie, kabel wychodzi ze ściany, jego źródło jest pewnie w mieszkaniu właściciela. Myślę, że pozostaje mi tylko kupno routera DSL. Internet jest bodajże z netii

Podasz nam ten adres IP? Moim zdaniem to, że internet ciągniesz z mieszkania obok, przemawia jednak za routerem u sąsiada, ale mogę się mylić.

Zaloguj się na ZTE, wyłącz DHCP (koniecznie, bo wszystkim zaczną się problemy z netem jak dostaną IP z ZTE), kabel od właściciela wepnij w port LAN ZTE (nie w WAN!), w inny LAN wepnij swojego kompa, skonfiguruj WiFi na ZTE i powinno działać.

Pozdrawiam,

Marcin

Chyba, że dostaje publiczne IP…

No to jak dostanie publiczne IP, to nie zadziała, i tyle. Przecież nie wybuchnie. 

Zważając na to, że autor wątku nie potrafi (nie chce?) podać typu adresu, jaki dostaje “ze ściany”, wątpię że wyłączy serwer DHCP przed spięciem wszystkiego do kupy. Wybuchnąć nie wybuchnie, ale może sparaliżować pracę sieci. Dlatego sam twojego rozwiązania nie podałem od razu.

Spoko, jak właściciel mieszkania przyleci do nie go, że mu “zepsuł” Internet, to szybko się nauczy gdzie się DHCP wyłącza. Ewentualnie, będzie wiadomo wtedy, że ma prywatne IP :wink:

Pozdrawiam,

Marcin

DHCP dawno wyłączone, potrafię wejść w ustawienia routera, nie jestem jakimś kompletnym laikiem, spróbuje powyższych porad, nie miałem po prostu czasu by zerknąć na temat, podaje już info o adresie

Host: cbx113.neoplus.adsl.tpnet.pl

IP: 83.30.121.113

 

czyli publiczne IP rozumiem i nic z tym raczej nie zdziałam?

Raczej nie.

Moje przytyki wynikały z tego, że pytanie zadałem jako pierwszy, a jak sam widzisz, odpowiedzi nie dostałem wcale (no teraz już tak).

Życzę miłego dnia i powodzenia w ujarzmianiu tego łącza.

Nie możliwe, żebyś takie IP dostał przez kabel ethernet. Nazwa hosta, jak sam pewne widzisz, kończy się na adsl.tpnet.pl i jego źródłem musi być linia telefoniczna, w którą wpięty jest router z modemem ADSL. Zapewne ma go właściciel mieszkania. Jak wyłączyłeś DHCP to podpinaj i sprawdź, niczym nie ryzykujesz, najwyżej nie zadziała. 

Ewentualnie, jak się boisz, to wepnij ten ethernet do swojego kompa, naciśnij win+R, wpisz cmd, zatwierdź enterem, wpisz ipconfig /all i daj wyniki na forum.

Pozdrawiam,

Marcin