Internet z WIFI dla mojej sieci Wifi/LAN - kupić Access Point'a czy coś innego?

Witajcie,

W związku ze sporadycznymi, ale jednak, i trwającymi jak teraz po kilka(naście) godzin przerwami w dostawie internetu postanowiłem coś zaradzić.
Udostępnianie internetu z komórki działa na urządzenia posiadające wifi, niestety połowa urządzeń w domu (stacjonarki) są podpięte do routera przewodem i na nich internetu brak.
Mój router TL WDR 4300 (z którego jestem zadowolony) nie ma funkcjonalności “pobierania” internetu z wifi i trasowania go na przewód i wifi, które stworzyłem.
Do tej pory aby mieć internet na stacjonarkach w w/w sytuacji konfigurowałem laptopa -> mostek wifi i sieci przewodowej, udostępniałem internet na komórce, a laptop skrętką przekazywał go na port WAN routera i miałem internet jak gdyby nigdy nic… no ale chcę sobie ułatwić życie :slight_smile:
Jakiego więc urządzonka potrzebuję, które z automatu łączyło by się (niczym windows) ze skonfigurowanymi sieciami wifi i przekazywał internet w przewód (do portu wan routera właściwego)? Zwykły access point, czy może doradzicie coś specyficznego?
Chodzi mi o sytuację awaryjną gdzie zamiast w/w laptopa wpinam WAN pod to urządzenie.

Sytuacja druga - czy istnieje / możecie polecić router, który (gdybam) posiada dwa radia i potrafi jedno radio przeznaczyć na odbiór internetu, a drugie na nadawanie do mojej sieci i równocześnie jest na tyle inteligenty, że potrafiłby sam przełączyć się między internetem z przewodu podpiętego pod WAN na internet WiFi udostępniany z komórki i odwronie w przypadku wykrycia braku możliwości połączenia z jednym, oraz ustawienia priorytetu w przypadku obecności dwóch “dostawców” aktywnych?

Pozdrawiam

Mnie nie chciałoby się tak kombinować … zaopatrzyłbym się w modem USB LTE i kartę SIM, by w razie awarii dostawcy przełączyć się na internet mobilny (bo rozumiem - że i tak się to w końcu kończy …).

Dziękuję, o routerze lte już kiedyś sobie gdybałem, ale jednak nie - to dodatkowa karta sim, która bardziej by się kurzyła niż działała, a opłacać trzeba. Przerwy w dostawie tak, jak wspomniałem, są sporadyczne, chcę się pozbyć każdorazowego konfigurowania jednego z laptopów na wypadek awarii :slight_smile:

Więc albo AP? / urządzonko X, albo wszystkomający router Wifi

Może TP-LINK TL-WR802N

1 polubienie

o! małe, poręczne; zupełnie zapomniałem o tych małych ustrojstwach :slight_smile: dzięki!

A jeszcze jedna kwestia. Gdybym chciał zainstalować taki mały AP powiedzmy na stałe, miałbym de facto dwóch dostawców internetu.
Czy mój router główny, WDR4300 jest w stanie obsłużyć dwóch dostawców gdybym te dwa przewody z niezależnym internetem wpiął do switcha i ze switcha jedną skrętką wszedł w port WAN routera? Jak mniemam oprogramowanie TP-LINKa tego nie ogarnie, ale czy np. Gargoyle, którego mam możliwość wgrania, już tak? Czy kombinuję jak koń pod górkę i jest to nie do obejścia bez routera z dwoma portami WAN? :slight_smile: