Interpretacja S.M.A.R.T Seagate Barracuda

(Vidivarius) #1

Koledzy proszę o pomoc w interpretacji odczytów SMARTa. Już się naczytałem na ten temat ale szczerze mówiąc wszędzie są te same formułki opisujące poszczególne elementy odczytu. Brak jednak informacji jak je interpretować - jakie wartości są dopuszczalne, jakie krytyczne itp.

Prezentuję odczyt z CrystalDiskInfo 5

smart1.jpg

Problem objawiał się tym, że przy próbie odczytu niektórych plików komp dostawał "czkawki" - zawieszał się na ułamek sekundy co 2 sekundy (około) Zużycie proca było w normie.

Przeskanowałem dysk HD Tune i wykazało bad sektory.

HDScan1.jpg

Co z tym fantem zrobić?

(Aciwurra 69) #2

Szykuj się na wymianę . ta seria nie grzeszy trwałością i tak ponad 10 tys godzin wytrzymał. Doraźnie program producenta i opcja długi test o ile dobrze pamiętam w celu naprawy tego co się da , lub MHDD zerowanie plus remap.

Dysk generalnie sypie bad sektorami w tych segatach to częste i nie liczyłbym że długo podziała. Byłbym zapomniał najważniejsze ! to jak masz tam coś ważnego to szybko kopiuj.

(Vidivarius) #3

Mało pocieszające wieści.

Mam jeszcze drugi dysk, ten sam model, jak byście ocenili jego stan zdrowia na podstawie SMARTa

smart2.jpg

(Ciuci) #4

Ten też w nie najlepszym stanie,ma bad sektory.Pocieszeniem jest to że nie na razie nie szykują się następne.

(Aciwurra 69) #5

05 jak widzisz 1643 bady , co prawda zastąpione z puli zapasowej , ale pojawianie się badów w takiej ilości to zły prognostyk dla tego dysku, tym bardziej że ma dopiero 2 tys godzin pracy z kawałkiem.

(Vidivarius) #6

Tego się właśnie obawiałem.

Czeka mnie chyba zakup nowego dysku. Jakiś WD Caviar Black 2 TB.

(ProTofik) #7

Sprawdź na stronie seagate czy dysk jeszcze na gwarancji i jak jest to odsyłaj.

Już kilka razy odsyłałem dysk bezpośrednio do nich i muszę przyznać że zero problemów.

Edit:

Ten 1TB nadaje się na gwarancje albo na śmietnik.

(Vidivarius) #8

Mówisz o tym pierwszym czy o drugim?

(ProTofik) #9

Mówię o tym którego zeskanowałeś HDTunem i znalazło błędy (czyli te czerwone kwadraty).

Jeżeli czasami zawiesza ci się komputer bez powodu, ma freezy itp. to zawsze najpierw sprawdzaj dysk.

Przeskanuj HDTunem i jak wywali błąd, to już masz winowajce. Z takim dyskiem nic nie zrobisz.

Z doświadczenia wiem że w większości wypadków takie objawy są spowodowane uszkodzonym dyskiem.

Pozdrawiam.

(Vidivarius) #10

Dzięki za wszelką pomoc, informację.

(Gural7) #11

Zrób kopie zapasową ważnych danych.Wyłącz w biosie HDD S.M.A.R.T i jeszcze ten dysk pochodzi.W moim starym dysku Samsungu F1 ponad 3 lata temu wywalił SMART.Do dziś działa 24/7

(Aciwurra 69) #12

Nie pisz że nic nie zrobi z takim dyskiem bo to nie prawda , błędy w sektorach które wyłapuje skan w hdtuen bardzo często są do naprawienia .

-- Dodane 07.08.2012 (Wt) 12:31 --

Co to za pojęcie "wywalił SMART" co wywalił ????? Nieważne mało to ma wspólnego z dyskami autora.

(Gural7) #13

Powiedziałem tak by wiadomo było o co chodzi,błąd podczas odczytu SMART to jeszcze nie tragedia .O naprawianiu bad sectorów napisz dokładniej ,ciekaw jestem sposobu który podsuniesz.

(Aciwurra 69) #14

Tak się składa że pojęcie "wywalił SMART" kompletnie nic nie mówi. Co do naprawiania bad sektorów , ja nie pisałem o naprawianiu bad sektorów ( tych się nie naprawia bo się nie da ) Ale z racji że na inne przypadku błędów, dla wielu to są po prostu czerowne kwadraciki w Hdtune też się mówi bad sektory to te się "naprawia" A właściwie nie tyle naprawia co robi ich ponowny zapis i po sprawie. Można użyć opcji remap ta próbuje taki sektor z błędami odczytać bajt po bajcie , a właściwie bit po bicie i oznacza jako sprawny.

(ProTofik) #15

Ja zawsze wolę taki dysk na gwarancje odesłać niż ryzykować utratą danych.

(Aciwurra 69) #16

Jak by ci tak odesłali dysk z wszelkimi kosztami bo nie użyłeś programu producenta do analizy ( który to drobne błędy w mig naprawia ) to byś inaczej śpiewał.

(ProTofik) #17

Masz na myśli Seatools. To ten program mi zawsze mówi czy dysk się klasyfikuje na gwarancje czy nie.

(Vidivarius) #18

Wrócę do tematu.

Cały dzień walczyłem z dyskiem z postu #1.

Spod Hiren's Boot 15.1 Uruchomiłem Victoria 4.3

1. Przeskanowałem dysk i efekt nie był zbyt optymistyczny.

Bloki:

200 (zielony) 438 wystąpień

600 (pomarańczowy) 25 wystąpień

> (czerwony) 0 wystąpień

Err (niebieski) 39 wystąpień (niebieski z wykrzyknikiem)

1. Remap

2. Skan = brak Err

I uzyskałem wynik w Crystal Disk Info

Smart3.jpg

A było

Smart3b.jpg

Co można sądzić po tych zmianach. Da się jakąś w miarę pozytywną prognozę / założenie na przyszłość wyciągnąć.

Próbowałem wcześniej załatwić sprawę SeaTools for DOS ale podczas skanu zawiesił się (kompa) więc przerzuciłem się na Victorię.