Interpretacja S.M.A.R.T Seagate Barracuda

Koledzy proszę o pomoc w interpretacji odczytów SMARTa. Już się naczytałem na ten temat ale szczerze mówiąc wszędzie są te same formułki opisujące poszczególne elementy odczytu. Brak jednak informacji jak je interpretować - jakie wartości są dopuszczalne, jakie krytyczne itp.

Prezentuję odczyt z CrystalDiskInfo 5

smart1.jpg

Problem objawiał się tym, że przy próbie odczytu niektórych plików komp dostawał “czkawki” - zawieszał się na ułamek sekundy co 2 sekundy (około) Zużycie proca było w normie.

Przeskanowałem dysk HD Tune i wykazało bad sektory.

HDScan1.jpg

Co z tym fantem zrobić?

Szykuj się na wymianę . ta seria nie grzeszy trwałością i tak ponad 10 tys godzin wytrzymał. Doraźnie program producenta i opcja długi test o ile dobrze pamiętam w celu naprawy tego co się da , lub MHDD zerowanie plus remap.

Dysk generalnie sypie bad sektorami w tych segatach to częste i nie liczyłbym że długo podziała. Byłbym zapomniał najważniejsze ! to jak masz tam coś ważnego to szybko kopiuj.

Mało pocieszające wieści.

Mam jeszcze drugi dysk, ten sam model, jak byście ocenili jego stan zdrowia na podstawie SMARTa

smart2.jpg

Ten też w nie najlepszym stanie,ma bad sektory.Pocieszeniem jest to że nie na razie nie szykują się następne.

05 jak widzisz 1643 bady , co prawda zastąpione z puli zapasowej , ale pojawianie się badów w takiej ilości to zły prognostyk dla tego dysku, tym bardziej że ma dopiero 2 tys godzin pracy z kawałkiem.

Tego się właśnie obawiałem.

Czeka mnie chyba zakup nowego dysku. Jakiś WD Caviar Black 2 TB.

Sprawdź na stronie seagate czy dysk jeszcze na gwarancji i jak jest to odsyłaj.

Już kilka razy odsyłałem dysk bezpośrednio do nich i muszę przyznać że zero problemów.

Edit:

Ten 1TB nadaje się na gwarancje albo na śmietnik.

Mówisz o tym pierwszym czy o drugim?

Mówię o tym którego zeskanowałeś HDTunem i znalazło błędy (czyli te czerwone kwadraty).

Jeżeli czasami zawiesza ci się komputer bez powodu, ma freezy itp. to zawsze najpierw sprawdzaj dysk.

Przeskanuj HDTunem i jak wywali błąd, to już masz winowajce. Z takim dyskiem nic nie zrobisz.

Z doświadczenia wiem że w większości wypadków takie objawy są spowodowane uszkodzonym dyskiem.

Pozdrawiam.

Dzięki za wszelką pomoc, informację.

Zrób kopie zapasową ważnych danych.Wyłącz w biosie HDD S.M.A.R.T i jeszcze ten dysk pochodzi.W moim starym dysku Samsungu F1 ponad 3 lata temu wywalił SMART.Do dziś działa 24/7

Nie pisz że nic nie zrobi z takim dyskiem bo to nie prawda , błędy w sektorach które wyłapuje skan w hdtuen bardzo często są do naprawienia .

Dodane 07.08.2012 (Wt) 12:31

Co to za pojęcie “wywalił SMART” co wywalił ??? Nieważne mało to ma wspólnego z dyskami autora.

Powiedziałem tak by wiadomo było o co chodzi,błąd podczas odczytu SMART to jeszcze nie tragedia .O naprawianiu bad sectorów napisz dokładniej ,ciekaw jestem sposobu który podsuniesz.

Tak się składa że pojęcie “wywalił SMART” kompletnie nic nie mówi. Co do naprawiania bad sektorów , ja nie pisałem o naprawianiu bad sektorów ( tych się nie naprawia bo się nie da ) Ale z racji że na inne przypadku błędów, dla wielu to są po prostu czerowne kwadraciki w Hdtune też się mówi bad sektory to te się “naprawia” A właściwie nie tyle naprawia co robi ich ponowny zapis i po sprawie. Można użyć opcji remap ta próbuje taki sektor z błędami odczytać bajt po bajcie , a właściwie bit po bicie i oznacza jako sprawny.

Ja zawsze wolę taki dysk na gwarancje odesłać niż ryzykować utratą danych.

Jak by ci tak odesłali dysk z wszelkimi kosztami bo nie użyłeś programu producenta do analizy ( który to drobne błędy w mig naprawia ) to byś inaczej śpiewał.

Masz na myśli Seatools. To ten program mi zawsze mówi czy dysk się klasyfikuje na gwarancje czy nie.

Wrócę do tematu.

Cały dzień walczyłem z dyskiem z postu #1.

Spod Hiren’s Boot 15.1 Uruchomiłem Victoria 4.3

  1. Przeskanowałem dysk i efekt nie był zbyt optymistyczny.

Bloki:

200 (zielony) 438 wystąpień

600 (pomarańczowy) 25 wystąpień

> (czerwony) 0 wystąpień

Err (niebieski) 39 wystąpień (niebieski z wykrzyknikiem)

  1. Remap

  2. Skan = brak Err

I uzyskałem wynik w Crystal Disk Info

Smart3.jpg

A było

Smart3b.jpg

Co można sądzić po tych zmianach. Da się jakąś w miarę pozytywną prognozę / założenie na przyszłość wyciągnąć.

Próbowałem wcześniej załatwić sprawę SeaTools for DOS ale podczas skanu zawiesił się (kompa) więc przerzuciłem się na Victorię.