IP prywatne. Klasy A,B,C - o co chodzi?

publiczne-czy-prywatne-sie-dowiesz-jak-sprawdzic-t436771.html

z tego tematu dowiedziałem, że mam IP prywatne klasy C [192.168.1.10] . I właśnie o co chodzi z tymi Klasami? I czy dobrze sprawdziłem swoje IP ?

Adresy prywatne (nierutowalne) wykorzystuje się w sieciach lokalnych i komputer z takim adresem nie może mieć bezpośredniego dostępu do internetu. Do dostęp do internetu wykorzystuje wówczas się routery (brama) z translacją adresów (NAT) - i za pewne taki właśnie router (którym ma zarówno publiczny jak i prywatny adres IP) działa w twojej sieci.

Kiedyś podzielono adresy na klasy, wymyślono, że w klasie A pierwszy bit adresu (adres IP w wersji 4 składa się z 32 bitów, tj. zer i jedynek) zawsze ma wartość 0 (zero), w klasie B pierwsze dwa bity mają wartość 1 i 0, a w klasie C pierwsze trzy bity mają wartość 1 i 1 oraz 0 i te bity się nie zmieniają, co sprawia, że każda klasa ma jakiś zakres adresów IP, każda klasa ma również określoną domyślną maskę podsieci, klasa A ma maskę 8-bitową, klasa B 16-bitową, a klasa C 24-bitową, maska podsieci określa jej wielkość i na tej podstawie przydzielane były bloki adresów IP, w zależności od wielkości sieci, przydzialne były adresy z danej klasy. Dziś klasy nie mają aż takiego znaczenia, gdyż maska może być inna, niż domyślna i tym samym można tworzyć dowolnej wielkości sieci, a podział na klasy po prostu pozostał, gdyż niektóre protokoły routingu bazują na klasach, ale to już głębszy temat.

Z racji tego, że ilość adresów IP jest ograniczona, a każdy adres IP w internecie musi być inikalny, wydzielono w celu zaoszczędzenia adresów IP zakres adresów prywatnych, które mogą być dowolnie wykorzystane w sieciach lokalnych, a nie w internecie, gdzie adres jest unikalny tylko w tej sieci lokalnej, natomiast w internecie użytkownik jest widziany pod publicznym adresem IP, który może być współdzielony przez całą sieć, adres prywatny jest wówczas tłumaczony na adres publiczny, o czym możesz się przekonać, wchodząc na dowolną stronę pokazującą twój adres IP.

Pozdrawiam!