IP stałe czy zmienne?

Mam oczywiście system XP nie wiem czy to istotne ale podaje na wszelki wypadek.

Mam neta radiówke i z tego co tam pisze to 11,0 mb/s

i nie wiem czy mam zmienny IP czy stały. Prosze o pomoc jak to moge sprawdzić.

Jakiego masz dostawcę internetowego? Poniżej masz taki prymitywny sposób, ale nie gwarantuje on 100% skuteczności:

  1. Wchodzisz na stronę: http://www.mojnumerip.pl/

  2. Zapisujesz gdzieś ten numer (np. na kartce albo w pliku tekstowym).

  3. Czekasz (najlepiej odczekać CO NAJMNIEJ 24h).

  4. Wchodzisz na stronę podaną w punkcie 1.

  5. Porównujesz wyświetlone IP z tym zapisanym.

Na przykład http://www.pokapoka.pl/

dzięki wszystkim spróbuje sposobem adik001 :wink:

jeszcze raz dzieki :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Zależy jeszcze czy jesteś za NATem czy nie. Jeśli tak to zmienne może być twoje IP prywatne a publiczne IP będzie stałe. Jeśli potrzebujesz komuś podawać twoje IP aby np. połaczył się z twoim komputerem, np. przez SSH lub masz zainstalowany np. serwer stron WWW albo do czego innego Ci to potrzebne to musisz mieć zewnętrzne IP albo po prosić admina o przekierowanie portów na twoje IP lokalne.

Najlepiej sprawdź w ustawieniach systemu, dokładnie zobacz w stanie połaczenia (informacje o połaczeniu) czy masz IP prywatne czy publiczne, żeby to rozpoznać to tak w skrócie:

IP z puli najczęściej 10.x.x.x lub 192.168.xxx.xxx to IP lokalne, oznacza to że jesteś za NATem a IP publiczne, które wyświetla się na stronie to IP serwera/routera, z którego otrzymujesz połaczenie z internetem

IP z puli 83.xxx.xxx.xxx lub podobne to IP zewnętrzne, czyli bezpośrednio przydzielone twojej karcie sieciowej :wink:

Pozdrawiam!

Powiedz mi kto teraz przyznaje bezpośrednio karcie sieciowej klienta adres IP zewnętrzny - rzadko to jest spotykane.

Jak są głupio sieci zrobione to i czasami leci przez 3-4 NATy a i tak będzie przekierowany port.

To co dostaje na sieciówce nie ma znaczenia, ważne czy ma przekierowane porty ale i tak chyba nie o tym mowa, a pewnie chce wiedzieć do rzeczy typu RS/MV/MU. Szczerze wątpię, że masz zmienne IP chyba, że Twój ISP rozdziela Neostradę lub coś podobnego to zmieni się IP ale raczej nikt nie rozdziela Internetu z Neostrady bezprzewodowo i nie robi na tym kasy…

Ale to też jedynie przy restarcie routera lub ponownej synchronizacji modemu, co może nastąpić nawet po roku, więc też się nie dowie czy ISP ma IP zmienne czy stałe :slight_smile:

Profesjonalny ISP, który ma zarejestrowaną działalność na pewno nie ale wśród cichociemnych “usługodawców” osiedlowych wszystko możliwe :wink:

Pozdrawiam!