IP statyczne v. dynamiczne

Proszę o informację - taką praktyczną , jaka jest różnica między IP dynamicznym a statycznym. Wady - zalety , jednego i drugiego.
Przy statycznym IP operator życzy sobie dodatkowo 5 zł/miesiąc.

Statyczne IP to tak jakbyś miał stały numer telefonu. Dynamiczne, to tak jakbyś za każdym razem gdy włączasz telefon miał inny numer.

I tak, jak tylko dzwonisz to niema to znaczenia, ale jak ktoś do ciebie chce dzwonić, to musi wiedzieć jaki masz dzisiaj numer.

Statyczne IP przydaje się, jeśli np. chcesz udostępniać jakieś zasoby przez sieć, postawić serwer, zarządzać zdalnie itp. co prawda są sposoby aby to robić i przy dynamicznym IP, ale mniej wygodne.

W domowych warunkach wystarczy dynamiczne, zawsze sobie możesz usługę dokupić.

1 polubienie

Dzięki

Wcale nie jest to takie mniej wygodne. Ja mam dynamiczne IP a i tak łącze się zdalnie z moim komputerem nie znając nawet jego aktualnego IP. Jak to robię? Przez chmurę z która mój komputer zawsze jest połączony i zsynchronizowany. Potem ja z innego urządzenia łącze się z ta chmura a przez nią mam dostęp do zasobów swojego komputera.

Czy ta chmura to nie czasem AnyDesk/TeamViewer?

Jak tak to lipa, napisałbyś wpis blogowy jak konfigurujesz dynamiczny DNS na potrzeby uruchomienia sobie zdalnego pulpitu czy domowego serwera dla strony www (bo nie boisz się lejka od operatora internetowego jak odkryje on że wymyśliłeś coś popularnego jak Facebook/Allegro).

Fajnie jakby uwzględniał on „podwójny NAT” w sieciach mobilnych a nie, że używasz jakiegoś UPC/Netia/dawnego TP SA co nie boi się ciebie wystawiać na świat bez swoich natów.

Oczywiście, że jest mniej wygodne. np. trywialny serwer licencji wymaga instalacji VNC, wiele gier trzeba puszczać przez Hamachi, zdalny pulpit przez TeamViewer czy pulpit chrome, albo inne rozwiązanie. Jest cała masa rzeczy które robi się o wiele wygodniej ze stałym ip.
Ot, chociażby można sobie ustawić aby tylko z danego ip. dało się wejść zdalnie do pracy.

Najprościej założyć darmową stronę gdzieś tam, i zrobić link, a w domu prosty skrypt do mikrotika który uaktualnia ip. W taki sposób np. zrobiłem dostęp do sieci sterowników wentylacji w różnych zakładach. Klient wymagał stałego monitoringu i możliwości wejścia w router i sterownik. Zatem stworzyliśmy prostą stronę. Skrypt do mikrotika i każde z urządzeń ze zmiennym IP wysyła co jakiś czas do strony info, przy okazji trochę innych parametrów. Wystarczy się zalogować i jesteś. Podobnie działają no.ip i inne tego typu usługi.
Rozwiązań jest sporo, ale jak pisałem, upierdliwe to zawsze jakoś.

No to jak on nie chce to masz darmowy pomysł na temat z darmowym stackoverflow w postaci wpisu blogowego DP.

Lipa jak janusze byznesu sami najpierw zaczną swoje klimy stawiać z pomocą twojego darmowego poradnika.

:laughing: :laughing: :laughing:

Osobiście, życzę naszemu krajowi jak najwięcej takich „Januszy”, których stać na zrobienie takiej „klimy”.

100% operatorów internetu w tym też światłowodu daje dynamiczne IP wewnętrzne jako standard. Dodatkowo płaci się za IP publiczne, najczęściej tylko dynamiczne bo statyczne jest dla firm, korporacji.

Mam stałe w UPC, Orange, Toya i kilku innych. Jednak wszędzie wymagało to drobnej dopłaty.

Ale standardowo w umówię bez wykupienia masz dynamiczne wewnętrzne IP. Chyba, że nawet nie sprawdzałeś :slight_smile:

O ile pamiętam, to w jakiś tam pytali czy chcemy stałe, czy nie. Ale prawdę powiedziawszy, ja tego nawet nie czytam, bo kto inny się tym zajmuje. Tak czy inaczej, w standardzie czy nie, zalety i wady są takie same. :wink:

Prywatny IP od operatora bardziej ogranicza niż publiczny użytkownika.

Zalety i wady są takie same w przypadku gdy stałe IP jest w standardzie lub nie. Chodzi o to, że niema znaczenia jak jest skonstruowana umowa itp.

No to na pewno, mu może chodzi o zalety spamowania z rożnego IP może (brak używania proxy/VPN z poziomu WebExtension) o ile operator nie trzyma dzierżawy na 24h-2 tygodnie (wtedy nie ma sensu opcja wyłączenia na chwilę internetu lub z braku laku „uruchom ponownie router”).

Ja dalej nie rozumiem „bezpieczeństwa” po stronie operatora przy IP wewnętrznym? Czytam o tym i czytam i, z której strony bym do tego nie podchodził mówi mi, że to nie jest kwestia bezpieczeństwa tylko ograniczania usług klientowi i panowania nad tym co my robimy w sieci przez operatora. Tym bardziej, że w większości operatorów∑ jak IP wewnętrzne się zmienia to zmienia się też zewnętrzne co już nie mogę zrozumieć tego w kwestii oszczędności zewnętrznej adresacji IPv4 operatorów.