IP zewnętrzne czy wewnętrzne?


(Cole Dylan Sprouse) #1

Witam,

Jak sprawdzić rodzaj IP (zewnętrzne/wewnętrzne)?

Próbowałem już metoda opisaną tu - wyszło że mam zewnętrzne, lecz przy próbie postawienia serwera dedykowanego nie pojawiał się on na liście serwerów, co by sugerowało na wewnętrze. Być może coś pomyliłem, więc podam sufiks dns połączenia:

Dodam że korzystam z Netii na liniach Neostrady, to znaczy że mam zmienne IP (zmienia się z każdym moim połączeniem lub co 24 godziny) - o zmiennym słyszałem bardzo złe rzeczy, jeśli chodzi o stawianie serwerów :?

Pozdrawiam, Sprouse


(jimasek) #2

co to znaczy serwer dedykowany??? http, ftp, czy też coś innego?

Jeżeli używasz routera musisz przekierować odpowiedni port na twój wewnętrzny adres IP (ipconfig), poza tym przy zmiennym adresie IP (neostrada, netia) musisz założyć domenę ddns (zewnętrzną nazwę serwera -np. dyndns.org; no-ip.pl)która będzie aktualizowała na bieżąco adres IP twojego połączenia.


(Cole Dylan Sprouse) #3

Dedykowany, czyli postawiony na moim komputerze - nie wiem jak inaczej to określić, i nie mam możliwości sprawdzenia tego. To ma być po prostu serwer do gry w trybie multiplayer.

Przyznam jednak, że jeśli chodzi o informatykę to znam się tylko na flashu i nic poza tym, zatem jeśli mógłbyś mi wytłumaczyć krok po kroku (lub odesłać do jakiegoś poradnika) jak to zrobić byłbym wdzięczny :slight_smile:


(jimasek) #4

musisz wiedzieć jakie porty przekierować dla danej gry??? Jaki masz router???

wszystko jest: http://www.google.pl


(Trytonit) #5

Twój adres jest adresem publicznym. Jeżeli nie korzystasz z routera (nie dzielisz sobie sieci) to wspomniany przez Ciebie adres jest przypisany do PCta. To dobrze, problem przekierowania portów masz z bani. Postaw serwer, wyłącz (lub ustaw odpowiednio) firewalla w Windowsie, podaj numer IP kumplą i możecie grać. Oni wpisując Twój adres publiczny powinni bez problemu dostać się do Twojego kompa/serwera.

Dalej widzę dwa problemy:

1) Zmienny adres IP. Można to rozwiazać stosując DNSa. Załóż sobie darmową domenę na no-ip.com i sciągnij odpowiedni soft (dostępny na stronie). Program działa w tle i gdy zmieni Ci się adres IP zmienia wpisy w DNSie.

Koledzy natomiast nie łączą się z Tobą wpisując IP a nazwę DNS np.: moj_server.no-ip.com (czy co tam sobie założysz)

2) Prędkość transmisji. Neostrada, Netia i inne takie maja ruch asymetryczny. To znaczy sciągasz np 6Mbps a wysyłać możesz 512Kbps.

Gdy otworzysz serwer na więcej osób mogą im pojawiać się LAGi. Twój serwer nie będzie w stranie wysłać do wszystkich wystarczającej ilość danych.

Generalnie przy serwerach używa się łącza symetrycznych, ale to już inna historia (i kasa).