Iphone 4 -zalany wodą


(daniel06) #1

Witam. Dostałem zalanego IPHONE 4. Telefon reaguje po podłączeniu pod gniazdo sieciowe, tzn. podświetla się ekran, wyskakuje logo “jabłuszko” i telefon się restartuje i tak w kółko. Czy jest jakaś możliwość aby przywrócić żywot sprzętu ? Nie wchodzi w grę żadne serwis itp. Z góry dziękuję :slight_smile:


(bachus) #2

Zaczekać jeszcze troszkę, nie otwierać, czekać aż woda dokończy swoje dzieło - problem sam się rozwiąże.


(daniel06) #3

Co masz na myśli mówiąc “problem sam się rozwiąże”. Telefon od zalania ma ponad 2 tygodnie.


(bachus) #4

Czemu go nie rozkręcasz, nie czyścisz odpowiednim środkiem, nie suszysz?


(daniel06) #5

Ten telefon dostałem dziś. Jaki środek do czyszczenia jest odpowiedni kolego? :slight_smile:


(bachus) #6

Jak to komuś robisz - nie bierz się za to, bo jak rozkręcisz to może się do końca rozsypać (2 tygodnie to bardzo dużo). Czyścić możesz izopropanolem, jak nie masz to spirytus, lub denaturat (ale pozostawiają nalot).

Ogólnie, wyjmij baterię, nie katuj tego telefonu, wrzuć do wody destylowanej, umyj, rozkręć, znowu umyj wodą destylowaną, daj przeschnąć kilka godzin, przemyj zoproanolem, czy innym denaturatem, daj wyschnąć ze dwa dni (zwykła temperatura, nie żadne grzejniki).


(Cedar) #7

Jeśli ma dostęp do najlepiej izopropanolu (lub innego alkoholu) to bezwzględnie należy pominąć wodę (nawet destylowaną) bo mycie w niej nie ma sensu.

Czyli rozebrać, wymoczyć przez dłuższy czas często poruszając mytym elementam aby alkohol izopropylowy wniknął we wszystkie zakamarki (np. pod układy montowane powierzchniowo) w oraz wymyć np. pędzelkiem i wysuszyć.

Bardzo do tego przydatna jest wanienka/myjka ultradźwiękowa ale mało kto ją posiada a kupować specjalnie dla jednego telefonu…

 

PS. Gdyby ktoś nie wiedział gdzie kupić ten alkohol:

http://allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=seng-v6-p-3-e-0904&order=p&string=izopropanol

 


(daniel06) #8

Pierwsze co zrobiłem. Wyjąłem baterię i ją z powrotem włożyłem. Ku mojemu zdziwieniu


(Cedar) #9

Oczywiście, że tak jak inaczej byś chciał to naprawić?  Prawdopodobnie woda spowodowała korozje kontaktów i jest jakieś zwarcie. Każda chwila pod “prądem” powoduje dalszą korozje elektrochemiczną, która spowoduje nieodwracalne zniszczenie doprowadzeń elementów i ścieżek na płytce. Po takim czasie nie ma żadnej gwarancji, że uda się telefon uratować.


(bachus) #10

Nie obraź się, ale wyjmij baterię, daj to komuś do naprawy bo mnie osłabiasz.


(rubin714p) #11

Mycie w izopropanolu w wanience ultra dzwiekowej. Grzanie Hot air . I jest spora szansa ,że telefon bedzie śmigał . daj to do servisu jeśli nie dysponujesz odpowiednim sprzetem. 


(daniel06) #12

Iphone przeszedł zabiegi czyszczące, nie posiada żadnych śladów korozji, żadnych zanieczyszczeń na płycie głównej. Po podłączeniu pod ładowarkę wyświetla się logo “jabłuszko” i się wyłącza i tak systematycznie. Co może jeszcze nie tak być ?


(Cedar) #13

A pod elementami elektronicznymi sprawdzałeś? :wink: Tam korozja mogła poczynić największe spustoszenia i tego w żaden domowy sposób nie sprawdzisz i nie naprawisz.


(bachus) #14

Zacznij od wymiany baterii - jak miała spięcie, to dostała sygnał do elektroniki, że jest uszkodzona. Telefon się niby włącza ale dostaje sygnał od baterii, że jest uszkodzona. Idź do punktu z telefonami, daj 5zł i pożycz baterię na 5minut.

Możesz jeszcze próbować zainstalować iTunes, otwórz iTunes, podłącz telefon do komputera (włączony telefon, jak jest w ‘loopie’), naciśnij home + włącznik telefonu przez 10 sekund (jednocześnie naciśnij i trzymaj 10 sekund). Puść włącznik, ale cały czas trzymaj ‘home’, zobacz czy iTunes wykryje telefon.


(daniel06) #15

Tak wykrył,


(bachus) #16

Ciężko powiedzieć - może po zalaniu zwyczajnie uszkodziła się struktura plików. Gorzej, jak pamięć jest uszkodzona, czy coś. Powiesz po recovery.


(daniel06) #17

Teraz czekam na pobranie aktualizacji. Mułowe łącze … Po 15 minutach Iphone przestał działać w trybie awaryjnym Czy tak powinno być ? Mimo tego aktualizacja się pobiera dalej. Przepraszam wszystkich ale jestem zielony w tematach Iphone. Nigdy nie miałem z nimi jakiegokolwiek związku więc dlatego truję Wam głowy … I jestem wdzęczny za każdy post !


(bachus) #18

Też jestem zielony w sprawach iPhone, miałem raz w ręku, jak pomagałem z telefonem koledze. Jak będzie działać, to dobrze, jak nie - to uszkodzony. Popytaj na forum o iphone, przecież masz ich tyle dedykowanych.


(daniel06) #19

Temat na forum Iphone założony. Odezwę się po tym jak pobiorę aktualizację. Dzięki za pomoc ! :slight_smile:


(bachus) #20

Powodzenia. Jak wspomniano, zalane przedmioty potrafia odmówić posłuszeństwa po pewnym czasie - możliwa jest korozja i mikrouszkodzenia, których nie widzisz gołym okiem.