Iphone 5s - czy warto?

Ostatnio wraz ze spadkiem dolara zauważyłem spadek cen importowanej elektroniki. W ciągu paru m-cy Iphone 5s na aukcjach sporo także spadał cenowo. Aktualnie mam jeden z topowych Huawei (w swoim czasie oczywiście), który robi świetne zdjęcia… ale tylko przy b. dobrym nasłonecznieniu, niestety. Dla mnie to za mało, a z aparatu korzystam często.

Ponieważ zastanawiam się nad wymianą telefonu na inny - i to z dobrym aparatem robiącym również dobre zdjęcia w nie-idealnych warunkach oświetleniowych - i po wizycie w markecie z elektroniką dowiedziałem się, bym wybrał albo Samsunga albo Apple’a. Ponieważ Androida miałem już na kilku telefonach, rozważam teraz kupno tańszego Iphone’a (raz, że jest mniejszy i poręczniejszy, dwa że widzę iż zmiany w kolejnych wersjach Ihpone nie powalają). Iphone 5 s wydaje się dobrym wyborem i ma już bardzo okazyjną cenę.

Jednak zastanawiam się, czy w 2018 kupowanie Iphone 5s ma rację bytu? Może jest coś, o czym nie wiem, a co powinienem wziąć pod uwagę?

Powinieneś przede wszystkim wziąć pod uwagę, że dla iP5s kończy się powoli wsparcie aktualizacji, a to które jest, spowalnia dość znacznie ten telefon. Do tego bardzo ograniczona ilość miejsca na dane.
Moim zdaniem nie warto.
Sam obecnie korzystam z 6 plus i zaczynam się już dość mocno zastanawiać nad przesiadką. Nie schodził bym osobiście, kupując nowy telefon, poniżej 7. Wiem, wiem… cena.
Dlatego jeśli miałbym kupować coś pokroju 5s, to jednak wolałbym zastanowić się nad jakimś lepszym Chińczykiem np z Xiaomi. To oczywiście taka bardzo luźna dygresja, bo nie znam Twoich potrzeb, ani dokładnych preferencji.
Z tego co widzę za 5s trzeba dać coś około 700-800 zł. W tej cenie wspomniany telefon Xiaomi znajdziesz spokojnie coś z 4 GB ramu i przynajmniej 64 GB na dane + slot na karty.

Osobiście od dawna korzystam z iPhon’a (przerobiłem już kilka modeli), moja żona również. To rzeczywiście dobry, dopracowany telefon z dobrym, stabilnym oprogramowaniem.
Ale kiedy moja nastoletnia córka również napaliła się na ten telefon, biorąc pod uwagę ograniczone wówczas możliwości finansowe, namówiłem ją na dobrego Chińczyka w niskiej cenie. Od tamtej pory iPhon’e wyszedł jej już z głowy i dużą satysfakcją kupiła już kolejnego Chińczyka, po utopieniu pierwszego :wink:
Wybór w tej chwili jest kolosalny i naprawdę można dobrać coś odpowiedniego w praktycznie każdym przedziale cenowym.

Dzięki.

Potrzeby mam niskie, jedynie mam wątpliwości do do wspomnianej aktualizacji - ale na dobre programy wczoraj właśnie wyszedł artykuł jak widziałem nt. aktualizacji iOS. Z praktyki - moje potrzeby co do telefonu są takie:

  • pamięć mi nie robi różnicy, nie trzymam wielu rzeczy na telefonie, głównie dokumenty
  • jedna z podstawowych funkcji dla mnie to notatnik
  • apek w ogóle nie kupuje i używam zaledwie kilku podstawowych, głównie to przeglądarka (z internetu akurat często korzystam)
  • o kupieniu iOS myślę dlatego, bo planuje coś zaprogramować na tą platformę, póki co robiłem to wyłącznie dla Android i WP
  • ale główny powód, dla którego myślę o Iphone, to właśnie - podobno jeden z najlepszych na rynku - aparat fotograficzny

Ale to już nie te czasy. :wink:
To jest telefon z 2013 roku. Trochę sie zmieniło od tamtej pory. :wink:

O dziwo, nadchodzący iOS 12 będzie również na iPhone 5S. Jeżeli zadbasz o oryginalną baterię to bedziesz mógł jeszcze kilka lat używać tej słuchawki choć dla mnie rozsądniejszym wyborem byłby iPhone 6 / 6S. Zaletą iOS jest fakt, że nie musisz się przejmować bezpieczeństwem aplikacji, które pobierasz z AppStore. W sklepie Androida musisz kilka razy obejrzeć aplikację, którą chcesz pobrać bo być może zaciągnąłeś coś co zamienia twój phone w koparkę kryptowalut.

Ja przeszedłem na iOS i nie narzekam choć uczciwie ci powiem, że aparat w iPhone 6S nie umywa się do tego z mojej starej Lumii 950. Warto poszukać iPhone i wymienić w nim baterię na nową i oryginalną a taki smartfon długo ci posłuży.

Omijaj iPhony, które mają uszkodzony TouchID. Ewentualna naprawa jest całkowicie nieopłacalna.

Ja bym szukał jakiegoś okazyjnego SE, zdarza się że można kupić go w dobrej cenie, a jakościowo olbrzymia różnica względem 5S.

Dzięki za odpowiedzi!

Przyznam, że daliście mocne argumenty, by zwiększyć moje wątpliwości - z tego co piszecie wygląda na to, że Iphone 5s może być rzeczywiście słabym pomysłem.

Generalnie interesuje mnie telefon, którym będę mógł robić dobre zdjęcia przy niekoniecznie najlepszym oświetleniu. Z obecnego flagowego Huawei jestem generalnie zadowolony, ma wiele b. dobrych cech - a zdjęcia robi świetne jak pisałem… ale tylko przy świetnym słonecznym oświetleniu. Wystarczy parę chmurek na niebie, i jakość znacząco spada. W markecie z elektroniką sprzedawca pokazał mi różnicę m.in. na topowym Samsungu (i paru innych modelach) - i tylko ten radził sobie ze słabszym oświetleniem. Choć już nie mógł pokazać mi jak sprawa ma się z Iphone, zarzekał się, że tylko właśnie Iphone robi jeszcze takie dobre zdjęcia przy słabszym oświetleniu. Z tego co napisaliście - niekoniecznie miał rację?

Miał rację, kilka lat temu. Obecnie użytkowany przeze mnie 6S robi zdjęcia poprawnę ale ja jestem rozpuszczony genialną jakością zdjęć Lumii 950. Dziś nawet Samsung S9 robi gorze foty niż 950 z roku 2015.

Tak jest. Chcesz smartfona do robienia zdjęć to poszukaj Lumii 950.

Dzięki. Z Lumią jest tylko jeden problem - Microsoft się z niej w tym roku ma wycofać… Aparat nie jest oczywiście dla mnie jedyną funkcją telefonu, aczkolwiek istotną. Nie jestem pewien, czy jest w takim wypadku sens kupować taki - wkrótce “martwy” - sprzęt… Hmm muszę się nad tym zastanowić.

Nawet jeśli MS się wycofa to na L950 nadal będzie można dzwonić, smsować, używać przeglądarki :wink:

Powtarzam. Moim zdaniem nie ma sensu. Nie warto.
Dobrze wcześniej kolega zauważył, że jesli chciałbyś jednak iPhona to zapoluj na SE.
Są już w znośnej cenie. Ten sam rozmiar a bebechy te co w 6s. No i conajmniej 32 GB na dane.
Tu masz specyfikację:

To który Iphone lepiej warto kupić: 6S czy SE? Cenowo dla mnie obie są ok z tego co widzę na allegro.

Popatrzałem na ten artykuł: http://www.trustedreviews.com/opinion/samsung-galaxy-s7-vs-iphone-6s-2940963
Wydaje się, że Samsung S7 lepiej wypada, a cenowo podobnie wygląda.

Jesli chodzi o iPhona to główne różnice w SE i 6S to wielkość i cena.
Wybór jest twój

Ja wybrałem 6S i nie narzekam. SE byłby dla mnie zbyt mały. Stary jestem i wzrok już nie ten :smiley:

Dzięki za podpowiedzi. Ostatecznie poszedłem za radą i kupiłem Iphone szóstkę.

Dalej kontynuuję temat tutaj: Iphone po przesiadce z Android