iSCSI, a pojemność dysku powyżej 2 TB w Win XP

Patrząc po moich poprzednich tematach raczej mam małe szanse na odpowiedź, ale spróbuję.

Czy podłączając wolumen przez iSCSI też nie mogę przekroczyć rozmiaru 2 TB w Windows XP? Wydaje mi się, że nie, ale chciałbym się upewnić, bo sporo by mi to ułatwiło. Jako sieciowy działa, tylko że mając ten dysk jako lokalny mógłbym łatwo rozwiązać pewne problemy.

To nie rozumiem, po co zakładasz na tym Forum tematy?

Teoretycznie XP obsłuży dysk 2.19 TB, a reszta to wielka niewiadoma. Spróbuj i się dowiesz.

To, że 2kę obsłuży to wiem. Chodzi mi o to, czy przez iSCI będzie to samo ograniczenie. W końcu dysk fizycznie znajduje się w innym urządzeniu. Jakoś ze zmapowanym dyskiem sieciowym kilkuterabajtowym sobie radzi. Z drugiej strony to XPek przy ISCI będzie musiał sobie sam partycje utworzyć, więc według mnie nie będzie to działało. Sprawdzić nie mogę, bo nie mam już w NAS’ie 3 TB wolnych. Może ktoś kiedyś miał podobny problem i już to sprawdzał.

Co do pytania dlaczego tutaj zadałem? Bo akurat to forum odwiedzam. Ale jak możesz polecić jakieś inne gdzie mam większe szanse uzyskać odpowiedź na bardziej szczegółowe pytania to się nie obrażę.

AFAIK Windows XP i limit 2 TB obowiązuje z powodu MBR - co oznacza, że system nie uruchomi się z woluminu o rozmiarze powyżej 2 TB, ale działać (jako dysk dodatkowy) - będzie - o ile użyjesz dysków dynamicznych (nieodczytywalne w Windows 98, nie wiem jak w Linuksach).

Przez SMB oczywiście limit 2 TB da się ominąć.

Dyski dynamiczne nie były obsługiwane kiedyś na iSCSI, nie wiem jak to wygląda w nowszych wersjach Initiatora.

A win XP obsługuje coś oprócz MBR? Jak podłączałem 3 TB przez sata/usb to w ogóle nie mogłem nic z tym dyskiem zrobić (ale to może wina kontrolerów na płycie głównej?). W managerze urządzeń był(w sumie tylko nr seryjny z niego sczytywał), ale w zarządzaniu dyskami już nie. Jesteś pewny tych dynamicznych w xp’ku? Z tego co widziałem to inicjator umożliwiał podłączenie jako dynamiczny… problem w tym, że nie mogę teraz już sprawdzić empirycznie czy łyknie tak 3 TB partycję, bo nie mam tyle wolnego miejsca na NASie.

Ale duże dzięki, będę drążył temat. Nie wiedziałem, że dynamiczne są na innych zasadach.

edit:

Poczytałem trochę o dynamicznych i wychodzi na to, że musiałbym ten iSCSI podłączyć jako dynamiczny, potworzyć tam 2 TB partycje, a potem to jakoś połączyć (?) w 1 wolumen. Trochę prowizorką zalatuje, ale ok załóżmy, że tak zrobiłem i mam taki system:

3 dyski w RAID 5 dające 6 TB, to udostępnione przez iSCSI, na komputerze podłączone jako dysk dynamiczny z 3 partycjami po 2 TB, połączone w wolumin 6 TB

Załóżmy, że miejsce się skończyło, dokupuję dysk 3 TB.

Rozbudowuję macierz RAID 5 do 9 TB, powiększam LUN na NASie do 9 TB… i tutaj wszystko jest przewidziane przez producenta i łatwe do wyklikania. Teraz co mam zrobić w win? Powinien mi się zwiększyć ten dynamiczny dysk, powinna powstać przestrzeń nieprzydzielona żadnym partycjom? I wtedy co? Tworzę 2 partycje po 1,5 TB i jakoś je podłączam pod ten jeden duży wolumen? Jakoś za bardzo się chyba bym bał, że się to może posypać.