ISP a linia tp

Hej, mam małe pytanie. Czy jeżeli mam obecnie neta od upc, który działa po własnych kablach, to mogę przejść na neo albo netie, która działa po liniach tp?

Bo zakładam, że upc i aster działają po własnych kablach.

Z tego co mi się wydaje, to Aster i UPC, oraz inne oferty u dostawców telewizyjnych idą po kablach koncentrycznych, a Netia, czy TP rzecz jasna, po liniach telefonicznych, więc bez problemu możesz przejść :wink:

Teraz raczej Netia zakłada swoje kable i linie, co jest lepszym rozwiązaniem, bo masz większe i lepsze możliwości ofertowe.

jezeli mieszkasz w bloku i masz kilku operatorow to jak zmienisz z upc na netie to mozesz miec po tych samych kablach ETTH

Czyli jaki nie byłby to dostawca internetowy, nawet jeżeli posiada własny kabel, to można przejść bez żadnego problemu na neo czy netie, tak?

Czyli rozumiem że UPC i Aster mają własną infrastrukture i net czy telefon nie działa na zasadzie, że dzierżawią linie tp, tak?

  1. tak

  2. tak

Choć do tych wypowiedzi nie jestem pewien. Ja mieszkam w starej kamienicy i u mnie tak jest, ale jak w nowych blokach… to niewiem, ale powinno być podobnie.

dzięki adam749. Oto mi właściwie chodziło.

UPC czy Aster to firmy zajmujące się telewizją kablową, tak więc chyba jest oczywiste, że mają własną infrastrukturę. Jeśli masz w mieszkaniu linię TPSA, to jak najbardziej możesz przejść do Netii, Multimo i innych podobnych operatorów. Natomiast jeśli takiej nie masz, to musisz ją założyć, bo tylko TPSA ma obowiązek udostępniania własnej infrastruktury konkurencji.

“UPC czy Aster to firmy zajmujące się telewizją kablową, tak więc chyba jest oczywiste, że mają własną infrastrukturę”

tak ale tylko kabel do bloku jest ich własnoscią bo sam infrastruktura w bloku jest własnoscia zarządcy budynku i to on decyduje jakie firmy moze wpisic do bloku a jakie nie

decyduje o tym np wspolnota mieszkaniowa itp

Na pewno? Własnością zarządcy budynku mogą być (i są) najwyżej AZART-y. Jeśli jakaś kablówka, prawdopodobnie najpierw lokalna, później wykupiona przez UPC czy Aster, położyła tam swoje kable, to dlaczego mają do niej nie należeć?

Chyba że zarządca budynku udostępnił AZART operatorowi kablowemu, który wszystkim mieszkańcom udostępnia “pakiet podstawowy”, a tym którzy płacą abonament, własne pakiety - i w ten sposób zyskuje na konserwacji AZART-u, którym opiekuje się kablówka, a nie dodatkowo zatrudniony pracownik.